Румунія та Польща хочуть відстежувати експорт українського зерна

Румунія та Польща хочуть відстежувати експорт українського зерна

ЗМІ
Румунія та Польща хочуть відстежувати експорт українського зерна
. Зерно у балкері. Фото: Олександр Кубраков

Румунія і Польща ведуть переговори з Європейською комісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

Про це пише Reuters з посиланням на заяви прем'єр-міністра Румунії Ніколає Чуке і глави уряду Польщі Матеуша Моравецького, які вони зробили на спільній пресконференції у Бухаресті.

"Ми разом беремо участь у процесі обговорення з Європейською комісією того, якими мають бути механізми для забезпечення простежуваності українського експорту та кінцевих пунктів призначення", — зазначив прем'єр Румунії Ніколає Чука.

Глава польського уряду Матеуш Моравецький висловився за те, щоб "ЄС ефективно допомагав цим країнам у реалізації торговельної політики, яка відповідає стратегічним інтересам України та Центральної Європи, а також найкращим економічним інтересам Польщі та Румунії".

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

Видання зазначає, що за оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

18 березня міністр інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив, що угоду продовжили на 120 днів.

Читайте також

З морських портів Одещини вивезли понад 25 мільйонів тонн збіжжя з початку роботи "зернового коридору"

У МЗС України спростували "статистику" Путіна щодо зернової ініціативи

МЗС РФ заявило про пролонгацію "зернової угоди" до 18 травня і пригрозило вийти з ініціативи

На початок