Азербайджан встановив КПП на межі Вірменії та Нагірного Карабаху

Азербайджан встановив КПП на межі Вірменії та Нагірного Карабаху

Азербайджан встановив КПП на межі Вірменії та Нагірного Карабаху
. Лачинський коридор. Фото: zerkalo.az

Азербайджан встановив контрольно-пропускний пункт на кордоні невизнаного Нагірного Карабаху та Вірменії.

Як повідомляє Deutsche Welle, про це заявила Державна прикордонна служба Азербайджану.

"У неділю, 23 квітня, в Баку звинуватили Єреван у перекиданні військових, боєприпасів та інших засобів військового призначення з Вірменії на територію Азербайджану та повідомили, що змушені встановити КПП "всупереч тристоронній заяві від 10 листопада 2020 року" з метою зупинити цей процес", — йдеться у повідомленні.

У заяві Держприкордонслужби також зазначається, що КПП встановлено на в'їзді на дорогу Лачин-Ханкенді після спорудження Вірменією в односторонньому порядку аналогічного прикордонного пункту пропуску напередодні. Азербайджан запевнив, що поінформував про встановлення КПП командування російського миротворчого контингенту та російсько-турецький моніторинговий центр.

При цьому Міністерство закордонних справ Азербайджану заявило про незаконне використання Вірменією дороги Лачин-Ханкенді протягом двох з половиною років всупереч тристоронній заяві від 10 листопада 2020 року та пов'язаних з цим загрозами безпеці.

"Прикладами таких неправомірних дій є ротація особового складу вірменських збройних сил, які продовжують залишатися на території Азербайджану, перевезення зброї та боєприпасів, прохід терористів, а також незаконне вивезення природних ресурсів та культурних цінностей", — стверджують в міністерстві.

Окрім того, в МЗС Азербайджану заявили про підрив 22 квітня вантажного автомобіля ЗС країни на вірменській міні, внаслідок чого дістали поранення троє азербайджанських військовослужбовців.

Водночас Нагірний Карабах звинувачує азербайджанську сторону у провокаціях. Представники невизнаної республіки стверджують, що заява про перевезення з Вірменії до регіону боєприпасів у супроводі російських миротворців є дезінформацією. Крім того, у Нагірному Карабаху спростовують заяву про підрив азербайджанської військової вантажівки на нібито встановлених Вірменією мінах. Там вважають, що організована Баку "дезінформаційна кампанія" покликана підготувати підґрунтя для можливих провокацій проти Нагірного Карабаху.

Інформаційний штаб невизнаної республіки заявив, що у зв'язку із діями Азербайджану в Нагірному Карабаху оголошено екстрене засідання Ради безпеки.

11 квітня на кордоні Азербайджану та Вірменії сталося чергове загострення, через стрілянину загинули люди.

Що відомо про Нагірний Карабах

Нагірний Карабах — регіон на півдні Кавказу, де проживає близько 130 тисяч жителів, зокрема вірмен та азербайджанців. Більша його частина контролювалася самопроголошеною Нагірно-Карабаською республікою, яку не визнає жодна держава-член ООН. Ця республіка має "дипломатичні відносини" лише з країнами, які входять до співдружності невизнаних держав, зокрема Абхазією, Південною Осетією та Придністров'ям. З юридичної точки зору Нагірний Карабах є територією Азербайджану.

Чому виник конфлікт в Нагірному Карабаху

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували. Конфлікт навколо Нагірного Карабаху вважається замороженим, утім перше велике порушення сталось у 2016 році.

Читайте також: Бої за Нагірний Карабах: сотні загиблих, тисячі поранених. Що стоїть за конфліктом

Друга ескалація конфлікту відбулася у вересні 2020. Тоді країни звинуватили одна одну в початку військових дій. Вже 10 листопада Азербайджан та Вірменія погодилися підписали мирну угоду. Договір підписали за посередництва Росії. На тлі цього в Єревані розпочалися протести. Люди вимагали, щоб Пашинян пішов у відставку.

У травні 2022 року у вірменському Єревані знову відбулися акції протесту на тлі квітневої заяви прем’єр-міністра Нікол Пашиняна про можливість підписання з Азербайджаном мирної угоди щодо статусу Нагірного Карабаху.

2 серпня Азербайджан виступив з вимогою звільнити Лачинський коридор, що з'єднує Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. У Вірменії відповіли відмовою. На цьому тлі розпочалася ескалація конфлікту на лінії зіткнення. Міністерства оборони країн повідомили про втрати з обох сторін.

Читайте також

“Нас вбивають з неба”. Репортаж з Вірменії, яка воює за Нагірний Карабах

На початок