Рада Україна-НАТО, скасування ПДЧ, більше зброї — підсумки саміту Альянсу у Вільнюсі

Рада Україна-НАТО, скасування ПДЧ, більше зброї — підсумки саміту Альянсу у Вільнюсі

Байден, Макрон, Кісіда, Зеленський, Трюдо, Мелоні на саміті НАТО у Вільнюсі, 12 липня 2023
Президент США Джо Байден, президент Франції Еммануель Макрон, прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда, президент України Володимир Зеленський, прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні на саміті НАТО у Вільнюсі, 12 липня 2023. AP Photo/Susan Walsh

У Вільнюсі закінчився дводенний саміт НАТО. Напередодні заходу Володимир Зеленський заявляв, що очікує від саміту нові пакети допомоги, чіткі безпекові гарантії та запрошення України до НАТО. У підсумку Україна отримала нову зброю, програму тренування пілотів на F-16, новий орган — Раду Україна-НАТО та скасування ПДЧПлан дій членства в НАТО був запроваджений в 1999 році і передбачає тривалий процес реформ, за умови виконання яких країна може стати членом Альянсу. ПДЧ для України прийняли за президентства Ющенка в 2008 році. За два роки Янукович ліквідував комісію з підготовки України до членства в НАТО, лише у 2018-му НАТО визнало Україну країною-аспірантом Альянсу, а Верховна Рада закріпила в Конституції євроатлантичний і європейський курс країни. до вступу в Альянс. Результати саміту "гарні", але якби було запрошення до НАТО, "вони були б ідеальні", заявив президент України. Детальніше про підсумки вільнюського саміту — Суспільне.

Скасування ПДЧПлан дій членства в НАТО запровадили в 1999 році. Він передбачає тривалий процес реформ, за умови виконання яких країна може стати членом Альянсу.ПДЧ для України прийняли за президентства Віктора Ющенка у 2008 році. За два роки Віктор Янукович ліквідував комісію з підготовки України до членства в НАТО, лише у 2018-му НАТО визнало Україну країною-аспірантом Альянсу, а Верховна Рада закріпила в Конституції євроатлантичний і європейський курс країни для вступу в НАТО

У квітні генсек НАТО Єнс Столтенберг запевнив, що всі члени Альянсу згодні, щоб Україна доєдналася до НАТО. За три дні до початку саміту у Вільнюсі було вже 23 країни, що офіційно це підтвердили. Проти виступали, зокрема, Німеччина, Угорщина та США. Джозеф Байден заявив, що "Україна ще не готова до вступу".

На саміті у Вільнюсі в цьому сенсі нічого не змінилося. Слова президента США підтвердила і представниця Держдепартаменту США Андреа Калан. А за підсумками заходу Україна не отримала запрошення до вступу в НАТО. Єнс Столтенберг повідомив, що це станеться, коли "погодяться усі союзники й будуть виконані умови", проте не зміг пояснити журналістам, про які саме умови йдеться. Це зробив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван — приєднання України до НАТО зараз означатиме війну Альянсу з РФ, і "є розуміння, що зараз війна НАТО з Росією немає сенсу".

Байден, Зеленський під час зустрічі на саміті НАТО у Вільнюсі, 12 липня 2023
Президент США Джо Байден (у центрі праворуч), президент України Володимир Зеленський (у центрі ліворуч) під час зустрічі на саміті НАТО у Вільнюсі, 12 липня 2023. AP Photo/Susan Walsh

Це рішення розкритикував Володимир Зеленський: "Безпрецедентно й абсурдно — коли немає жодних часових рамок і для запрошення, і для членства України; і коли натомість додається якесь дивне формулювання про "умови" навіть для запрошення України". На думку президента України це рішення, а точніше його відсутність — це "можливість торгуватися членством України в НАТО у переговорах із Росією".

Проте, країни НАТО погодили перелік кроків, які мають наблизити Україну до Альянсу.

"Це змінить шлях членства України в НАТО з двоетапного процесу на одноетапний. Ми надамо запрошення Україні приєднатися до НАТО, коли союзники погодяться, що умови будуть виконані. Це рішуче єдине послання членів Альянсу на вашому шляху до членства НАТО. Ми повинні переконатись, коли війна закінчиться, будуть створені надійні домовленості щодо безпеки України, щоб історія не повторилася", — заявив Столтенберг.

Узгоджений пакет складається з трьох частин:

  1. Багаторічна програма практичної допомоги.
  2. Створення Ради Україна-НАТО.
  3. Скасування вимоги щодо плану дій щодо членства (ПДЧ).

Рада Україна-НАТО

Цей орган, що затвердили на саміті, має запрацювати замість Комісії Україна-НАТО — консультаційного форуму на рівні міністрів та військового керівництва країн-членів Альянсу та України, який працює з 1997 року, проте збирався не часто.

Раду Україна-НАТО створили для політичного діалогу, взаємодії, співробітництва та євроатлантичних прагнень України до членства в НАТО. Одна з головних відмінностей Раді від Комісії — у ній і НАТО, і Україна посідають місце як рівноправні члени.

Педро Санчес, Ердоган і Зеленський під час засідання Ради Україна-НАТО у Вільнюсі, 12 липня 2023
Зліва направо: прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес, президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган і президент України Володимир Зеленський під час засідання Ради Україна-НАТО на саміті НАТО у Вільнюсі, 12 липня 2023. AP Photo/Pavel Golovkin

"Ми зустрічаємося на рівних. Це не зустріч 31 союзника з партнером. Ми можемо зустрічатися на рівні глав держав і урядів, як зробимо це сьогодні. Можемо зустрічатися на рівні міністрів оборони, послів, на військовому рівні, за участю наших начальників Генштабів та інших експертів, створювати групи. Отже, це набагато сильніша, набагато важливіша політична структура, ніж просто партнерство. І це один з кроків, які ми робимо на шляху до членства", — заявив Єнс Столтенберг.

