"Червоний код для людства". ООН оприлюднила звіт щодо глобальних кліматичних змін

"Червоний код для людства". ООН оприлюднила звіт щодо глобальних кліматичних змін

Важливо
"Червоний код для людства". ООН оприлюднила звіт щодо глобальних кліматичних змін
Генсекретар ООН Антоніу Гуттереш, фото: AP

Організація Об’єднаних Націй оприлюднила висновки доповіді Міжурядової групи експертів з питань змін клімату (IPCC). Відповідно до них, згубний вплив людства на клімат є доведеним фактом, а спричинені ним зміни у природних комплексах неможливо буде подолати протягом століть.

Як повідомляє BBC, група оприлюднила доповідь, яка складається зі 42 сторінок, 9 серпня. Цей документ є першим у серії звітів, які будуть оприлюднені у найближчі місяці, а також першим великим науковим оглядом кліматичних змін із 2013 року. У ньому прямо стверджується, що людська діяльність призвела до нагрівання атмосфери, океанів та суходолу.

Висновки IPCC також будуть використані під час більшого саміту COP26, що відбудеться у листопаді у Великій Британії. Під час нього у місті Глазго лідери 196 країн світу спробують узгодити свої дії у боротьбі з кліматичними змінами.

Про що йдеться у звіті

Звіт містить низку ключових тез, які стосуються порівняння динаміки кліматичних змін із даними за минулі роки, а також прогноз таких змін на майбутнє. Зокрема, у ньому заявляється наступне:

 • глобальна приземна температура за десятиліття 2011-2020 років була на 1,09 °C вища, ніж у період із 1850-1900 років;
 • останні п'ять років були найспекотнішими за всю історію спостережень із 1850 року;
 • останні темпи підвищення рівня моря майже потроїлися в порівнянні із 1901-1971 роками;
 • людський вплив "з високою ймовірністю" (90%) є основною рушійною силою глобального танення льодовиків з 1990-х роках і танення арктичного морського льоду;
 • екстремально високі температури та теплові хвилі стали частішими й інтенсивнішими з 1950-х років, в той час, як кількість холодних погодних явищ знизилась;
 • до 2040 року температура на 1,5 °C перевищить рівень 1850-1900 років.
 • Арктична крига повністю розтане принаймні один раз до 2050 року ;
 • у багатьох регіонах очікується збільшення кількості пожеж.

Автори дослідження стверджують, що вплив глобального потепління на деякі природні комплекси є незворотнім у масштабах століть та тисячоліть. За їхніми даними, океани нагріватимуться й надалі, а гірські та полярні льодовики продовжать танути. Дослідники також наголошують, що із 1970 року глобальні температури поверхні планети зростали швидше, ніж в будь-який інший 50-річний період за останні 2000 років.

"Червоний код для людства". ООН оприлюднила звіт щодо глобальних кліматичних змін
Нещодавня повінь у Німеччині, жертвами якої стали понад 180 людей, може бути обумовлена кліматичними змінами. AP

Окрім того, у звіті зазначається, що поточний рівень викидів парникових газів може призвести до порушення ключової температурної межі вже протягом наступних десяти років. Автори припускають, що спричинені цим кліматичні зміни призведуть до підвищення рівня моря до 2 метрів до кінця століття, а до 2150 року він може зрости на 5 метрів.

Чи можливо запобігти катастрофі

Дослідники нагадали, що у 2015 році майже всі країни світу підписали Паризьку кліматичну угоду, яка серед іншого ставить за мету стримати глобальне підвищення температури на рівні, меншому, ніж 1,5 °C. У звіті зазначається, що протягом століття досягти цієї мети буде можливо лише за умови суттєвого скорочення викидів вуглецю. Якщо цього не зробити, півтораградусне зростання температури відбудеться ще до 2040 року.

"Ми отримаємо півтора градуса в окремі роки значно раніше. Ми вже досягли цього протягом двох місяців під час Ель-Ніньйо у 2016 році", – зазначив співавтор дослідження, професор Мальті Майнсхаузен з Мельбурнського університету в Австралії.

Співавторка доповіді Фрідеріке Отто з Оксфордського університету зазначила, що на світ чекають ще інтенсивніші та частіші хвилі тепла.

Попри похмурі прогнози вчені все ще сподіваються, що якщо людство зможе скоротити глобальні викиди удвічі до 2030 року і досягти нульового рівня викидів до середини цього століття, це дозволить зупинити й, можливо, повернути назад глобальне зростання температури.

"Червоний код для людства". ООН оприлюднила звіт щодо глобальних кліматичних змін
Влітку 2021 року Туреччину, Грецію та інші країни Європи охопили пожежі, спричинені спекотною та сухою погодою. AP

"Раніше вважалося, що підвищення температури відбуватиметься навіть після досягнення нульового рівня викидів. Але тепер ми сподіваємось, що природа буде до нас прихильна, і якщо ми зможемо досягти нульового рівня, подальшого підвищення температури не відбудеться", – зауважив професор Пірс Форстер з Університету Лідса у Великій Британії.

Досягнення нульового рівня викидів передбачає максимально можливе скорочення викидів парникових газів із використанням чистих технологій, усунення решти викидів за допомогою уловлювання та зберігання вуглецю або його абсорбції шляхом масової посадки дерев.

"Сьогоднішня доповідь – це червоний код для людства. Якщо ми об'єднаємо сили зараз, ми зможемо запобігти кліматичній катастрофі. Але, як ясно показує сьогоднішній звіт, немає часу для зволікання і немає місця для виправдань. Я розраховую на керівників уряду і всіх зацікавлених сторін в забезпеченні успіху COP26", – наголосив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

Що відомо

 • 11 липня у Німеччині розпочалися сильні дощі через циклон "Бернд", який обрушився на центральну Європу. Зливи призвели до повені та значних руйнувань на заході країни, а також у Бельгії. Найбільше від повеней постраждали західні німецькі федеральні землі Північний Рейн-Вестфалія і Рейнланд-Пфальц.
 • Канцлерка Німеччини Ангела Меркель заявила, що шокована "сюрреалістичними руйнуваннями", обумовленими потужними повенями, яких зазнала Німеччина минулого тижня.
 • Повені завдали збитків Німеччині на суму близько двох мільярдів євро. Їхніми жертвами стали понад 180 людей.
 • У Чорногорії 8 серпня спалахнула масштабна лісова пожежа на височині Мало-Брдо. Вогонь впритул наблизився до житлових будинків чорногорської столиці Подгориці.
 • Станом на 7 серпня у Греції, яка кілька днів бореться з масштабними пожежами, за добу зафіксували 426 лісових пожеж. При цьому у країні кілька днів поспіль фіксує температурні рекорди.
 • 28 липня у Туреччині у місті Манавгат у курортній провінції Анталія спалахнула лісова пожежа. Через спеку та сильний вітер вогонь швидко поширювався, наступного дня пожежі спалахнули у популярних курортних містах — Мармарисі та Бодрумі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок