Між Джо Байденом і Володимиром Путіним 7 грудня відбувся віртуальний саміт. Головною темою розмови стала ситуація довкола України: за даними західної розвідки, Росія збирає війська на кордоні для вторгнення. Зустріч президентів США і РФ, як і очікувалося, не принесла запевнень, що цього не станеться. Суспільне зібрало реакції провідних ЗМІ на перемовини.
The New York Times
Саміт 7 грудня оглядач видання Майкл Кроулі назвав "найбільшим на сьогодні зовнішньополітичним тестом Байдена, який матиме наслідки для стабільності Європи, правдоподібності погроз з боку США і майбутнього країни, яку Штати роками захищають від путінської агресії".
На думку Кроулі, одним із головних наслідків саміту є непоступливість президента Росії, який звинуватив Захід у нарощуванні власних військових потужностей в Україні та біля її кордонів. Крім того, пише він, "доля України все ще висить на волосині": "Відеозустріч президентів не вирішила кризу на українських кордонах. Ані Кремль, ані Білий дім не повідомили про суттєвий прогрес у цьому питанні".
Читайте також: Розмова Байдена і Путіна на тлі даних про війська РФ на кордоні України. Версія Кремля і Білого дому
Водночас журналіст The New York Times відзначає, що проєкт російського газогону – "Північний потік-2" – опинився під загрозою: заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд прямо сказала, що в разі російського вторгнення в Україну Вашингтон очікуватиме припинення проєкту.
The Guardian
Кореспонденти британського видання у Вашингтоні й Москві, Джуліан Борґер і Ендрю Рот, вважають, що Байден і Путін "майже не досягли помітного зрушення в розв’язанні кризи довкола України на тлі нарощування присутності російських військ", а натомість "домовилися перебувати на зв’язку через офіційних представників".
У матеріалі згадуються заяви Кремля за підсумками розмови про те, що Україна нібито винна в "демонтажі" Мінських угод і що Росія хоче від Штатів гарантій нерозширення НАТО на схід. Журналісти також наводять думку колишнього міністра закордонних справ України Павла Клімкіна про те, що Росія "перевіряє витривалість Заходу", а російські війська біля кордонів відійдуть лише тоді, коли Путін "чітко зрозуміє, що він програв – або виграв".
Читайте також: В оборонному бюджеті США передбачили 300 мільйонів доларів на підтримку української армії — Reuters
The Times
Оглядачі видання, Девід Чартер із Вашингтона, а також редактори з політичних і військових питань Олівер Райт і Лариса Браун, звернули увагу на санкції, які США погрожують запровадити проти Росії в разі її військового вторгнення в Україну. Йдеться про обмеження на експорт російського газу шляхом зупинки "Північного потоку-2", а також посилення військової присутності на східному фланзі НАТО.
"Якщо Путін хоче, щоб газ ішов через цей трубопровід, він, мабуть, не хоче ризикувати і вторгуватися в Україну", – цитує видання слова радника Байдена з національної безпеки Джейка Саллівана. The Times також нагадує слова чиновника про те, що Штати готові вдатися проти Росії до кроків, "до яких не вдалися у 2014 році", після анексії Криму.
Також британські журналісти наголошують, що Байден відхилив ультиматум Путіна про те, що Україна не може стати членом НАТО і що в оборонному бюджеті США на наступний рік закладені 300 мільйонів доларів військової допомоги Україні. Водночас The Times стверджує, що "багато людей біля контактної лінії на Донбасі… втратили надію на мирне вирішення конфлікту" і наводять слова однієї з місцевих мешканок, яка виїхала із зони бойових дій і "хоче, щоб НАТО прийшло і відновило нашу землю".
"Радіо Свобода"
"Його слово проти його слова" – йдеться в заголовку матеріалу Стіва Ґаттермена. Журналіст "Радіо Свобода" підкреслює, що заяви Байдена і Путіна за підсумками саміту 7 грудня суттєво відрізняються одна від одної й "описують обговорення одних і тих же питань кардинально відмінними словами".
Видання звертає увагу, що навіть домовленість лідерів США і РФ про подальші обговорення не має конкретики – адже не зрозуміло, що стане предметом цих обговорень. Крім того, "Радіо Свобода" нагадує про вимоги Путіна стосовно нерозширення НАТО на схід і отримання відповідних письмових юридичних гарантій, про які той заявив ще 1 грудня.
Але "Сполучені Штати і НАТО, не кажучи вже про Київ, стверджують, що Росія не може мати права вето щодо України чи будь-якої іншої країни, яка хоче приєднатися до альянсу", пише Ґаттермен.
Що відомо
- Як повідомила пресслужба Білого дому за підсумками переговорів 7 грудня, Байден "висловив глибоку стурбованість США і європейських союзників щодо ескалації Росією сили довкола України". Також американський президент заявив, що США і союзники запровадять "рішучі економічні та інші заходи" у разі військової ескалації, підтвердив підтримку територіальної цілісності та суверенітету України і закликав до деескалації та повернення до дипломатичних засобів вирішення ситуації.
- За повідомленням Кремля, Путін заявив про нібито "деструктивну лінію Києва, спрямовану на повний демонтаж Мінських угод і домовленостей, досягнутих у Нормандському форматі". Він також закликав "не перекладати відповідальність" за ескалацію "на плечі Росії". За словами Путіна, НАТО "вживає небезпечні спроби освоєння української території" та попрохав "юридично зафіксованих гарантій, які виключають розширення НАТО у східному напрямку і розміщення в сусідніх із Росією державах ударних наступальних систем озброєнь".
- Після перемовин із Путіним Байден поговорив із лідерами Франції, Німеччини, Італії і Британії. З президентом України Володимиром Зеленським Байден планує поговорити 9 грудня.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!