11 липня у Вільнюсі розпочався саміт НАТО. Радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що в центрі його уваги буде Україна. Чому Сполучені Штати блокують вступ України до Альянсу, які кроки треба зробити Україні, щоб доєднатися до НАТО, та як буде працювати Рада Україна-НАТО — Суспільному розповіла представниця Держдепартаменту США Андреа Калан.
Про блокування США вступу України до НАТО
Позиція США не змінилась — двері до Альянсу відкриті. Ми всі хочемо бачити Україну в НАТО, але, як уже казав президент Байден, поки не прийшов час. Україна, як й інші країни, має пройти деякі етапи, щоб стати членом НАТО, провести реформи. Тут, у Вільнюсі, як раз будуть говорити про це і про те, як можна ще більше працювати з партнерами в Україні. І головне про що будуть говорити: як підтримувати Україну в довгостроковій перспективі.
Про кроки України для вступу до НАТО
Кожна країна, яка хоче стати членом НАТО, має провести реформи. Йдеться, наприклад, про боротьбу з корупцією, реформу фінансових інститутів тощо. Проте факт залишається фактом — США та всі інші члени НАТО хочуть бачити Україну в Альянсі. Двері відкриті й будуть залишатися відкритими.
Ми будемо працювати над тим, щоб Україна могла захистити себе сама та гарантувати територіальну цілісність. Тож питання у тому, як далі підтримувати Україну, що треба робити у довгостроковій перспективі, щоб дати їй те що потрібно, щоб захиститися.
Про Раду Україна-НАТО
У Вільнюсі обговорюватимуть Раду Україна-НАТО. Вона важлива, бо гарантує регулярність зустрічей та механізми для кращої координації роботи, щоб підвищити оперативну сумісність і таке інше.
Рада Україна-НАТО — це такий форум, де можна обговорювати різні проблеми. Раніше існували й інші Ради такого типу з іншими країнами. Як саме буде виглядати ця Рада, та які теми на ній будуть обговорювати — подивимося. Утім, саме цей формат є більш формальним — він вже як частина НАТО, і це означає, що ми будемо частіше бачитися в Брюсселі з делегацією з України.
Загалом, за результатами саміту я чекаю потужне комюніке з заявою, що лідери НАТО хочуть та будуть робити для підтримки України.