Конфлікт у Нагірному Карабасі: ЄС засновує цивільну місію у Вірменії

Конфлікт у Нагірному Карабасі: ЄС засновує цивільну місію у Вірменії

Конфлікт у Нагірному Карабасі: ЄС засновує цивільну місію у Вірменії
. ЄС засновує цивільну місію у Вірменії, ілюстративне фото: Європейська Рада

Європейський Союз засновує цивільну місію у Вірменії для сприяння нормалізації вірменсько-азербайджанських відносин на тлі конфлікту у Нагірному Карабасі.

Про це сьогодні 23 січня повідомив Високий представник Європейського Союзу Жозеп Боррель.

"Сьогодні ми засновуємо цивільну місію ЄС у Вірменії, щоб сприяти стабільності, зміцненню довіри та забезпеченню середовища, сприятливого для нормалізації відносин між Вірменією та Азербайджаном. Це розпочинає новий етап у наших заходах на Південному Кавказі до сталого миру", — написав він у Twitter.

Читайте також: Пашинян заявив, що готовий запросити у Карабах миротворців ООН замість росіян

В офіційному повідомленні Європейської Ради також зазначається, що на запит Вірменії місія ЄС проведе планове патрулювання та повідомить про ситуацію, що посилить розуміння ЄС ситуації на місцях.

Що відомо про Нагірний Карабах

Нагірний Карабах — регіон на півдні Кавказу, де проживає близько 130 тисяч жителів, зокрема вірмен та азербайджанців. Більша його частина контролювалася самопроголошеною Нагірно-Карабаською республікою, яку не визнає жодна держава-член ООН. Ця республіка має "дипломатичні відносини" лише з країнами, які входять до співдружності невизнаних держав, зокрема Абхазією, Південною Осетією та Придністров'ям. З юридичної точки зору Нагірний Карабах є територією Азербайджану.

Чому виник конфлікт в Нагірному Карабаху

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували. Конфлікт навколо Нагірного Карабаху вважається замороженим, утім перше велике порушення сталось у 2016 році.

Читайте також: Бої за Нагірний Карабах: сотні загиблих, тисячі поранених. Що стоїть за конфліктом

Друга ескалація конфлікту відбулася у вересні 2020. Тоді країни звинуватили одна одну в початку військових дій. Вже 10 листопада Азербайджан та Вірменія погодилися підписали мирну угоду. Договір підписали за посередництва Росії. На тлі цього в Єревані розпочалися протести. Люди вимагали, щоб Пашинян пішов у відставку.

У травні 2022 року у вірменському Єревані знову відбулися акції протесту на тлі квітневої заяви прем’єр-міністра Нікол Пашиняна про можливість підписання з Азербайджаном мирної угоди щодо статусу Нагірного Карабаху.

2 серпня Азербайджан виступив з вимогою звільнити Лачинський коридор, що з'єднує Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. У Вірменії відповіли відмовою. На цьому тлі розпочалася ескалація конфлікту на лінії зіткнення. Міністерства оборони країн повідомили про втрати з обох сторін.

Читайте також

“Нас вбивають з неба”. Репортаж з Вірменії, яка воює за Нагірний Карабах

На початок