Наскільки українська армія наблизилася до стандартів НАТО. Відовідає заступник міністра оборони

Наскільки українська армія наблизилася до стандартів НАТО. Відовідає заступник міністра оборони

Наскільки українська армія наблизилася до стандартів НАТО. Відовідає заступник міністра оборони АР

Заступник міністра оборони України з питань європейської інтеграції Анатолій Петренко в ефірі Українського радіо розповів, наскільки українська армія наблизилася до стандартів НАТО та над чим ще треба попрацювати.

Який план дій у Міністерстві оборони щодо членства майбутнього членства в НАТО?

Ми набуваємо військових критеріїв членства в НАТО відповідно до планових і програмних документів, які на сьогодні від суверенної України розроблено і укладено. Я переконаний, що ми у стратегічній перспективі будемо членом НАТО і пройдемо цей шлях через фундаментальні реформи у сфері оборони, через розвиток економіки, яка динамічно інтегрується в європейський ринок і через підвищення свого статусу, репутації і ділової активності в світі, використовуючи унікальні можливості, які має Україна, зокрема технологічні, агропромислові, природні. Це наше завдання.

Насамперед нам потрібно працювати над зміцненням людського капіталу. Нам потрібні нові військові фахівці і державні службовці, які мають якісно нові знання які готові ці знання об'єднувати з унікальним бойовим досвідом, яких вони набули, захищаючи Україну. Нові фахівці, які будуть отримувати високі посади повинні бути здатними працювати в новому професійному культурному середовищі.

Нова культура — це можливості іншої організації роботи, де делегуються повноваження, де є колективне мислення, вироблення рішень, де є вміння застосовувати новітні технології та цифрові мережі і де є здатність працювати в багатонаціональному середовищі, де в діалозі викристалізовується істина, приймається рішення і потім вже багатонаціональним угрупованням таке рішення реалізується. Саме над цим ми працюємо і на цьому зосереджується увага керівництва Міністерства оборони і вищого командування Збройних сил, щоб наша система військових навчальних закладів змінювалася і структурно, і по якості матеріалу, який викладається. Щоб наша система кадрової політики працювала так, щоб найкращі і найбільш достойні отримували ці посади і були лідерами цих перетворень. І більше нам потрібно результативності та ефективності використання міжнародних освітніх програм, які ми реалізуємо спільно з НАТО, бо саме це вони нам допомагають реалізовувати. Є великі програми зі Сполученими Штатами, Великою Британією, Канадою, Францією та Німеччиною, і я переконаний, що всі інвестиції в велику зброю, інфраструктуру та нові методології залишаться неефективними, якщо ми не будемо мати тих, хто здатний їх застосовувати.

У нас вперше в Україні схвалено стратегію воєнної безпеки за прикладом НАТО, яка базується на тих самих принципових вимогах стійкості, стримування та взаємодії, тобто колективізмі. У проєктному способі це буде реалізовано через стратегічний оборонний бюлетень і головне, що потрібно сказати українському суспільстві — ми повинні організувати всеохоплюючу оборону. Оборона держави — то є оборона держави, і треба об'єднувати і цивільні, і військові ресурси і вміти застосовувати міжнародні механізми безпеки для захисту власних інтересів. Це повинно здійснюватися на засадах демократичного цивільного контролю, фактичного коли воля громадян через обрану владу транслюються в усі сфери життя і в даному випадку також в оборону, і суспільство та всі гілки влади контролюють, в якому є стані наша безпека, яким чином ми повинні впливати на це управлінськими рішеннями і ресурсами для того, щоб це відбулося.

Це складні процеси. У Збройних силах вже п'ятий рік якісно змінюється оборонне планування. Це така собі військова наука, коли серйозні фахівці балансують потреби, які необхідні військам зараз, щоб воювати, а також інвестиції в те, що потрібно буде для захисту майбутнього. І ця система передбачає в тому числі поєднання національних і інтернаціональних міжнародних ресурсів безпекової допомоги Україні для створення фундаментальних речей, яких у нас не було. У багатьох випадках ми це починаємо з нуля.

Як здійснюватиметься управління ресурсами?

Ми маємо транзитний період. Якісно змінюються параметри, змінюються структури, які виконують ці завдання. Ви знаєте про новий закон про оборонні закупівлі, про новостворене Міністерство стратегічних галузей промисловості, про те, що нещодавно ухвалена стратегія. У Верховній Раді на розгляді два закони, які стосуються корпоратизації оборонних підприємств і перевірки іноземних інвестицій, які заходять в державні підприємства, які мають стратегічну вагу. Тому це транзитний період налагодження нових ринкових відносин з більшим ступенем прозорості і контролю з боку причетних структур і суспільства для того, щоб війська отримали найважливіше.

Неможливо сказати про те, що все ідеально. Над цим потрібно працювати, але варто подивитися на всі ці речі ретроспективі, як це було сім років тому. І суспільство, і війська, і керівництво вимагають більшого. Радикально змінилося матеріальне забезпечення та управління ресурсами, зокрема зникли питання про організацію якісного харчування, достатність калорій, зникли речі, які стосуються повної доступності необхідного військового спорядження. Сьогодні не існують речі, які б говорили про наявність пального запасних частин. Тобто ми стали набагато більш ресурсно потужнішими. Я переконаний, що шляхом саме високої скрупульозної аудиторської перевірки того, як відбувається управління ресурсами, ми вийдемо на кращий результат.

