Поставки броні в Україну: як формуються ціни на бронежилети та чому меншає попит

Поставки броні в Україну: як формуються ціни на бронежилети та чому меншає попит

Поставки броні в Україну: як формуються ціни на бронежилети та чому меншає попит
Фото: Андрій Марієнко / AP

Попит на бронежилети з початку травня зменшується, а ціни навпаки збільшуються, каже засновник компанії "Українська броня" Дмитро Хвиля. Суспільне поговорило з ним про те, що відбувається з поставками легкої технологічної броні, як купити бронежилет в Україні, що допоможе відрізнити спекулянтів і скільки насправді коштує бронезахист.

Як ви вирішили переформатувати виробництво, яке спеціалізується на бронезахисті, у волонтерську ініціативу?

— Я був серед усіх тих українців, яким 24 лютого було важко повірити в те, що сталося. До нас в перший же день звернулись військові, і ми віддали все, що було на складі — лише декілька десятків комплектів броні, бо ми не виготовляємо "на склад".

Що робити далі? Колективом ми вирішили відійти від формату звичайного бізнесу до волонтерської моделі, і використати наш досвід і можливості, щоб працювати на перемогу. За перші три дні війни ми замовили на гроші великого донора перші 7000 плит, стали вибудовувати подальшу стратегію й прийшли до висновку: найбільше доступної в наявності броні знаходиться в Китаї. Там зосереджено близько третини світових фабрик і є практика тримати запаси на складі. Ціни в Китаї — в 2-3-5 разів нижчі, ніж в Європі та США.

Весь цей час ми поставляємо бронезахист за собівартістю для військових, медиків, журналістів та волонтерів. Вартість поставок вже перевищила 5 мільйонів доларів. Це близько 15 тисяч комплектів броні — жилети, шоломи і плити.

Скільки коштує бронежилет і як його обрати
Жилет та бронеплита. Фото надане Дмитром Хвилею

Як змінились терміни поставки після 24 лютого?

— Чесно зізнатись, ми були більш оптимістичними, але зіштовхнулись з іншою реальністю. До 24 лютого можна було при великій потребі доставити в Україну броню для бронежилетів за тиждень-два, максимум — три. Саме тому ми мали більше оптимізму. Але зараз зіштовхнулися з терміном поставки не менше місяця, а буває і два. Аналогічні проблеми з поставками з Америки. Усі хотіли отримати бронежилети якнайшвидше, але ані "на завтра", ані "наступного тижня" поставок не було. На жаль, десь місяць знадобився, аби в Україну почались нормальні потоки імпортної броні.

Читайте також: Танки, БТР, БМП та БМД. Яку техніку РФ захоплюють українські військові в боях та чи можна нею воювати. Пояснює експерт

Чи були проблеми з логістикою?

— Експорт з Китаю, замитнення, оплата на фабрики стали випробуванням. Також треба зауважити, що броня — це товар військового призначення. Він у будь-якій країні вимагає експортної ліцензії. Цей документ у звичайних умовах, не у військовий час, робиться близько місяця. Крім того, у світі вже були проблеми з логістикою через ковід. Але з початком війни вони помножились на три. Це і досі є колапсом багатьох поставок. Кількість авіарейсів зменшилась, з’явилися великі черги. Рейси можна забронювати лише на тиждень-два вперед. Тарифи виросли в три рази. До початку повномасштабної війни в Україні ціна за доставку з Китаю до Європи була $5-7 за кілограм. Після 24 лютого ціни піднялись до $20. Зараз трішечки знизилось — десь $10-15.

А ще 2 місяці тому в Шанхаї відбувся повний локдаун, їх не випускають з домів, і на декількох фабриках, з якими ми працюємо, продукція застрягла.

Скільки коштує бронежилет і як його обрати
Відвантаження однієї з партій броні. Фото надане Дмитром Хвилею

Як змінився попит 24 лютого і який запит на сьогодні? Можете порівняти потреби лютого і травня?

— До травня було важко справлятись з потоком потреб. Приблизно з початку травня тенденція змінилась — попит впав в 10 разів. Це було очікувано, бо у березні всі кинулись допомагати захисникам з бронежилетами. Адже персональне забезпечення захистом бійців — це одна з критичних потреб. Зараз, у травні, попит став менший, бо велику кількість військових забезпечили бронею: від держави, через волонтерів чи персонально самі собі. Але поки що, на жаль, 90% — це сталеві бронежилети. Наступна фаза — це покращення. Ті, у кого зараз сталь, захочуть мати "бронік" меншої ваги або вищого рівня захисту.

