Яку зброю та на яку суму Україна отримала від США з початку війни

Яку зброю та на яку суму Україна отримала від США з початку війни

Яку зброю та на яку суму Україна отримала від США з початку війни
. Фото: Міноборони США, капрал Melanye Martinez

Більш як 4,5 мільярда доларів на військову допомогу Україні виділили Сполучені Штати Америки, відколи почала працювати адміністрація президента Джо Байдена. $3,8 млрд з цієї суми — з 24 лютого 2022 року. Лише за останній місяць сума збільшилась на 1,4 млрд доларів. Яку саме зброю вже отримала Україна – розбиралося Суспільне.

Яку зброю Україна отримала від США: дані Пентагону на 10 травня

Понад 1400 ПЗРК Stinger

Яку зброю Україна отримує від США
Система наведення ракети Stinger дозволяє знаходити, відстежувати та вражати ціль одним ударом. Фото: Міноборони США. Фото: сайт Raytheon Technologies

Stinger – це переносний зенітно-ракетний комплекс. Має інфрачервону головку самонаведення. Прицільна дальність ураження складає 200-4500 метрів. Ракета може вражати цілі у повітрі (клас — "земля-повітря"), а також наземні та водні цілі. Stinger стоїть на озброєнні 30 країн. Їх розробила американська General Dynamics, а випускає компанія Raytheon Missile Systems.

Українська армія використовує ці зенітно-ракетні комплекси для знищення російських вертольотів та літаків. Саме це днями і зробили львівські десантники — знищили "Стінгером" російський Мі-24.

Понад 5500 ПТРК Javelin

Javelin – це американський переносний протитанковий ракетний комплекс, призначений для ураження танків та іншої бронетехніки. Він може діяти й проти оборонних споруд, а також безпілотників, вертольотів і гвинтомоторних літаків, що заходять на посадку.

Яку зброю Україна отримує від США
Українські військові випробовують протитанкові ракетні комплекси Javelin, грудень 2021 року. Фото: Пресслужба операції Об'єднаних сил. Українські військові випробовують протитанкові ракетні комплекси Javelin, грудень 2021 року. Фото: Пресслужба операції Об'єднаних сил

Перші комплекти Україна отримувала ще у 2018 році. Але саме з 24 лютого ця зброя стала одним із символів українського спротиву. Їхній виробник — американська компанія Lockheed Martin — нещодавно заявила про плани збільшити виробництво, враховуючи попит.

Завантаження протитанкових комплексів Javelin для України. Відео – Міноборони США від 25 квітня:

Крім Javelin та Stinger Україна отримала понад 14 000 протитанкових комплексів інших типів. Яких саме, Пентагон не уточнює.

90 гаубиць калібру 155-мм

Разом из гаубиціями США віправили понад 200 000 артилерійських снарядів калібру 155 мм і 72 тактичних транспортних засоби для буксирування 155-мм гаубиць.

Яку зброю та на яку суму Україна отримала від США з початку війни
Гаубиця М777 важить 4218 кг і вважається найлегшою серед зброї такого типу. Фото: Міноборони США. Фото: Міноборони США, сержант морської піхоти E. Guillen

Гаубиця M777 калібру 155 міліметрів може вести вогонь високоточними снарядами з максимальною дальністю до 40 км. Зі звичайними снарядами максимальна дальність — 24,7 км. Важить гаубиця 4218 кг. Для порівняння: маса аналогічної по дальності стрільби гаубиці M198 становить 7150 кг.

Яку зброю та на яку суму Україна отримала від США з початку війни
Українські військові стріляють з гаубиці М777. Фото: telegram Головнокомандувача ЗСУ. Фото: telegram Головнокомандувача ЗСУ

Яку зброю та на яку суму Україна отримала від США з початку війни
Українські військові стріляють з гаубиці М777. Фото: telegram Головнокомандувача ЗСУ. Фото: telegram Головнокомандувача ЗСУ

Ці гаубиці мають оптичне керування вогню і роблять 2-5 пострілів на хвилину. Британську M777 виробляє компанія BAE Systems.

