Верховна Рада готується легалізувати медичний канабіс в Україні, 13 липня законопроєкт підтримали у першому читанні. За словами народного депутата, голови парламентського комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайла Радуцького, ліки з медичним канабісом "допоможуть у наданні якісної допомоги мільйонам пацієнтів".
В етері Суспільне. Спротив він розповів, хто потребує таких препаратів, як відбуватиметься контроль за ними й процес отримання рецепта у медзакладах. Окрім того, голова Української асоціації медичного канабісу, один зі співавторів закону Геннадій Шабаса розповів про навчання лікарів та що чекає на чорний ринок після легалізації.
Контроль за препаратами
Насамперед буде чітко визначена різниця між технічними коноплями і коноплями, які використовуються для виробництва медичних лікарських засобів, зазначив Михайло Радуцький.
"По-друге, у законі чітко регламентується зміст тетрагідроканабінолуГоловний психоактивний компонент канабісу, який є цією речовиною для виробництва медичного канабісу. Ми дозволяємо таку норму, яку дозволяють у країнах Європи, окрім Швейцарії — це зміст до 0,3%. Сьогодні в Україні дозволена норма, яку прийняли ще за радянських часів — 0,08%, тобто нічого не дозволено і це дає можливість процвітати різноманітним корупційним схемам, кришуванню й чорному ринку", — пояснив він.
0,3% — це європейська норма, яка "суттєво відрізняється від Куби, Білорусі, північного сусіда":
"Медичні коноплі, які мають зміст понад 0,3%, можуть вирощуватись тільки на закритих ґрунтах, з відеоспостереженням, спеціалізованою ліцензованою охороною. Також буде JPS-навігація кожного куща, який відправлятиметься на переробку від аграріїв і кожен препарат, який буде вироблений з цієї сировини, матиме QR-код, так зване 2D кодування, де можна буде будь-якому громадянину, а я вже не кажу про Нацполіцію, СБУ та інші перевіряючі органи, отримати всю інформацію: звідки взялась ця сировина, хто відповідальний за її вирощування, як вона потрапила до виробника. Так само і пацієнт зможе чітко розуміти, хто відповідає за якість цього препарату, навівши смартфон на той QR-код.
Все, що до 0,3%, зможе контролюватись різноманітними лабораторіями, все що вище 0,3% — спеціалізованими ліцензованими лабораторіями Міністерства внутрішніх справ. Так само до контролю будуть долучені ще й міжнародні організації, які є стейкхолдерамиЗацікавлені сторони того, щоб в Україні максимальна кількість пацієнтів мала доступ до медичного канабісу".
Процес отримання рецепта на препарат
"Препарати медичного канабісу можуть бути відпущені в будь-яких аптеках, але тільки за наявності електронного рецепта. За паперовим рецептом такі препарати отримати буде неможливо. А чому електронний рецепт — бо знову ж перевіряючі органи, Національна служба здоров'я України зможуть чітко розуміти, який лікар виписав такий препарат і чи дійсно такий препарат потрібний саме цьому пацієнту", — зауважив народний депутат.
Дискусії щодо легалізації медичного канабісу
"Я все ж таки сподіваюсь, що деякі мої колеги сьогодні, завтра під час голосування чи післязавтра, тобто найближчими днями, зрештою визначаться. Не можна ховати голову в пісок, слідувати радянським наративам, що канабіс — це наркотики. Хоча ще 1961 року ООН визнала, що канабіс не є наркотичним засобом. Не потрібно спекулювати на цій темі. Цей закон ніякого відношення до "покурить травку" немає.
Тому маю надію, що всі депутати згадають про два мільйони людей, які на сьогодні потребують медичного канабісу. До слова, за прогнозами Міністерства охорони здоров'я та Всесвітньої організації охорони здоров'я, після нашої перемоги кількість таких людей може зрости до п'яти мільйонів", — розповів Михайло Радуцький.
Хто потребує медичного канабісу
"Не буду влазити у більш фахову дискусію, це краще запитати у фахових лікарів. Можу тільки сказати, при яких нозологіяхУчення про хвороби, що містить біологічні та медичні основи хвороб, а також їхню етіологію, патогенез, номенклатуру і класифікації, профілактику захворювань. він діє", зауважив Михайло Радуцький. Це:
- діти з резистентною формою епілепсії, яким не допомагають інші препарати;
- важкі паліативні онкохворі, які мають страшенні болі, а препарати канабісу добре знімають цю проблему.
"В Україні є трошки варварська методика, коли болі таким хворим знімаються опіумними препаратами, наркотиками по типу морфіну, які дуже важкі для людини і ще більш скорочують їхнє життя, якого і так небагато залишилось. Канабіс — це якраз повна альтернатива тому", — додав він.
Також препарати канабісу, за дослідженнями американських та європейських вчених, дають непоганий результат при лікуванні важких ПТСРПосттравматичний стресовий розлад, пояснив голова комітету ВР.
"Це актуально для тих країн, які брали участь у бойових діях. Ми з вами, на жаль, є країною, де відбувається терористична агресія РФ і кількість людей, які будуть страждати на ПТСР або вже страждають — у нас дуже велика", — зазначив він.
Легалізація медичного канабісу і чорний ринок
"Статистика тих країн, які легалізували медичний канабіс, каже, що чорний ринок не знищується, але він значно зменшується. Тому що ті люди, які шукали ліки на чорному ринку, переходять в аптеки і там купують те, що їм потрібно", — зауважив Геннадій Шабаса.
Зміни в протоколах лікування
Законопроєкт про легалізацію медичного канабісу передбачає зміни в протоколах лікування, зауважив голова Української асоціації медичного канабісу.
"Зокрема, передбачає навчання лікарів. На жаль, у наших університетах не вчили, як використовувати канабіноїди в лікуванні, наші медики необізнані щодо цього, їм ніхто ніколи про це не говорив. Тому планується навчання. Це все буде робитись швидко, це буде нескладний курс для лікарів, по закінченню якого вони матимуть відповідні сертифікати й протоколи лікування, які затверджуватимуть у своїх медзакладах", — додав він.
Про проблеми зі знеболенням пацієнтів журналісти Суспільного розповідають у фільмі "Особливо небезпечний"
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook