РФ скликала засідання Радбезу щодо "утисків" Московського патріархату в Україні. Як це було

РФ скликала засідання Радбезу щодо "утисків" Московського патріархату в Україні. Як це було

РФ скликала засідання Радбезу щодо "утисків" Московського патріархату в Україні. Як це було
. Засідання Ради безпеки ООН. Фото: AP

Росія ініціювала засідання Ради безпеки ООН, заявивши, що причиною є "утиски єдиної канонічної православної церкви в Україні". Водночас в УПЦ (МП) повідомили, що дізнались про скликання зі ЗМІ і "не звертались з проханням до держави, яка вчинила віроломний збройний напад на країну".

В УПЦ (МП) також заявили, що не уповноважували нікого з РПЦ виступати від їхнього імені в ООН.

Суспільне транслювало засідання наживо.

Представник Швейцарії на засіданні Ради безпеки ООН заявив, що "свобода релігії — це принцип, який захищає громадян, а не певні церковні організації".

"Ми проти поширення мови ненависті у будь-яких формах. Закликаємо релігійні інституції та лідерів використати свій вплив для досягнення миру", — наголосив представник Швейцарії.

Своєю чергою постійний представник Франції Ніколя де Рів‘єр звернув увагу, що Росія знову намагається відволікти міжнародне товариство від нагальних питань.

"Використовуючи свободу віросповідання, вона відволікає увагу цієї ради та міжнародної громади від російської агресії, яка триває майже рік, спричиняючи величезні страждання суверенному українському народу. Ми засуджуємо російські ракетні удари по Дніпру. І сьогоднішнє засідання, ще один приклад російської дезінформаційної стратегіі, яка так цинічно проводиться. Цю зустріч було скликано під приводом захисту релігійних свободою, але тим часом під час православних свят не було ніякого припинення бойових дій", — сказав на засіданні Радбезу Рів‘єр.

Представник Албанії на Радбезі заявив, що "чомусь у дискусії не вказується величезне руйнування Росією культурної спадщини в Україні": "ЮНЕСКО підтвердило руйнування 2300 місць культурної спадщини, в тому числі і релігійних місць поклоніння".

Представник США на засіданні Ради національної безпеки та оборони ООН Річард Міллс закликав не вірити спробам РФ виправдати війну.

"За останні кілька місяців Росія пропонувала різноманітні виправдання цієї війни. Ми бачимо, що Росія прагнула, нібито, демілітаризувати, денацифікувати Україну, захистити від наркодилерів і сатаністів. Ми не повинні приймати жодних виправдань від російської делегації, що, нібито, їхні атаки є обґрунтованими, що, нібито, вбивство цивільних - це законна ціна, яку доводиться платити", — наголосив Міллс.

Водночас представник Китаю закликав сторони до мирних переговорів: "Китай завжди заявляв, що захист прав на вільне віросповідання має бути захищене. Це допомагає забезпечити позитивну енергію, яка сприяє розбудові миру. Переговори — це єдиний можливий спосіб вийти із кризи. Китай закликає всі сторони діяти раціонально і долучитися до діалогу".

Постійний представник України у Раді безпеки ООН Сергій Кислиця заявив, що Росія вимагає міжнародне товариство слухати нісенітниці.

"Ми повинні використовувати гроші платників податків і наш обов’язок — хоч якось скористатися цими нісенітницями. Свобода релігії — це право людини. І, які б нісенітниці Росія у цій залі не заявляла, ця розмова іде про права людини", — наголосив Кислиця.

Він також провів історичні паралелі щодо теракту скоєного РФ у Дніпрі.

"Є місце у Лондоні, у Вестмінстері, яке називається Church House. Сьогодні там розташована Церква Англії. По цьому місцю випустили бомбу під час "бліцу", атаки Німеччиною Сполученого Королівства у 1940-41. Ви спитаєте мене, чому я про це говорю? Не через релігію, а тому що саме там відбулося перше засідання Ради безпеки. Якби Росія не бомбардувала Україну, то сьогодні б ми святкували 77 річницю від першого засідання", — сказав Кислиця.

Дипломат закликав найближчим часом організувати зібрання Ради безпеки для обговорення прав людини під час російської агресії в Україні.

Що відомо про обшуки та заборону УПЦ Московського патріархату

15 листопада СБУ відкрила кримінальне провадження щодо співів із прославлянням Росії під час богослужіння у Києво-Печерській Лаврі. Спів містить рядки "Звон плывёт, плывёт над Россиею, пробуждается матушка – Русь". Згодом працівники СБУ перевірили монастир УПЦ МП на Закарпатті, у якому чорниці закликали до "пробудження матушки Русі". В СБУ заявили, що знайшли там пропагандистські матеріали, авторства російських діячів і видані російськими друкарнями. У церкві УПЦ МП в Івано-Франківську правоохоронці знайшли антиукраїнську агітаційну літературу. Ще в трьох областях у єпархіях УПЦ МП виявили кремлівські методички та нацистську символіку.

2 грудня президент Зеленський ввів у дію рішення РНБО про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з Росією.

Увечері 2 грудня Києво-Печерську Лавру зареєстрували як монастир Православної церкви України (ПЦУ). 31 грудня закінчився термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів Українською православною церквою (МП).

Успенський собор і Трапезну церкву, що розташовані на території заповідника "Києво-Печерська Лавра", повернули у власність держави з користування Українською православної церкви (Московського патріархату).

Читайте також

Нідерланди нададуть Україні ЗРК Patriot, Росія ракетними атаками пошкодила 9 українських ТЕС. 329 день війни. Онлайн

На початок