За його прогнозами, Київ зможе брати участь в ухваленні рішень Альянсу. Перше засідання Ради відбулося на саміті, 12 липня.

Гарантії безпеки

"Ми розуміємо, чому дехто хвилюється щодо членства (України — ред) в НАТО. Ніхто не хоче, щоб була війна", — сказав на саміті Володимир Зеленський.

На заході президент України заявив, що країна має отримати гарантії безпеки від членів Альянсу, які стануть своєрідною "парасолькою" для країни й про такі гарантії Україна матиме окремі домовленості з кожною країною НАТО, хоча "найкращі гарантії безпеки для України — це вступ до НАТО".

На другий день саміту, 12 липня, країни G7 погодили "Спільну декларацію про підтримку України". Документ відкритий для підписання будь-якими країнами. Серед компонентів гарантій безпеки — постачання зброї, підтримка ОПК, співпраця в галузі розвідки та кібербезпеки, допомога українській економіці й енергетиці, підтримка у притягненні РФ до відповідальності.

Джо Байден, Фуміо Кісіда, Еммануель Макрон, саміт НАТО у Вільнюсі, 12 липня 2023
Президент США Джо Байден (праворуч), прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда (у центрі) та президент Франції Еммануель Макрон під час зустрічі лідерів G7 з Володимиром Зеленським на полях саміту НАТО у Вільнюсі, 12 липня 2023. AP Photo/Susan Walsh

Також у декларації йдеться, що наступним кроком стануть двосторонні безпекові угоди між Україною та окремими країнами.

"Ключовою тезою декларації є підтвердження факту, що безпека України є складовою безпеки Євроатлантичного регіону. Цю тезу підкріплює згадка про майбутнє членство України в НАТО", — заявив голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Речник Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що намір "Великої сімки" надати гарантії безпеки Україні є "помилковим та небезпечним", бо так країни "сімки" зазіхають на безпеку РФ.

Зброя від партнерів

На саміті декілька країн-членів НАТО оголосили про нову військову допомогу Україні. "Вона дозволить перейти від обладнання та стандартів радянської доби до обладнання та стандартів НАТО та зробить ЗСУ оперативно сумісними", — заявив Єнс Столтенберг.

Одне з головних досягнень України у Вільнюсі — коаліція з навчання українських пілотів на літаках F-16, яку створили під час саміту, повідомив міністр оборони Олексій Резніков. До неї увійшли 11 країн.

Науседа, Зеленський, Рада Україна-НАТО на саміті НАТО у Вільнюсі, 12 липня 2023
Президент Литви Гітанас Науседа (ліворуч) тисне руку президенту України Володимиру Зеленському під час засідання Ради Україна-НАТО на саміті НАТО у Вільнюсі, 12 липня 2023. Лідери країн Альянсу зустрічають президента України Володимира Зеленського під час саміту НАТО. Фото: AP

Також Німеччина виділила Україні новий пакет військової допомоги на 700 млн євро. У нього зокрема увійдуть ЗРК Patriot, танки Leopard та БМП Marder. Франція надасть ракети великої дальності SCALP та інженерне обладнання для розмінування. Австралія — ще 30 машин Bushmaster. Норвегія поставить дві системи NASAMS і тисячу безпілотників Black Hornet, а Велика Британія надасть пакет підтримки на 65 мільйонів доларів для ремонту обладнання та створення військового реабілітаційного центру.

Щодо постачання американських далекобійних ракет АТАСМS, Зеленський після саміту заявив, що наразі "не знає", коли Україна їх отримає: "Ми почали розмову довгий час тому, місяці, про кластерні (касетні — ред) боєприпаси і я вдячний, що є таке рішення, бо РФ використовує їх, а у нас такої зброї немає. Тому почекайте, не все одразу".

Інші теми саміту

Серед інших тем саміту — лідери країн-членів НАТО підтвердили відданість політиці відкритих дверей НАТО та заявили, що "з нетерпінням чекають" можливості привітати Швецію як члена Альянсу. За день до саміту, 10 липня, Столтенберг повідомив, що президент Туреччини Ердоган все ж погодився підтримати заявку Швеції на вступ до НАТО.

Також країни-члени НАТО засудили зближення Китаю та РФ, закликали КНР як постійного члена Радбезу ООН "засудити загарбницьку війну Росії проти України", наголосили, що підтримують територіальну цілісність і суверенітет Боснії та Герцеговини, Грузії та Республіки Молдова, а також підтверджують відданість подальшій діяльності НАТО в Косові.

***

Після саміту Володимир Зеленський зробив декілька заяв на пресконференції. "Українська делегація вертається зі значною безпековою перемогою для війська, країни, наших людей та дітей. Для нас очевидно, що це абсолютно нові безпекові можливості. Всім хто зробив їх можливими — дякую. Дякую вам колеги, дякую Литві та Єнсу Столтенбергу", — сказав президент України за підсумками саміту.

Зеленський також додав, що "підтримка України не буде зменшуватись, принаймні так сказали партнери" та що членство України в НАТО все ж не має стати аргументом у ймовірних перемовинах із Росією:

"Я впевнений, що зрадницької позиції від Байдена і Шольца не буде. Але при цьому я повинен сказати, що ми ніколи не обміняємо будь-який статус на будь-які наші території. Навіть якщо це буде одне село, в якому живе один дід — ми не віддамо наші території, і ніколи не будем міняти на будь-який заморожений конфлікт. Цього ніколи не буде. Мою позицію чітко знають наші партнери".

На початок