Міністерство закордонних справ Росії 10 грудня заявило, що НАТО втягує в себе Україну, і вимагає від Альянсу гарантій нерозширення на схід, оскільки це, мовляв, порушує принцип неподільності безпеки в Євроатлантичному регіоні.
Про це йдеться в заяві на сайті МЗС РФ.
Кремль вимагає від НАТО "офіційно дезавуювати" рішення Бухарестського саміту 2008 року, в якому зазначалося, що Україна й Грузія одного дня стануть членами Альянсу. Це, стверджує російське МЗС, суперечить обов’язку лідерів держав ОБСЄ "не укріплювати власну безпеку за рахунок безпеки інших".
У заяві нагадується вимога Володимира Путіна отримати від НАТО «серйозні довгострокові правові гарантії» щодо нерозширення Альянсу на схід і нерозміщення його військ на західних кордонах Росії.
Ще російське МЗС вимагає відвести райони військових навчань НАТО подалі від кордону РФ, узгодити перебування військових кораблів у Балтійському й Чорному морях, а також відновити діалог за лінією Ради Росія-НАТО, до чого раніше закликав генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберґ.
Вимога МЗС Росії з’явилася після телефонної розмови Джо Байдена і Володимира Зеленського 9 грудня. За словами глави Офісу президента Андрія Єрмака, президент США "дуже чітко сказав, що рішення щодо вступу до НАТО – це тільки рішення українського народу, це суверенна незалежна держава, і він це питання навіть не готовий був обговорювати".
Ще раніше, під час онлайнового саміту Джо Байдена і Володимира Путіна, американський лідер відмовився надавати російському президенту гарантії нерозширення НАТО на схід.
Читайте також: У РФ заявили, що через політику США та НАТО може початися нова ракетна криза
Що відомо
- На початку листопада 2021-го американські ЗМІ повідомили про скупчення російської техніки на кордоні з Україною, однак тоді у Міноборони та РНБО заперечили цю інформацію. 21 листопада голова української розвідки Кирило Буданов заявив, що Росія сконцентрувала біля кордонів з Україною понад 92 тисячі військовослужбовців і готується до нападу до кінця січня-початку лютого 2022 року.
- 30 листопада Володимир Путін заявив, що "справа не в тому воювати чи ні", а в тому, щоб налагодити відносини. Так він відповів на запитання щодо введення військ на територію України. Невизнаний низкою країн президент Білорусі Лукашенко заявив, що у разі загострень на кордоні Білорусь буде "на боці" Росії. Також він уперше заявив, що Крим де-факто та де-юре став російським. Раніше Білорусь не визнавала анексії Криму Росією.
- Президент Володимир Зеленський вважає ситуацію на кордоні не гіршою, аніж навесні 2021-го. 6 грудня міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що російські збройні сили продовжують збільшувати свою присутність на кордоні, чисельність військових Росії поблизу України може зрости до 175 тисяч.
- 7 грудня відбувся онлайновий саміт президентів США і Росії Джо Байдена і Володимира Путіна на тлі численних повідомлень про скупчення військ РФ на кордоні з Україною. Байден і Путін говорили в закритому режимі, майже 2 години.
- Путін попросив у Байдена гарантій нерозширення НАТО на схід і звинуватив Україну в зриві "Мінська". Байден "висловив глибоку стурбованість США і європейських союзників щодо ескалації Росією сили довкола України".
- Після перемовин із Путіним Байден поговорив із лідерами Франції, Німеччини, Італії і Британії.
Читайте також
"Доля України все ще висить на волосині". Що світові ЗМІ пишуть про саміт Байдена і Путіна
SWIFT і санкції проти Путіна. Як світ має реагувати на погрози Україні. Відповідають експерти
ЗМІ продовжують повідомляти про загрозу вторгнення РФ в Україну, Кремль заперечує. Що відомо
Вторгнення в Україну обернеться для РФ "ізоляцією від міжнародної фінансової системи" – Держдеп США
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!