Українське зерно в ЄС: Зеленський і фон дер Ляєн анонсували координаційну платформу

Українське зерно в ЄС: Зеленський і фон дер Ляєн анонсували координаційну платформу

Важливо
Володимир Зеленський і Урсула фон дер Ляєн у Києві 9 травня 2023 року. Фото: ОПУ
. Володимир Зеленський і Урсула фон дер Ляєн у Києві 9 травня 2023 року. Фото: ОПУ

Україна пропонує ЄС започаткувати консультаційну групу для моніторингу проблемних питань щодо експорту української сільськогосподарської продукції. А також утриматися від будь-яких рішень щодо торгівлі без консультацій із українською державою. Про це президент України Володимир Зеленський сказав на на спільній з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн пресконференції у Києві 9 травня. Президентка Єврокомісії анонсувала створення відповідної координаційної платформи.

“Жорсткі, навіть жорстокі як для часу війни протекціоністські заходи від наших сусідів не можуть не розчаровувати, мʼяко кажучи. Будь-які обмеження нашого експорту зараз абсолютно неприпустимі. Бо це посилює не нас усіх у Європі, а лише можливості агресора”, — сказав Зеленський.

Він додав, що Україна очікує від Євросоюзу сильних, європейських за змістом рішень і зняття всіх обмежень якомога швидше.

“Якщо буде політична воля — а наші сьогоднішні переговори засвідчують, що така воля є, — то зможемо знайти оптимальні й справді сильні рішення, які захистять інтереси як Європи загалом, так і українців, які страждають на додачу до всього ще й від застосованих проти нас експортних обмежень”, — сказав президент.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн також відзначила складну ситуацію довкола вивезення української агропродукції, яка потребує вирішення.

"Негайний пріоритет зараз у тому, щоб транзит зерна йшов безперешкодно і за найнижчою можливою ціною з України до ЄС. Це вимагає тісної співпраці різних зацікавлених сторін. Для цього ми створимо спільну координаційну платформу, де забезпечимо елементи солідарності, щоб вони повністю функціонували", — сказала фон дер Ляєн.

2 травня стало відомо, що Європейська Комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

Водночас зазначалося, що продукти можуть продовжувати обіг або транзит через ці п’ять держав-членів за допомогою спільної процедури митного транзиту або відправлятися до країни чи території за межами ЄС.

"Паралельно Болгарія, Угорщина, Польща та Словаччина зобов’язалися скасувати свої односторонні заходи щодо пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику та будь-якої іншої продукції, що надходить з України", — додали в Єврокомісії.

Заходи набули чинності 2 травня і триватимуть до 5 червня 2023 року.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

28 березня стало відомо, що Румунія і Польща ведуть переговори з Європейською комісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

30 березня польський прем'єр Матеуш Моравецький заявив, що в уряді Польщі планують розробити правила, які дозволять обмежити ввезення українського збіжжя до країни, бо "це зерно сьогодні дестабілізує наш ринок". У Єврокомісії заявили, що віддані подальшій підтримці України, однак імпорт українського збіжжя чинить тиск на сусідні країни, які фактично "завалені" українським зерном.

Під час візиту до Польщі 5 квітня Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Польщі обговорили ввезення українського зерна до ЄС через Польщу, на який скаржилися місцеві фермери. За словами Зеленського, вонизнайшли вихід. Водночас президент не уточнив, про який саме вихід ідеться.

9 квітня заступник міністра сільського господарства і розвитку села Польщі Януш Ковальський заявив, що Польща зупиняє імпорт українського збіжжя щонайменше до липня цього року, повідомив заступник міністра сільського господарства країни Януш Ковальський.

16 квітня уряд Угорщини також ухвалив рішення тимчасово заборонити імпорт агропродукції з України задля захисту інтересів місцевих виробників.

17 квітня уряд Словаччини ухвалив рішення про тимчасове зупинення імпорту зерна та деяких харчових продуктів з України. Заборона на імпорт почне діяти з 19 квітня. Транзит продуктів українського виробництва через Словаччину й надалі буде можливий.

Водночас Польща розблокувала транзит через територію країни українських зернових культур до портів в Європу. Він запрацював у ніч з четверга 20 квітня на пʼятницю 21 квітня.

23 квітня Єврокомісія не змогла погодити позиції щодо імпорту української аграрної продукції із Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Болгарією.

З 1 травня Туреччина запроваджує мито 130% на імпорт пшениці та ячменю, зокрема і з України.

На початок