Чому українські парникові овочі дорожчі за імпортні — пояснює експерт

Чому українські парникові овочі дорожчі за імпортні — пояснює експерт

Ексклюзивно
Чому українські парникові овочі дорожчі імпортні — пояснює експерт
. Фото: pixabay

Зараз в Україні досить невеликий ринок парникових овочів, які можуть бути дорожчими за імпортні аналоги, зокрема, через проблеми з електроенергією. Після того, як на ринок почнуть надходити українські огірки та помідори з відкритого грунту, ціна на них має впасти. Про це Суспільному в ефірі єдиного телемарафону розповів виконавчий директор “Економічного дискусійного клубу” Олег Пендзин.

“Позаминулого року у нас на полицях лежали помідори українські парникові і помідори турецькі, які були дешевші на 20-30%. І це тоді, коли ми не мали проблеми з електропостачанням, не було блекаутів. Коли говоримо про Туреччину, там інший клімат, там трохи раніше встановлюються середньодобові температури, що дозволяють вирощувати овочі на відкритому грунті”, — розповів Пендзин.

З цієї точки зору, за його словами,  конкурувати з турецькими виробниками достатньо важко. Тому що пряма собівартість виробництва овочів у них дешевша.

Зараз не кожне фермерське господарство, яке сьогодні вирощує тепличні овочі, може собі дозволити постійно забезпечувати своє господарство електроенергією, виробленою з дизель-генератора або з бензинового генератора, зазначив експерт.

“Ми рахували, що приблизно вартість електроенергії, виробленої з генератора, є в 4,5 — 5 разів дорожчою, ніж та, яку фермер може отримувати по мережі. Тому собівартість різко росте, і це надзвичайно ускладнює конкуренцію”, — розповів експерт.

Крім цього є таке поняття як купівельна спроможність населення, пояснив Пендзин.

“За минулий рік наші реальні доходи впали на чверть, за офіційними даними Держкомстату. Люди на сьогодні набагато менше купують парникових овочів, ніж це було до початку активної фази бойових дій. Продовольчий кошик у нас змінився всередині, ми значно  більше їмо круп, хліба, того, що є дешевшим”, — сказав експерт.

Крім цього, борщовий набір на сьогодні, зібраний врожаєм минулого року, який зберігається у сховищах, підвалах, є альтернативою огіркам, помідорам, парниковим овочам. Тож люди в силу дешевизни цього борщового набору більше споживають його, додав виконавчий директор “Економічного дискусійного клубу”.

Читайте також

Зеленського запросили на саміт у Брюсселі, РФ готується до масштабного наступу. 349 день війни. Онлайн

Ціни на які продукти будуть рости, а на які знизились — пояснення експерта

На початок