Пашинян: Вірменія та Азербайджан домовились про взаємне визнання територіальної цілісності

Пашинян: Вірменія та Азербайджан домовились про взаємне визнання територіальної цілісності

Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян
. Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян. Фото: АР

Вірменія та Азербайджан домовилися про взаємне визнання територіальної цілісності.

Про це повідомляє російське агентство ТАСС, посилаючись на заяву прем'єр-міністра Вірменії Нікола Пашиняна, яку він зробив під час виступу на розширеному засіданні Вищої євразійської економічної ради.

"Я хочу підтвердити, що Вірменія та Азербайджан домовилися про взаємне визнання територіальної цілісності один одного і на цій основі, можна сказати, ми досить добре просуваємось до врегулювання наших відносин", — сказав Нікол Пашинян.

Він також наголосив на забезпечення прав та безпеки мешканців Нагірного Карабаху "у рамках міжнародного механізму".

"Я сподіваюся, що незабаром розпочнеться нормальний конструктивний діалог Баку та Степанакерта", — сказав очільник уряду Вірменії.

Своєю чергою президент Азербайджану Ільхам Алієв під час виступу заявив, що "в них немає територіальних претензій із Вірменією”, хоча обидва лідери й посперечались щодо ситуації в Лачинському коридорі, який, як сказав вірменський прем’єр, "захопили азербайджанські сили" і додав, що можливість виходу на мирну угоду є.

"Є можливість виходу на мирну угоду, особливо з огляду на те, що Вірменія визнала Карабах частиною Азербайджану", — сказав Алієв.

22 травня прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що країна готова визнати територіальну цілісність 86,6 тисячі квадратних кілометрів території Азербайджану, куди входить і Нагірний Карабах, але за умови безпеки вірменського населення.

15 травня секретар Ради національної безпеки Вірменії Армен Григорян заявив, що влада країни розглядає можливість виходу з Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ).

Що відомо про Нагірний Карабах

Нагірний Карабах — регіон на півдні Кавказу, де проживає близько 130 тисяч жителів, зокрема вірмен та азербайджанців. Більша його частина контролювалася самопроголошеною Нагірно-Карабахською республікою, яку не визнає жодна держава-член ООН. Ця республіка має "дипломатичні відносини" лише з країнами, які входять до співдружності невизнаних держав, зокрема Абхазією, Південною Осетією та Придністров'ям. З юридичної точки зору Нагірний Карабах є територією Азербайджану.

Чому виник конфлікт в Нагірному Карабаху

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували. Конфлікт навколо Нагірного Карабаху вважається замороженим, утім перше велике порушення сталось у 2016 році.

Друга ескалація конфлікту відбулася у вересні 2020. Тоді країни звинуватили одна одну в початку військових дій. Вже 10 листопада Азербайджан та Вірменія погодилися підписали мирну угоду. Договір підписали за посередництва Росії. На тлі цього в Єревані розпочалися протести. Люди вимагали, щоб Пашинян пішов у відставку.

У травні 2022 року у вірменському Єревані знову відбулися акції протесту на тлі квітневої заяви прем’єр-міністра Нікол Пашиняна про можливість підписання з Азербайджаном мирної угоди щодо статусу Нагірного Карабаху.

2 серпня 2022 року Азербайджан виступив з вимогою звільнити Лачинський коридор, що з'єднує Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. У Вірменії відповіли відмовою. На цьому тлі розпочалася ескалація конфлікту на лінії зіткнення. Міністерства оборони країн повідомили про втрати з обох сторін.

На початок