Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко очікує, що найближчим часом урядовий законопроєкт про медичний канабіс буде внесений до порядку денного Верховної ради і проголосований у першому читанні. Про це він сказав у відповідь на запитання Суспільного на брифінгу 3 липня.
"Міністерство охорони здоров’я було розробником урядового законопроєкту про медичний канабіс. Він пройшов погодження в усіх міністерствах, і урядом рік тому був внесений до парламенту, щоб парламент проголосував, і ми запустили цей процес в Україні Зараз між комітетами було погодження. Ми очікуємо, що найближчим часом він буде внесений до порядку денного і проголосований у першому читанні”, — сказав Ляшко.
За словами міністра, йдеться про чіткі правила гри, щоб медичний канабіс застосовувався як лікарський засіб.
“Чітко врегульовуємо все: що таке сировина для виробнитцво лікарських засобів, як лікарські засоби випускаються в Україні, як вони обліковуються. Тобто це повний процес, який дозволяє виробництво на території України, але і прописує правила гри для тих, хто готовий завозити препарати з-за меж країни”, — пояснив міністр.
Раніше президент України Володимир Зеленський звернувся до Верховної ради України щодо легалізації медичного канабісу. За словами президента, це необхідно зробити, "щоб усім українським громадянам не довелось терпіти біль".
Про це президент сказав під час виступу в Раді до Дня Конституції в Україні.
Що відомо про медичний канабіс
Препарати на основі канабісу використовуються для зменшення больових відчуттів, спазмів та судом м’язів, лікування анорексії, ПТСР та тривожних розладів. Окрім цього вони використовуються в лікуванні окремих типів епілепсії, глаукоми, псоріазу, паркінсонізму, розсіяного склерозу. Також завданням цих ліків є і полегшення болю та страждань важкохворим та паліативним хворим, в тому числі онкологічним хворим і пацієнтам з ВІЛ.
Спеціалісти клініки Мейо зазначають, що медичний канабіс також можна застосовувати для полегшення самопочуття пацієнтів при хворобі Альцгеймера, бічному аміотрофічному склерозі, сильному хронічному болю та нудоті.
Медичний канабіс містить канабідіол, який не має вираженої психоактивної дії, тому він не цікавий для рекреаційного вживання.
Що відомо про урядовий законопроєкт про медичний канабіс
10 червня 2022 року Верховна рада зареєструвала законопроєкт про медичний канабіс. Кабінет міністрів підтримав проєкт закону "Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів отриманих внаслідок війни", повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
"Ми розуміємо негативні наслідки війни на стан психічного здоров’я. Ми розуміємо кількості людей, які будуть потребувати медикаментозного лікування внаслідок цього впливу. І ми розуміємо, що немає часу чекати", — наголосив він.
Відтак уряд вже зараз підготував законодавче підґрунтя для забезпечення повного циклу виробництва препаратів на основі канабісу в Україні: від вирощування та переробки до повноцінного виробництва. Попри це Кабмін все одно пропонує встановити жорсткий контроль над вирощуванням, виробництвом та реалізацією препаратів на основі канабісу з огляду на чутливість до цього питання у суспільстві. Ляшко запевнив, що уряд готовий поступово розвивати цю галузь, демонструючи результати лікування і допомогу українським пацієнтам.
Про особливості застосування медичного канабісу журналісти Суспільного розповідають у фільмі «Особливо небезпечний».