Словаччина тимчасово зупинила імпорт зерна і деяких продуктів з України

Словаччина тимчасово зупинила імпорт зерна і деяких продуктів з України

Важливо
Зерно з України
. Збір урожаю пшениці. Фото: УНІАН

Уряд Словаччини ухвалив рішення про тимчасове зупинення імпорту зерна та деяких харчових продуктів з України. Заборона на імпорт почне діяти з 19 квітня. Транзит продуктів українського виробництва через Словаччину й надалі буде можливий.

Про це повідомляє словацьке видання TopKy.

"Цей імпорт заборонено в Польщі. Наразі ця заборона готується в Угорщині. Подібний захід можна очікувати в Болгарії. В результаті Словаччина стане єдиною транзитною країною ЄС, через яку сільськогосподарська продукція буде надходити з України до ЄС", — йдеться у заяві міністра сільського господарства Словаччини Самуеля Влчана.

Відомство запропонувало заборонити імпорт на територію Словацької Республіки наступних окремих сільськогосподарських та харчових продуктів з України:

 • пшениця
 • ячмінь
 • овес
 • кукурудза
 • сорго
 • гречка
 • конопля
 • шишки хмелю
 • цукровий буряк
 • тростинний або буряковий цукор
 • ізоглюкоза
 • патока
 • борошняні продукти, солод, крохмаль, інулін, пшенична клейковина
 • соєві боби
 • насіння льону, ріпаку, соняшника
 • овочі та фрукти й продукти їх переробки
 • маточне молочко, прополіс, мед натуральний, пилок, бджолиний віск
 • вино, етиловий спирт
 • винний оцет

14 квітня Міністерство сільського господарства Словаччини заборонило обробку імпортованого з України зерна, а також продаж продукції з українських зернових на внутрішньому ринку. Словаччина ухвалила рішення про ці обмеження після того, як у партії пшениці з України вагою 1500 тонн, що відправлялась на молотіння, було "підтверджено наявність пестициду, який не дозволений в ЄС і має негативний вплив на здоров'я людини".

Що відомо про постачання українського зерна через у ЄС

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

28 березня стало відомо, що Румунія і Польща ведуть переговори з Європейською комісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

30 березня польський прем'єр Матеуш Моравецький заявив, що в уряді Польщі планують розробити правила, які дозволять обмежити ввезення українського збіжжя до країни, бо "це зерно сьогодні дестабілізує наш ринок". У Єврокомісії заявили, що віддані подальшій підтримці України, однак імпорт українського збіжжя чинить тиск на сусідні країни, які фактично "завалені" українським зерном.

Під час візиту до Польщі 5 квітня Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Польщі обговорили ввезення українського зерна до ЄС через Польщу, на який скаржилися місцеві фермери. За словами Зеленського, вони знайшли вихід. Водночас президент не уточнив, про який саме вихід ідеться.

У четвер, 6 квітня, речник польського уряду Петро Мюллер заявив, що українське зерно, яке транспортують через Польщу до третіх країн, не розвантажуватиметься на території країни.

7 квітня міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський під час спільної пресконференції з міністром сільського господарства і розвитку села Польщі Робертом Телусом заявив, що Україна припинить до нового сезону експорт зерна та олійних культур до Польщі.

15 квітня міністр розвитку та технологій Польщі Вальдемара Буди повідомив, що затвердив заборону на імпорт української сільгосппродукції. У Міністерстві аграрної політики України заявили, що шкодують через рішення польської сторони та сподіваються домовитися з польським урядом щодо транзиту збіжжя територією країни.

16 квітня стало відомо, що уряд Угорщини слідом за Польщею ухвалив рішення тимчасово заборонити імпорт агропродукції з України задля захисту інтересів місцевих виробників.

Читайте також

Протести проти українського зерна в Європі. У чому проблема і що з цим робити Україні

Ситуація навколо експорту українського зерна у Польщу заполітизована — Всеукраїнська аграрна рада

Цьогорічна посівна важча за 2022 рік — Всеукраїнська аграрна рада

Ніякого демпінгу не було: У МінАПК прокоментували призупинення експорту зерна з України

"Ми знайшли вихід": Зеленський про проблеми через експорт українського зерна до Польщі

На початок