Росіяни використовують плануючі бомби. Вони завдають більших руйнувань, ніж ракети

Росіяни використовують плануючі бомби. Вони завдають більших руйнувань, ніж ракети

Авіабомба УПАБ-1500В
Авіабомба УПАБ-1500В. Фото: Defence Express

Росіяни використовують в Україні керовані плануючі бомби УПАБ-1500В вагою 1500 кг. Вони літають на десятки кілометрів та завдають більших руйнувань, ніж ракети. Яка у них потужність, чи вміє такі бомби збивати українське ППО та скільки УПАБ-1500 у Росії Суспільному розповів військовий оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко.

Що таке УПАБ-1500В

УПАБ — це абревіатура від російського "управляемая планирующая авиационная бомба". Вперше росіяни презентували цей тип озброєння у 2019 році на Московському авіаційно-космічному салоні МАКС.

Із загальної ваги бомби півтори тонни, її бойова частина — це майже тонна вибухової речовини. Саме ці характеристики дозволяють руйнувати особливо міцні об’єкти: залізничні мости, командні пункти, бойові кораблі, каже військовий оглядач.

Якщо цю бомбу запускати з висоти 15 кілометрів, вона матиме максимальну відстань планування до 50 кілометрів. Для цього росіяни використовують винищувачі Су-35 та бомбардувальники Су-34.

По потужності УПАБ-1500В можна порівняти з надзвуковою крилатою ракетою Х-22, говорить Коваленко. Однак точність ураження бомби, на відміну від ракети більша — максимальний радіус відхилення до 50 метрів. У ракети Х-22 цей показник коливається від 500 метрів до кілометра.

Читайте також: Російські повітряні кулі над Україною. Чим вони загрожують та як їх збивати

Чи використовувались на території України плануючі бомби раніше

Так, ще на початку повномасштабного вторгнення — з березня 2022 року, каже Коваленко. На його думку, раніше на це уваги не звертали, адже у той період було застосовано багато ракетного та бомбового озброєння: Х-101, Х-55, ОФАБ-250 та інших. Тільки зараз, протягом лютого-березня, знову помітили використання УПАБ-1500В на Чернігівщині.

Немає інформації й про те, чи використовувала раніше Росія УПАБ-1500В на територіях інших країн. На думку Коваленка, у Сирії такі бомби не використовували. Натомість там російська авіація запускала старі радянські авіаційні бомби ОФАБ-250, ОФАБ-500.

Скільки таких бомб є у Росії

Ці бомби не випустили в серійне виробництво, воно складне та дороге, тому, за словами Коваленка, у росіян, в найкращому випадку, є кілька десятків таких боєприпасів. Плануючих бомб так само мало, як і гіперзвукових ракет Х-47 М2 "Кинджал". У листопаді 2022 видання The Economist, з посиланням на джерела, повідомляло, що у РФ лишилося приблизно 40 "Кинджалів".

Читайте також: США передадуть Україні ЗРК Patriot. Що про них відомо

Чи можуть засоби ППО ліквідувати керівну плануючу бомбу

За словами Коваленка, поки жодного факту знищення такої бомби під час її планування не встановлено. Їх може перехоплювати авіація, а щодо систем ППО — під час роботи по ракетах воно орієнтується на слід від роботи ракетного двигуна, якого в УПАБ немає. Тож, говорити про типи протиповітряної оборони, які могли б збити такі бомби, поки рано, каже Коваленко.

Читайте також

На початок