Низка європейських та американських видань оприлюднили матеріали про те, що Росія може готувати військовий напад на Україну. Уперше про це почали повідомляти на початку листопада американські ЗМІ, тоді у Міноборони України та РНБО заперечили інформацію про збільшення військ РФ на кордоні з Україною.
США заявили, що у разі ескалації конфлікту запровадять нові санкції проти російської економіки та закликали до врегулювання ситуації. Росія відкидає звинувачення на свою адресу та стверджує, що не планує атаку на Україну.
Що кажуть ЗМІ
4 грудня німецьке видання Bild оприлюднило карту ймовірного вторгнення російських військ на територію України. Журналісти посилаються на дані НАТО та української розвідки. За їхніми даними, РФ може намагатися захопити дві третини української території, атакуючи з кількох фронтів та в кілька етапів.

У першому варіанті очікується, що Росія влаштує одночасну атаку з території окупованого Криму, а також через території ОРДЛО. У другому сценарії розглядається можливість нападу через південь і північний схід України, а також наступ на Київ із півночі, пише видання.
У понеділок, 6 грудня, CNN із посиланням на джерела у Білому домі повідомило, що офіційні посадовці США розглядають нові санкції проти Росії, "покликані утримати РФ від імовірного вторгнення в Україну". Ідеться про обмеження проти найближчого оточення президента Росії Володимира Путіна та російських виробників енергії. Окрім того, можуть відключити Росію від міжнародної платіжної системи SWIFT, яку використовують банки по всьому світу. Співрозмовники видання заявили, що остаточного рішення щодо застосування санкцій ще немає. Адміністрація Байдена веде перемовини з європейськими партнерами.
Видання Financial Times із посиланням на джерела в НАТО повідомило, що представникам США довелося протягом кількох тижнів переконувати своїх союзників у загрозі російської агресії, зокрема надаючи дані розвідки. Нібито окремі країни-члени ЄС, зокрема Німеччина, скептично ставилися до повідомлень про можливе вторгнення Росії на територію України. Джерела FT стверджують, що під час переговорів 7 грудня Байден попередить Путіна про спільні заходи як відповідь НАТО і ЄС у разі вторгнення Росії в Україну.
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Росія має сама піти на деескалацію та обрати дипломатію у відносинах з Україною.
"Тепер Росія має влаштувати деескалацію, відвести свої сили та задіяти дипломатію. Ми повністю готові допомогти і, зокрема, спробувати просунутися вперед у виконанні цих домовленостей, які були б способом вирішення розбіжностей щодо Донбасу чи сходу України", — зазначив Блінкен в інтерв'ю шведському телебаченню.
Щодо військової підтримки США у разі прямої агресії РФ: у відповідь на питання журналістів представнику Білого дому про те, чи готові США вдатися до військових заходів проти Росії, він зазначив: "США не прагнуть опинитися в становищі, в якому наші контрзаходи стосуються саме прямого застосування військової сили". Водночас США в разі активного вторгнення Росії в Україну готові посилити свою присутність на східному фланзі НАТО і готові "надати таке запевнення" своїм союзникам у регіоні.
Читайте також: Воєнна тривога 2021: чи відбудеться вторгнення Російської Федерації на територію України
Раніше агентство Associated Press із посиланням на джерело в адміністрації президента США Джозефа Байдена повідомило, що, за даними американських розвідслужб, Росія планує вторгнення на територію України у січні 2022 року.
Що каже Україна
Увечері 6 грудня Зеленський поговорив із держсекретарем США Блінкеном, перед розмовою Байдена і Путіна.
5 грудня міністр оборони Олексій Резніков закликав Велику Британію, США та Канаду направити більше своїх військових інструкторів в Україну, аби запобігти ймовірному російському вторгненню. Він повідомив, що чисельність військових Росії поблизу України може зрости до 175 тисяч військовослужбовців.
26 листопада президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна готова до будь-якої ескалації з боку Росії та повністю контролює свої кордони і назвав дані ЗМІ "залякуванням".
"Я вважаю, що така ймовірність може бути щодня. Але я вважаю, що сьогодні йде залякування, одразу хочу сказати, з деяких майданчиків засобів масової інформації, що завтра буде війна. Я хочу сказати, що ми повністю контролюємо наші кордони, і повністю готові до будь-якої ескалації", – сказав Зеленський.
Він додав, що Україна отримує інформацію й від розвідок інших країн і додав, що ситуація на кордоні зараз не гірша за ситуацію навесні.
Раніше 21 листопада голова української розвідки Кирило Буданов заявив, що Росія сконцентрувала біля кордонів з Україною понад 92 тисячі військовослужбовців і готується до нападу до кінця січня-початку лютого 2022 року.
Яка відповідь Росії
Російська Федерація систематично відкидає звинувачення на свою адресу у підготовці війни. 30 листопада Володимир Путін заявив, що "справа не в тому воювати чи ні", а в тому, щоб налагодити відносини. Так він відповів на запитання щодо введення військ на територію України. Путін заявив, що про такі ж заяви йшлося на початку 2021 року, однак нападу так і не сталося. Своєю чергою, російське Міністерство закордонних справ назвало фейками публікації американських ЗМІ про те, що Росія нібито стягує сили до кордону з Україною.
При цьому речник Дмитро Пєсков, президента РФ Володимира Путіна, заявив, що повідомлення американської сторони про можливі нові антиросійські санкції є "інформаційною істерикою", повідомляє федеральне агентство ТАСС.
"Це не новини, а продовження інформаційної істерики, яку ми цими днями спостерігаємо у ЗМІ", – сказав Пєсков.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!