Пашинян: Вірменія готова визнати територіальну цілісність Азербайджану

Пашинян: Вірменія готова визнати територіальну цілісність Азербайджану

Премєр-міністр Вірменії Нікол Пашинян під час саміту ОДКБ, 23 листопада 2022 року
. Фото: AP

Вірменія готова визнати територіальну цілісність 86,6 тисячі квадратних кілометрів території Азербайджану, куди входить і Нагірний Карабах.

Про це на пресконференції заявив прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян, повідомляє "Armenpress"

"Якщо ми з Азербайджаном правильно розуміємо один одного в цьому питанні, то Вірменія визнає 86,6 тис. кв. км територіальної цілісності Азербайджану за умови, що Азербайджан визнає 29 800 кв. км", — сказав Нікол Пашинян.

Він наголосив, що питання прав і безпеки вірмен, яки живуть у Нагірному Карабаху має обговорюватися у форматі діалогу Степанакерт-Баку. Прем'єр-міністр підкреслив, що для Вірменії важливе створення міжнародних гарантій цих переговорів.

"Сподіваємося по можливості швидко досягти згоди навколо тексту мирної угоди й підписати його", — сказав Пашинян.

15 травня секретар Ради національної безпеки Вірменії Армен Григорян заявив, що влада країни розглядає можливість виходу з Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ).

Що відомо про Нагірний Карабах

Нагірний Карабах — регіон на півдні Кавказу, де проживає близько 130 тисяч жителів, зокрема вірмен та азербайджанців. Більша його частина контролювалася самопроголошеною Нагірно-Карабахською республікою, яку не визнає жодна держава-член ООН. Ця республіка має "дипломатичні відносини" лише з країнами, які входять до співдружності невизнаних держав, зокрема Абхазією, Південною Осетією та Придністров'ям. З юридичної точки зору Нагірний Карабах є територією Азербайджану.

Чому виник конфлікт в Нагірному Карабаху

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували. Конфлікт навколо Нагірного Карабаху вважається замороженим, утім перше велике порушення сталось у 2016 році.

Друга ескалація конфлікту відбулася у вересні 2020. Тоді країни звинуватили одна одну в початку військових дій. Вже 10 листопада Азербайджан та Вірменія погодилися підписали мирну угоду. Договір підписали за посередництва Росії. На тлі цього в Єревані розпочалися протести. Люди вимагали, щоб Пашинян пішов у відставку.

У травні 2022 року у вірменському Єревані знову відбулися акції протесту на тлі квітневої заяви прем’єр-міністра Нікол Пашиняна про можливість підписання з Азербайджаном мирної угоди щодо статусу Нагірного Карабаху.

2 серпня 2022 року Азербайджан виступив з вимогою звільнити Лачинський коридор, що з'єднує Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. У Вірменії відповіли відмовою. На цьому тлі розпочалася ескалація конфлікту на лінії зіткнення. Міністерства оборони країн повідомили про втрати з обох сторін.

На початок