В ОП розповіли, що потрібно для створення спецтрибуналу для Путіна

В ОП розповіли, що потрібно для створення спецтрибуналу для Путіна

В ОП розповіли, що потрібно для створення спецтрибуналу для Путіна
. Президент Росії Володимир Путін, 17 грудня 2022. Фото: AP

Для покарання президента РФ Володимира Путіна та його оточення потрібен спеціальний трибунал і для цього має бути угода, яка буде об’єднувати багато країн. Ці країни зможуть видати ордер на арешт представників влади РФ і затримати їх на своїй території і відправити в Гаагу.

Про це в етері Суспільного сказав головний консультант відділу організаційної роботи Кабінету керівника ОП, член робочої групи з питання створення міжнародного трибуналу щодо агресії Росії проти України Олег Гавриш.

"У нас є дієвий механізм, який може спрацювати дуже швидко, це механізм спеціального окремого трибуналу тільки щодо злочинів Росії", — сказав він.

За словами Гавриша, російських військових, винних у воєнних злочинах таких як зґвалтування, вбивства, ракетні удари по цивільній інфраструктурі можна виявити

"Наприклад, у нас є сайт Книга катів — там близько 1700 людей, особи яких вже встановлені. Це російські військові, які скоїли ці воєнні злочини. Але ми не можемо встановити, так званий, chain of command — це дуже важко і скоріше за все неможливо, що, приміром, вбивати людину в Бучі віддавав наказ Путін чи його оточення, чи будь-хто", — сказав представник ОПУ.

Він наголосив, що Путіна треба судити за "злочин агресії".

"Є єдиний злочин, за який можна покарати Путіна, за те, що він розпочав цю війну. Це називається "злочин агресії". Покарання за це — довічне ув’язнення. Нам потрібно судити саме через цей злочин Путіна та його оточення. Але є проблема — Міжнародний кримінальний суд цей злочин не розглядає", — сказав Гавриш.

Він пояснив, що для того, щоб МКС розглядав "злочин агресії", Росія повинна або приєднатися до Римського статуту, а вона цього не зробить, або Рада Безпеки ООН має дати вказівку МКС займатися розслідуванням цього злочину.

"А Радбез цього не зробить, тому що РФ там є членом, і вона 100% накладе вето. Тому нам потрібен окремий трибунал. Це єдиний юридичний шлях. І він буде розглядати саме злочин агресії, тільки його. Його достатньо, щоб засудити цих людей, які входять до Ради безпеки Росії. А це і, перш за все Путін, і Медведєв, і Лавров, і Патрушев, і Шойгу, і Бортніков, і всі інші, які почали це вторгнення, війну, до речі, з 2014 року", — сказав Гавриш.

За словами представника ОПУ, щоб створити спецтрибунал, повинна бути Угода, яка буде об’єднувати багато країн: європейських, або європейських плюс США, Канада, Австралія, тих, з ким Україна зараз веде перемовини.

"Японія виявила бажання приєднатися, ведемо переговори. Буде, дуже вірогідно, південна Корея, кілька країн Карибського басейну та інші. Коли вони приєднаються всі разом, то юристи нам кажуть, що вже за 2-3 місяці ми будемо мати рішення: підозру та ордер на арешт. Це означає, якщо Путін та його посіпаки приїдуть до будь-якої країни, яка буде входити до цього трибуналу, то вони будуть заарештовані та відправлені в Гаагу", — сказав він.

За словами Гавриша, парламент Нідерландів і мерія Гааги підтримали, щоб трибунал відбувався у них.

Представник ОПУ додав, що справи щодо геноциду будуть розглядатися дуже довго.

"Коли, приміром, вивозили українських дітей до Росії без згоди. Це одна з міжнародно визнаних ознак геноциду. Ці справи розслідуються від 5 до 10 років. Дуже довго чекати. Ми будемо мати рішення про геноцид, у найкращому випадку, в 2033 році. Але рішення стосовно Путіна ми можемо мати вже на початок наступного року, можливо, навіть наприкінці цього року", — сказав він.

Що відомо про намір притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини в Україні

Парламентська асамблея НАТО 21 листопада визнала Росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії Росії. Однак, таке рішення ще має бути підтримано кожною окремою країною на національному рівні.

23 листопада Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.

Відразу після цього Росія завдала чергового масованого удару по інфраструктурі України. Без світла опинилася більша частина країни.

1 грудня МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів Росії.

Європейська Комісія запропонувала варіанти дій, які забезпечать притягнення Росії до відповідальності за масові звірства й злочини, скоєні під час війни в Україні, зокрема створення спеціального незалежного трибуналу.

5 грудня стало відомо, що в ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.

На початку січня МЗС закликало світ підтримати створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. При цьому в березні у Лондоні проведуть зустріч щодо розслідування воєнних злочинів в Україні

19 січня Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії Росії проти України.

Читайте також

Кулеба назвав спосіб уникнути більших злочинів РФ в Україні

"Без правосуддя зцілення після війни ніколи не настане" — військова журналістка Жанін ді Джованні

"Росія вдалася до кожного зі шляхів геноциду" — Тімоті Снайдер про російський фашизм, майбутнє України та Зеленського

Трибунал для Путіна, уроки Югославії та чому правосуддя після війни — це гра в довгу — юрист Марк Елліс

"Буча буде однією з перших справ, де росіян судитимуть на міжнародному рівні" — ексслідчий ООН Марк Гарласко

На початок