Російські повітряні кулі над Україною. Чим вони загрожують та як їх збивати

Російські повітряні кулі над Україною. Чим вони загрожують та як їх збивати

Російські повітряні кулі над Україною. Чим вони загрожують та як їх збивати
Ілюстративне фото: УНІАН

Китайська повітряна куля у США, об'єкт у повітряному просторі Канади, над Юконом, об’єкт, схожий на повітряну кулю, над Молдовою. Подібні кулі помітили й над Київською областю та Дніпропетровщиною. Вони займаються розвідкою. Над Україною їх запускає армія РФ. Суспільне розповідає, чим ці кулі загрожують та наскільки ефективні.

Що це за кулі

Повітряна куля, яку зафіксували, зокрема на Київщині, розміром метр на півтора, наповнена газом. До неї на мотузці прикріплений кутовий відбивач. Від нього відбивається сигнал радіолокаційної станції, яка стежить за повітряним простором. Тож українським радіотехнічним військам треба реагувати та відмічати таку кулю як повітряну ціль. Таким чином росіяни хочуть відволікти наші ППО, пояснює речник Повітряних сил України Юрій Ігнат:

"Противних хоче, щоб ми витрачали на ці відбивачі, які коштують нічого, свої сили та засоби, зокрема зенітних ракетних військ".

Завдяки формі та матеріалу кутовий відбивач може виглядати на екрані радіолокаційної станції як з літак, говорить перший заступник командувача повітряних сил у 2012-2017 роках Артур Артеменко.

"В першу чергу оператор повинен виміряти швидкість. Літак летить зі швидкістю, найменше, 400 км/год. Вертоліт — 200 км/год. А куля може летіти лише зі швидкістю вітру і лише туди, куди він дме. Тому з точки зору радіоелектронного засобу розібратись не так важко", — пояснює Артеменко.

Кутовий відбивач, які росіяни підвішують до кулі міністр оборони України Олексій Резніков назвав "анахронізмом", тобто пережитком минулого.

Також однією із задач куль із кутовими відбивачами може бути виявлення радіолокаційних станцій України, говорить авіаексперт, провідний науковий співробітник державного музею авіації Валерій Романенко:

"Якщо ми включаємо кілька радарів, російські літаки можуть пеленгувати їхні позиції. В цей час у повітрі можуть бути винищувачі із протирадарними ракетами. Вони по радіопроменях, як трамвай по рейках можуть полетіти до радара".

Це дешева можливість вивчити нашу протиповітряну оборону, додає Романенко. Ціна таких куль може бути в рази дешевша за дрони-камікадзе, адже для підняття кутового відбивача може підійти звичайний метеозонд.

Читайте також: США передадуть Україні ЗРК Patriot. Що про них відомо

Чи подібні російська та китайська повітряні кулі

4 лютого Збройні сили США знищили китайський аеростат, який перетнув повітряний простір країни. Тоді він пролетів над Аляскою та Канадою, перш ніж з'явитися над американським штатом Монтана, де розташовано низку ядерних ракетних об'єктів. Китай заявив, що куля — це метеорологічний дирижабль.

Порівнювати китайську та російську кулі недоцільно, вважає Валерій Романенко: "Там не кутовий відбивач, а обладнання на мільйони доларів. Розмір того обладнання — як два автобуси, сама куля в діаметрі 50-60 метрів, там система супутникового зв'язку, яка в режимі реального часу передавала все, що куля бачила під собою".

Російська розвідувальна куля
Російська розвідувальна куля, яку українська ППО збила над Київщиною. Повітряна куля, збита над Київщиною. Фото: ЗСУ/Facebook

Натомість Романенко порівнює російські аеростати зі схожими приладами ХІХ-XX століття. Так для прикладу, взимку 1944-1945 років японці визначили напрямок вітрів і запустили на США 9300 аеростатів із запалювальними бомбами.

"Лише два аеростати тоді заподіяли шкоду. Одна вбила родину, друга впала на дроти лінії електропередач. Це вся шкода від 9300 куль. Якщо росіяни захочуть це зробити (застосовувати бомби із кулями — ред.), ефективність буде як в японців", — говорить Романенко.

Читайте також: Гучний звук та низька висота польоту. Як розпізнати і врятуватися від дронів-камікадзе

Як можна протидіяти кулям

Невідомий об’єкт у повітряному просторі Канади збив американський винищувач F-22. Про це повідомив прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Винищувальну авіацію проти кулі в Києві та області використали й повітряні сили України. "Коли є певна загроза, рішення про знищення того чи іншого об’єкту приймається вищим командуванням. Якщо є потреба, будуть їх збивати", — говорить Юрій Ігнат.

За словами Артура Артеменко, найефективніший спосіб збивати аеростати — це застосування проти них літаків чи гелікоптерів, а не, наприклад, стрілецької зброї: "Військову кулю важко збивати, тому що вона ділиться на повітряні кишені. Тобто зробити у кулі діру — це не означає, що вона впаде".

Читайте також

На початок