Перейти до основного змісту
"Не хочу їхати у Вільнюс задля розваги". Зеленський розповів про очікування від саміту НАТО

"Не хочу їхати у Вільнюс задля розваги". Зеленський розповів про очікування від саміту НАТО

Зеленський розповів про очікування від саміту НАТО
. Президент України Володимир Зеленський. Фото: AP

Саміт НАТО, який відбудеться у Вільнюсі 11-12 липня — це важлива подія для України, на якому наша держава має отримати чіткі безпекові гарантії, доки вона не перебуває у складі Альянсу.

Про це в інтерв'ю ABC News заявив президент України Володимир Зеленський.

"Вільнюський саміт — дуже важливий. Україна має отримати чіткі безпекові гарантії, доки вона не в НАТО. Тільки за цих умов наша зустріч матиме сенс. В іншому випадку — це чергова політика. Ми працюємо з партнерами, ми працюємо над безпековими гарантіями. Ми також працюємо над допомогою нашим партнерам, аби ті дійшли певних висновків напередодні саміту", — сказав Зеленський.

За словами президента, він не хоче їхати на саміт "задля розваг".

"Ми хотіли б мати усі рішення упродовж саміту. В такому випадку, вочевидь, я буду там і буду робити все, що я можу. Я не хочу їхати у Вільнюс задля розваги", — підкреслив Зеленський.

Контрнаступ ЗСУ

Щодо контрнаступу Сил оборони України глава держави наголосив, що наразі українська армія "перехопила ініціативу".

"Всі ми хочемо робити його швидше, бо кожен день означає нові втрати українців. Ми маємо перевагу, ми не застрягли в одному місці. Ми вже перехопили ініціативу. Ми всі хочемо, щоб контрнаступ закінчився швидше, але є реальність. Сьогодні ініціатива на нашому боці", — сказав Володимир Зеленський.

Водночас президент додав, що винищувачі четвертого покоління дали б можливість зберегти більше життів українців.

"F-16 чи будь-яке інше озброєння, якого ми потребуємо, дасть нам можливість рухатися швидше, зберегти більше життів. Але найважливіша річ — це дух наших людей. Деяка зброю, яку нам надали наші союзники, допомогла нам зберегти життя. І я ціную це. Звісно, затягування призведе до більших втрат", — сказав Зеленський.

Можливий теракт на ЗАЕС

Стосовно можливо теракту РФ на Запорізькій атомній станції Зеленський вважає, що "росіяни вже технічно підготовлені".

"Технічно вони підготовлені (для вибуху — ред.). Чи можемо ми, аналізуючи це, думати, що Росія планує локальний вибух для того, щоб зупинити ті чи інші дії України на полі бою? Так. Тому що якщо вони втратять ініціативу на полі бою більше, ніж зараз, вони зроблять додаткові кроки, аби змусити увесь світ боятися глобальної ядерної катастрофи та зупинити усі військові дії на полі бою", — зауважив президент України.

Про "вагнерівців" і Євгена Пригожина

За словами Зеленського, Україна не боїться найманців з ПВК "Вагнер".

"Ми не боїмося Пригожина. Ми не боялися його й тоді, коли, скажімо так, він був міцний в Бахмуті, бо я вважаю, що наші Збройні сили міцніші. Адже немає значення, яка кількість "вагнерівців" там, вони не могли перемогти нас. Але разом з тим вони були сильніше, ніж їхня власна російська армія" — сказав Зеленський.

Нині, додав президент, Євген Пригожин став політичною фігурою.

"На сьогодні Євген Пригожин став політичною фігурою. І мені здається, що це було його першочерговою метою", — констатував президент.

Про Путіна і "мобілізацію" населення РФ довкола нього

Зеленський зауважив, що заколот Пригожина виявив слабкість влади РФ.

"Передусім він (Володимир Путін — ред.) показав, що російські регіони не захищені, бо найманці зі зброєю були дуже близько до Москви. Він продемонстрував усьому світові й, зокрема, Україні, що по суті усі його війська на українській території зараз. Він не має військових сил всередині Росії, а його цивільне населення — незахищене", — сказав Володимир Зеленський.

Щодо закінчення війни

За словами глави України, коли Україна вийде на кордони 1991-го року, тоді президент РФ Путін, ймовірно, буде змушений "шукати діалогу".

"Це абсолютно зрозуміла, логічна риторика, що в той момент, коли Україна вийде на адміністративний кордон з тимчасово окупованим українським півостровом Крим, дуже ймовірно, що Путін буде змушений шукати діалог з цивілізованим світом, на відміну від того, як це було до повномасштабного вторгнення, бо він буде ослаблений. Він шукатиме інші шляхи, можливо, дипломатичні", — наголосив Зеленський.

Президент переконаний, що війна повинна закінчитися справедливістю і миром, відновленням територіальної цілісності України.

"Чому? Тому що закінчення гарячої фази війни й заморожування конфлікту не означатиме закінчення війни", — каже Зеленський.

Про місце України у світі

Зеленський впевнено заявляє, що "Україна вже посіла своє місце у світі".

"Україна вже посіла місце у світі. Я вважаю це фактом. Зараз ми — це країна, яку поважають. Країна, яка дійсно воює за людські цінності, за права людей, за свободу, за демократію", — наголошує президент.

Окрім цього, додає Зеленський, 90% українців хочуть членства України в НАТО та ЄС.

"90% українців хочуть членства України в НАТО. Понад 90% — в ЄС. Після війни ми візьмемо якийсь час, ми внесемо необхідні зміни в наше законодавство, щоб зрештою стати країною-членом Євросоюзу", — сказав глава держави.

Про вибори в США та заяви Трампа щодо закінчення війни за одну добу

Зеленський вважає, що заява експрезидента США Дональда Трампа щодо припинення війни в Україні за добу має ґрунтуватися на "реальному досвіді".

"Це бажання має ґрунтуватися на якомусь реальному досвіді. Здається, що Дональд Трамп свого часу вже мав ці 24 години. Ми були у стані війни, не повномасштабної, але війни, і, як я припускаю, він мав цей час у своєму розпорядженні, але у нього, ймовірно, були якісь інші пріоритети. Якщо ми говоримо про те, щоб закінчити війну за рахунок України, тобто змусити нас відмовитися від наших територій, я думаю, що в такий спосіб Байден міг би закінчити її навіть за п'ять хвилин. Але ми б не погодилися", — резюмує Володимир Зеленський.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО "не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

Топ дня

Вибір редакції

На початок