Чим відрізняються бронежители і які характеристики "броників" мають значення?

— Ми поставляємо те, що називається технологічна броня — пресований НВМПЕполіетилен або кераміка. Головна характеристика броні — рівень захисту. Ще одна вкрай важлива характеристика — вага. Зважаючи на те, що військовий носить на собі не лише бронежилет, а значно більше спорядження, в арміях НАТО йде боротьба за кожні 100 грамів ваги бронежилета і спорядження. Тому наша позиція: забезпечувати українців високотехнологічною, тобто легшою бронею.

Для порівняння: плита для бронежилета з імпортної сталі 4 рівня захисту важить мінімум 3,5 кілограми. Вага броні 4 рівня захисту з технологічних матеріалів — буде 2,2 кілограми. На одному бронежилеті, в якому дві плити, різниця буде в 3 кілограми. А це суттєво! Також, якщо є потреба в бронежилеті 6 рівня, єдиний спосіб нормально досягнути цього — це кераміка, що важитиме 2,5-3,5 кілограми.

Скільки коштує бронежилет і як його обрати
Український військовий в бронежилеті від "Української броні", Харків, 27 лютого 2022 р. Фото: depositphotos. Харків: спалений російський броньований автомобіль "Тигр", 27 лютого 2022 р. Фото від Fotoreserg / depositphotos

На мою думку, легкі бронежилети — це приблизно 5-10% від всього забезпечення українців. Решта — це бронежилети зі сталевими пластинами. У 2014 році, коли раптом виявилось, що в армії нема бронежилетів, сталь врятувала. Перевагами сталі є дешевизна, швидкість виготовлення. Але в жодній армії сучасних країн сталь не використовується в персональному бронезахисті. З двох причин: висока вага і ризик рикошету. Навіть антирикошетне покриття не захищає від усіх випадків. Імпортна сталь, звісно, краща. Але те, що багато хто міг помітити — недобросовісні підприємці почали будь-яку сталь нарізати і продавати як бронежилети. Тоді вага плити доходить до 5-6 кг. Це критична маса, шкідлива для людини будь-якої статури та фізичної підготовки.

Як обрати бронежилет, наприклад, волонтерам чи журналістам?

— В Україні є 6 класів захисту. Умовний стандарт, на який всі рівняються, — 4 рівень. Але часто спецпідрозділи обирають 3 рівень захисту, бо така броня значно легша, всього 1,5 кілограми. Вони знають, що маневреність і невиснаженість часто більш важливі, ніж захист від можливого ураження. Якщо казати про волонтерів і журналістів, я би орієнтувався на фізичні можливості. Якщо ви носите бронежилет, який завдає вам купу дискомфорту, сильно навантажує і виснажує, значить, треба шукати рішення на зменшення ваги.

Читайте також: "Давайте, наваляйте їм там" — шість фраз, які не варто казати військовим

Скільки коштує броня?

— Залежить від матеріалу та технологій. До прикладу, собівартість сталевої плити з антирикошетним покриттям вагою 4 кг — приблизно $30. Зараз в Україні їх продають за $100. Це вже такий стандарт ціни.

Чому важливо розуміти собівартість? Бо коли волонтери вирішують довіряти тим чи іншим продавцям і постачальникам, вони мають знати, чи співпрацюють вони з тими, хто бачить у війні нагоду заробити. Порахуйте: ціни вони підвищили так, що за рахунок комерційної націнки на сталь наш бронежилет з дорогого технологічного матеріалу і бронежилет зі сталі коштують однаково.

Собівартість однієї плити для бронежилету з технологічного матеріалу, що завозимо ми, $100-130. Але, на жаль, є багато тих, хто продає її в Україні по $300-400. Шолом так само — близько $100, а спекулянти продають по $300-500. У результаті замість $390 за комплект ціна стоїть мінімум $900. Тут важливо усвідомити, що броня, яка продається втричі дорожче, означає, що на ці б гроші українці могли захистити втричі більше людей. Зараз гарний момент, щоб поставити "капіталіста" на паузу і зробити дійсно правильну річ — не завищувати ціни на військові товари.

Читайте також:

"Необхідно наробити дірок в російських кораблях" — екскомандувач армії США у Європі

У Києві вперше за три роки буде посол США — чому ця посада була вакантною і хто така Бріджит Брінк, яка тепер її займе

Яку зброю та на яку суму Україна отримала від США з початку війни

"Якось вони це все роблять — із задоволенням" — звільнений з полону староста на Херсонщині про катування й допити

Війна. Всі новини.
На початок