Які безпілотники Україна отримала від США

Понад 700 тактичних безпілотних літальних систем Switchblade

Switchblade — це дрони-"камікадзе", тобто одноразові літальні апарати. Спершу США надали Україні безпілотники Switchblade-300. За даними сайту розробника компанії AeroVironment, вони дуже легкі: важать 2,5 кілограма і вміщаються в солдатський рюкзак. Але й відстань роботи – 10 кілометрів, а час — 15 хвилин. Ними зручно атакувати недалекі цілі, а от проводити розвідку – ні.

Яку зброю Україна отримує від США
Запуск Switchblade 300. Скріншот з відео виробника AeroVironment. Фото: Скріншот з відео виробника AeroVironment

Пізніше йшлося про постачання Києву більш досконалої моделі цієї лінійки — Switchblade-600. Ця модель безпілотників важить майже 23 кілограми, але має більше можливостей: долати 39 кілометрв за 40 хвилин. Дрони озброєні боєголовками, які можуть знищувати російські танки та артилерію.

Яку зброю Україна отримує від США
Демонстрація Switchblade 600. Скріншот з відео виробника AeroVironment. Фото: Скріншот з відео виробника AeroVironment

121 тактичну безпілотну повітряну систему Phoenix Ghost

Phoenix Ghost – це також дрон-камікадзе. Він схожий на Switchblade. За словами речника Пентагону Джона Кірбі, ці дрони добре підходять під нинішні військові задачі України. Phoenix Ghost, за словами Кірбі, можуть вести й розвідку, й атакувати.

БПЛА Puma

RQ-20 Puma – це безпілотний розвідник американського виробництва. Він створений компанією AeroVironment, яка розробляла і Switchblade. Аппарат має чотири камери (дві оптичні та дві інфрачервоні), легко запускається руками.

Як пише портал "Мілітарний", цей дрон має розмах крил 2,8 м, важить до 6 кілограмів і літає на відстань 15 кілометрів. Тривалість польоту складає 2 години.

Також в переліку допомоги є БПЛА берегової оборони, але їхню кількість та модифікацію Пентагон не вказує, і 16 гелікоптерів Мі-17.

Це багатоцільові військово-транспортні вертольоти, призначені для десантування, виконання бойових та спеціальних завдань. Ними можна перевозити вантажі й евакуювати поранених. Мі-17 має вантажну кабіну, в якій, як і на зовнішній підвісці, можна перевозити озброєння.

Яку зброю та на яку суму Україна отримала від США з початку війни
Гелікоптер Мі-17, Афганістан, 2013 рік. Фото: Міноборони США. Фото: Міноборони США

Вертольоти можуть оснащуватися кулеметами, гранатометами тощо. Розвивають максимальну швидкість 250 км/год, перевозять понад 30 солдатів, або 12 нош із супроводом, або 4 тис. кг вантажу в кабіні, або не менше 3 тис. кг на зовнішній підвісці.

Також у переліку військової допомоги Україні:

  • ракетні системи з лазерним наведенням;
  • сотні броньованих високомобільних багатоцільових колісних транспортних засобів (HMMWV, "Хамві");
  • 200 бронетранспортерів M113;
  • понад 7000 одиниць стрілецької зброї;
  • понад 50 млн патронів;
  • 75 000 комплектів бронежилетів і шоломів;
  • 17 контрбатарейних радарів;
  • чотири контрмінометні радари;
  • два радари повітряного спостереження;
  • протипіхотні боєприпаси M18A1 Claymore;
  • С-4 вибухові речовини та підривне обладнання для розчищення перешкод.

На додачу США передавали оптичне й захисне спорядження, медичні засоби тощо. Серед них – хімічні, біологічні, радіологічні, ядерні засоби захисту, системи захищеного зв’язку, прилади нічного бачення, тепловізійні системи, оптика та лазерні далекоміри.

Останнє рішення Міністерства оборони США від 6 травня про 150 млн доларів для України – це дев’ятий "транш" з серпня 2021 року.

Читайте також:

Нижня палата Конгресу США підтримала виділення Україні додаткових $40 млрд

Ленд-ліз: як США допомагатимуть Україні перемогти у війні

WP: західна артилерія, що надходить в Україну, змінить хід війни

На початок