"Талібан" захопив владу в Афганістані. Як реагує світ

"Талібан" захопив владу в Афганістані. Як реагує світ

"Талібан" захопив владу в Афганістані. Як реагує світ
. AP

Бойовики радикального руху "Талібан" вранці 15 серпня розпочали наступ на столицю країни Кабул. Згодом в МВС Афганістану заявили, що штурму міста не буде, а передача влади відбудеться мирно. Президент Афганістану залишив країну, а значна кількість держав розпочали евакуацію своїх диппредставництв у країні. Суспільне з'ясувало, як реагує світ на перемогу Талібану у "довгій війні" за Афганістан.

Читайте також: Афганістан оголосив про мирну передачу влади талібам. Текстовий онлайн

ООН

Естонія як непостійний член Ради безпеки ООН ініціювала скликання позачергового засідання Ради безпеки ООН через захоплення талібами влади в Афганістані.

Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерріш закликав талібів та всі інші сторони проявляти "граничну стриманість", щоб захистити життя афганців та забезпечити доставку гуманітарної допомоги.

У гуманітарному офісі ООН повідомили, що члени гуманітарних місій – як від ООН, так і від неурядових організацій, залишаються відданими допомозі мільйонам афганців, які потребують допомоги, і залишаються в країні, незважаючи на "дуже складне" середовище безпеки.

Крім того, понад 60 держав-членів ООН опублікували спільне звернення, в якому закликали нову афганську владу тримати відкритими кордони та аеропорти для того, щоб всі бажаючі могли покинути країну.

ЄС

Спецпредставник ЄС з питань Афганістану Томас Ніклассон заявив, що Євросоюз не визнає "Талібан" легітимною владою Афганістану, якщо той здійснить у країні військовий переворот. Крім того, шість країн Євросоюзу (Нідерланди, Австрія, Німеччина, Бельгія, Данія, Греція) заявили про намір продовжувати депортувати громадян Афганістану, чиї заяви про надання притулку були відхилені.

Заступник голови Єврокомісії, комісар з питань захисту європейського способу життя Маргарітіс Схінас заявив про необхідність швидкого перегляду правил ЄС щодо міграції та надання притулку через ситуацію в Афганістані.

"Є одна річ, яку показали ситуація в Афганістані та дії Білорусі, – це те, що сплив час того, як довго ми можемо чекати повного перегляду необхідних нам правил міграції та надання притулку в Європі", – повідомив європейський чиновник.

Через події в Афганістані очільник дипломатії ЄС Жозепп Боррель ініціював екстренні збори очільників МЗС країн Європейського союзу, які відбудуться 17 серпня.

США

Сполучені Штати оголосили про офіційне припинення роботи посольства у Кабулі. Наразі увесь американський дипперсонал перебуває на території міжнародного аеропорту де очікує евакуації до США. Для забезпечення безпеки евакуації американських громадян президент Байден направив до Афганістану понад тисячу військових 82-ї повітряно-десантної дивізії (загальна чисельність безпекового контингенту США в країні сягнула 6 тисяч військових).

Крім того, США оголосили про готовність вивезти з країни громадян Афганістану, які мають спеціальні міграційні візи.

Велика Британія

Прем'єр-міністр Британії Борис Джонсон закликав міжнародну спільноту не визнавати уряд руху "Талібан" в Афганістані. Він заявив про необхідність виробити єдину позицію щодо зміни влади в країні.

"Ми хочемо єдиної позиції серед всіх країн-однодумців, щоб ми робили все можливе для недопущення перетворення Афганістану на розсадник терору", — сказав Джонсон.

Росія

Перший заступник голови міжнародного комітету Ради Федерації Володимир Джабаров заявив, що Росія не буде втручатися у ситуацію в Афганістані.

"Росія в ситуацію в Афганістані ніяк втручатися не буде і не може втручатися, це суверенна держава", – повідомив Джабаров.

Він додав, що ситуацію в Афганістані потрібно екстрено обговорити в ООН, оскільки "очевидно, що доля Кабула вирішена, а армія Афганістану повністю деморалізована".

Україна

Наразі офіційний коментарів щодо ситуації в Афганістані від уряду України опубліковано не було. Втім, Україна направила до Афганістану спецлітак, який вивіз з Кабула 8 громадян України та ще 72 людини.

Раніше міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомляв, що МЗС відпрацьовує шляхи евакуації українців з території Афганістану, де наразі перебувають від 50 до 100 громадян України. За його даними, станом на 13 серпня українці не зверталися із проханням евакуювати їх з Афганістану.

Що відомо

  • Вранці 15 серпня бойовики "Талібану" почали наступ на Кабул.
  • Згодом рух "Талібан" заявив, що вже контролює 100% території Афганістану. Проте афганський журналіст Халед Нікзад заявив Суспільному, що таліби контролюють 32 із 34-х провінцій Афганістану.
  • США та низка країн ЄС почали термінову евакуацію співробітників своїх посольств в Афганістані через наступ талібів.
  • ЗМІ повідомили, що президент Афганістану Ашраф Гані залишив країну та перебуває у Таджикистані. Згодом Гані пояснив своє рішення виїхати з країни, щоб запобігти кровопролиттю.

Читайте також

Чого очікувати Афганістану після передачі влади талібам. Відповідає експерт

"Нескорений Афганістан". Що означає наступ Талібану для країни та регіону

Дивіться також

"Талібан" ввійшов у столицю Афганістану — Кабул. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок