SWIFT і санкції проти Путіна. Як світ має реагувати на погрози Україні. Відповідають експерти

SWIFT і санкції проти Путіна. Як світ має реагувати на погрози Україні. Відповідають експерти

Ексклюзивно
SWIFT і санкції проти Путіна. Як світ має реагувати на погрози Україні. Відповідають експерти
АР

У відповідь на розгортання російських військ на українському кордоні, західні країни мають прийняти санкції особисто проти президента РФ Володимира Путіна та його оточення, відключити країну від системи SWIFT та підключити США до переговорів щодо припинення війни на Донбасі. Про те, чого досяг президент США Джо Байден у перемовинах з Путіним, а також як і чому Захід має підтримувати Україну Суспільному розповіли колишній помічник держсекретаря Девід Крамер, шведсько-американський економіст та дипломат Андерс Аслунд та колишній старший науковий співробітник Atlantic Council Адріан Каратницький.

Що може зробити Захід, щоб попередити вторгнення

"Ми маємо зробити кілька речей. Одна з них — виключити Росію з банківської системи SWIFT, що було б доволі суворою економічною та фінансовою санкцією. А ще – два трубопроводи “Північний потік”. По-третє, накласти широкомасштабні секторальні санкції на російську енергетику, банкінг та інші сектори. До того ж ми маємо накласти санкції на самого Путіна та його оточення, від чого ми донині утримувалися. Крім того, ми маємо надати Україні велику військову допомогу, щоб вона могла захиститися. І я підтримую присутність американських інструкторів та підтримку на місцях в Україні. Нам треба змусити Путіна подумати двічі перед тим, як він ухвалить таке катастрофічне рішення", — розповів Девід Крамер.

Він також наголосив, що Україна має бути готова до наступу Росії, але захід має підтримати її в цьому. При цьому, на думку експомічника держсекретаря США, міжнародні партнери Києва не мають чекати повномасштабного вторгнення, щоб надати військову допомогу.

"Україна може дати відсіч, але вона потребує додаткової допомоги. Їм потрібно більше ракет: протиповітряних, протикорабельних, більше дронів, радарів та більшого обміну розвіданими в реальному часі. Тому що йдеться про життя та смерть України. США та наші союзники по НАТО мають допомагати Україні захищатися", — зазначив експерт.

Читайте також: "Доля України все ще висить на волосині". Що світові ЗМІ пишуть про саміт Байдена і Путіна

На збільшенні військової допомоги також наполягає Адріан Каратницький.

"Немає цілеспрямованої, інтелігентної, прямої системи домовленостей між західними країнами і Україною, щоб стримати Путіна. Довго Америка боролася з ідеєю дати навіть мінімальну протитанкову зброю Україні. Ми бачимо, скільки Америка вклала грошей в Афганістан, Афганістан далеко не загрозливий для світової економічної системи", — наголосив аналітик.

На думку Андерса Аслунда, окрім відключення РФ від системи SWIFT, захід також має затвердити санкції проти російських фінансових інституцій, зокрема зовнішнього економічного банку і фонду прямих інвестицій.

"Ну і звичайно, "Північний Потік-2". Якщо Росія буде використовувати енергію як зброю, тоді будуть санкції проти Потоку", — додав він.

Окрім того, шведський аналітик вважає, що санкції також мають накладатися особисто на російського лідера та його оточення.

"Звичайно також можна приймати санкції проти головних олігархів біля Путіна. Ми маємо список Навального з початку цього року. П'ять осіб, які пропонуються як об'єкти санкцій — насамперед Роман Абрамович та Алішер Усманов", — розповів Аслунд.

Чи зробив Байден достатньо для стримування Путіна

Директор європейських та євразійських досліджень у Школі міжнародних та суспільних відносин Стівена Дж. Гріна при Міжнародному університеті Флориди Девід Крамер вважає результати розмови Путіна з Байденом "непереконливими".

"Це була можливість для президента Байдена донести до президента Путіна серйозні ризики, пов’язані з будь-яким військовим наступом на Україну, новим наступом. Але повідомлення Кремля також вказує на те, що Путін вважає, що проблема не в російських військах уздовж кордону, а в діяльності НАТО та в розгортанні Альянсу в Україні. Тому я не впевнений, що хтось з лідерів досяг значного прогресу", — зазначив він.

При цьому, за словами Крамера, захід не має погоджуватися на умови Путіна не пускати до НАТО Україну.

"Те, що говорить пан Путін, чесно кажучи, слухати не варто. Тому що він хоче, щоб Сполучені Штати надали юридичні гарантії проти будь-якого членства України в НАТО та будь-якої подальшої військової підтримки України. А через те, що потрібно негайно відхилити обидва ці запити, немає жодного обговорення", — наголосив він.

Мінські перемовини і участь США

На думку аналітиків, Мінський процес не працює, однак до перемовин варто долучити США, щоб чогось досягти.

"Я думаю, що будуть переговори про Донбас, де США буде включено. І проблема в Мінському форматі рівня глав держав уряду краща на рівні міністрів закордонних справ, тоді США може включитися. Явно що мінський формат не працює і треба якось обговорювати Донбас і я думаю, що це може рятувати обличчя Путіна", — відзначив Аслунд.

Участь США підтримав також Крамер.

"Думаю, цікавим буде те, чи запропонують США брати участь у переговорах за принципом Мінських угод. Я давно критикую Мінські домовленості, я не думаю, що вони є рішенням цієї кризи. Але краще залучити США. Але я не маю особливої ​​надії на те, що переговори на базі Мінська – правильний шлях вперед", — наголосив він.

Читайте також: В оборонному бюджеті США передбачили 300 мільйонів доларів на підтримку української армії — Reuters

Що відомо

  • 7 грудня відбувся онлайновий саміт президентів США і Росії Джо Байдена і Володимира Путіна.
  • Як повідомила пресслужба Білого дому за підсумками переговорів 7 грудня, Байден "висловив глибоку стурбованість США і європейських союзників щодо ескалації Росією сили довкола України". Також американський президент заявив, що США і союзники запровадять "рішучі економічні та інші заходи" у разі військової ескалації, підтвердив підтримку територіальної цілісності та суверенітету України і закликав до деескалації та повернення до дипломатичних засобів вирішення ситуації.
  • За повідомленням Кремля, Путін заявив про нібито "деструктивну лінію Києва, спрямовану на повний демонтаж Мінських угод і домовленостей, досягнутих у Нормандському форматі". Він також закликав "не перекладати відповідальність" за ескалацію "на плечі Росії". За словами Путіна, НАТО "вживає небезпечні спроби освоєння української території" та попрохав "юридично зафіксованих гарантій, які виключають розширення НАТО у східному напрямку і розміщення в сусідніх із Росією державах ударних наступальних систем озброєнь".
  • Після перемовин із Путіним Байден поговорив із лідерами Франції, Німеччини, Італії і Британії. З президентом України Володимиром Зеленським Байден планує поговорити 9 грудня.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок