Зеленський: Ми будемо мати окремі гарантії безпеки від кожної країни НАТО

Зеленський: Ми будемо мати окремі гарантії безпеки від кожної країни НАТО

Зеленський і Столтенберг на полях саміту НАТО у Вільнюсі 12 липня 2023 року
. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг (праворуч) і президент України Володимир Зеленський прибули на прес-конференцію під час саміту НАТО у Вільнюсі, Литва, в середу, 12 липня 2023 року. Фото: АР

Партнери допомагають Україні зброєю, і це момент виживання. Про це на спільній пресконференції з Генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом 12 липня сказав президент України Володимир Зеленський. За його словами, з кожною країною НАТО Україна матиме окремі домовленості щодо гарантій безпеки.

"Ми розуміємо, чому дехто хвилюється щодо членства в НАТО. Ніхто не хоче, щоб була війна", — сказав Зеленський.

Партнери допомагають, але "ми в різних умовах живемо", зазначив президент України.

Зеленський заявив, що гарантії безпеки, які отримає Україна від членів Альянсу стануть своєрідною "парасолькою". За його словами, з кожною країною НАТО Україна матиме окремі домовленості щодо гарантій безпеки.

"Найважливіше — мати результати, щоб ми могли бачити конкретні кроки, які наближають нас до НАТО. Як я вже казав, деякі речі важко пояснити партнерам, тому що ми перебуваємо у стані війни. І партнери дійсно хочуть нам допомагати і сприяти, вони нам допомагають, але все ж таки ми живемо в інших умовах. Ми перебуваємо в умовах, коли йдеться про виживання, і партнери готові підтримувати нас, щоб ми вижили. Перш ніж ми зможемо жити, ми повинні вижити", — заявив президент.

Зеленський додав, що не вважає Будапештський меморандум "гарантіями безпеки".

"Фактично Україна була з цим документом і залишилася на самоті (з вторгеннням РФ —ред.)", — зауважив Зеленський.

Він додав, що найкращі гарантії безпеки для України — це вступ до НАТО.

"Сьогоднішні рамкові гарантії безпеки відкривають можливість підписання двостронніх документів з країнами членами НАТО", — додав Зеленський.

У Вільнюсі 11 липня розпочався саміт НАТО, на якому Україна розраховує на чіткий сигнал про приєднання до Альянсу після війни. З 11 по 12 липня Вільнюс прийматиме понад 3 000 членів іноземних делегацій, близько 2 000 неурядових організацій та представників міжнародних ЗМІ.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг за підсумками закритого засідання країн-членів НАТО заявив, що союзники по Альянсу надали Україні безпрецедентну підтримку, надаючи ЗСУ більше боєприпасів та більше сучасного обладнання. Зокрема 11 липня члени НАТО погодили пакет із трьох елементів, щоб наблизити Україну до вступу у військово-політичний блок.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО "не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

На початок