Під час параду до 30 річниці Незалежності Україні буде показ техніки в усіх великих містах України. Була велика виставка "Зброя і безпека". Зараз відбувається "Сі Бріз", восени будуть великі навчання "Спільні зусилля". Ми всі як платники податків побачимо, як якісно змінюється українська армія у зовнішньому вигляді, у навченості, в умінні виконувати складні бойові завдання, зокрема із арміями країн-членів НАТО.

Як співпрацює зараз Україна з країнами-членами НАТО?

Ми починали нашу партнерську історію з НАТО з того, що ми працювали над миротворчими питаннями. Зараз ми зосередилися на питаннях колективної безпеки. І коли ми говоримо про те, чи вміємо ми разом з арміями країн НАТО застосувати авіацію, то це моя відповідь: "Так". Вже є абсолютна конкретика над тим, щоб якісно та технологічно змінилася наша аеродромна мережа. У нас дуже чітко ввійшло в повсякденне поняття така річ, як безпілотна авіація. Ми працюємо з елементами ударної безпілотної авіації, і це якісно та категорично змінює те, яким чином Збройні сили будуть виконувати завдання на полі бою.

Сили спеціальних операцій — це те, що не існувало взагалі 7 років тому. Сьогодні ми маємо як країна-партнер перший підрозділ Сил спеціальних операцій, який повністю пройшов всі важкі перевірки НАТО і сертифікований як такий, що готовий до виконання завдань Сил спеціальних операцій НАТО у багатонаціональному угрупуванні.

Є величезний прогрес в технологічній сфері. Розпочавшись з того що, ми обмінювалися службовим повідомленням, використовуючи те, що було, сьогодні ми вже говоримо про автоматизацію. У нас є амбіції та розуміння того, що автоматизація — це майбутній тренд військових дій і в цьому тренді вирішальними будуть три фактори: швидкість, точність і уміння вибрати найбільш вірний спосіб виконання завдання. Це нам дає автоматизація.

Чи не відстає парламент в ухваленні законопроєктів щодо шляху України до НАТО?

Ми не ставимо так питання, бо з точки зору планування і якості виконання завдань, я б сказав, що ми можемо досить впевнено себе почувати.

Для Збройних сил європейська і євроатлантична інтеграції — це тотожні речі, бо це такі самі країни, які мають ті самі збройні сили і працюють над тим самим питанням. По суто європейським питанням є три питання, де ми б хотіли бути більш успішними. По-перше, найближчим часом ми приєднаємося до операції під проводом Європейського Союзу у Боснії і Герцеговині, і це великий плюс. По-друге, ми вже зараз в конкретних перемовинах по конкретних проєктах структурованого військового співробітництва. По-третє, торік було прийнято рішення про Європейський фонд сприяння миру, який дозволяє використовувати гроші Європейського Союзу в інтересах партнерів, які воліють розвивати сучасні спроможності. Я думаю, що до саміту високого рівня, який буде в жовтні, ми побачимо в тому числі прогрес Збройних сил і за суто європейськими безпековими ініціативами.

Коли Україна може стати членом НАТО?

Раніше питання членства йшло через призму військових перетворень, тобто військові готові чи ні. Зараз це виросло в політичний процес і ми говоримо про демократичні цінності, про здатність урядування, про те, яким чином раціонально будуть використовуватися ресурси під демократичним цивільним контролем тощо. Ми наближаємося до політичного рішення. Відповідно у нас більше політичних дискусій.

Не хочу розчаровувати, але буде мало говорити лише про кораблі та літаки. Зараз треба говорити про масштабніші речі, бо ми займаємося зараз підготовкою політичного консенсусу всіх союзників, аби визнати, що Україна розвивається на тих самих демократичних цінностях, Україна готова взяти на себе цю відповідальність всебічно, і з політичної, і з військової точки зору.

Що відомо

 • З 17 по 30 липня в Україні відбудеться багатонаціональне військове навчання Литовсько-польсько-української бригади імені Великого гетьмана Костянтина Острозького "Три мечі 2021".
 • Президент Володимир Зеленський заявив, що вступ України до НАТО є "єдиним шляхом" закінчення війни на Донбасі. Він також наголосив, що Україна прагне стати рівноправним учасником Північноатлантичного альянсу та підкреслив, що хоче поставити питання про членство в НАТО президенту США Джозефу Байдену.
 • Міністерство оборони опублікувало перелік військових навчань НАТО, у яких в 2021 році візьме участь Україна.
 • 12 червня 2020 року Україна отримала статус партнера розширених можливостей НАТО, що надає змогу для тіснішої військово-промислової співпраці, працевлаштування українців у структурах альянсу і додаткового захисту від нього.
 • Водночас постійна представниця США при НАТО, посол Кей Бейлі Гатчісон заявила, що набуття Україною статусу партнера з розширеними можливостями не є ознакою наближення країни до Плану дій щодо членства в Альянсі, яке вона зможе отримати у слушний час.
 • Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг 9 лютого повідомив, що терміни вступу України до НАТО залишаються невизначеними, але демократичні реформи наблизять країну до членства в Альянсі.
 • 7 квітня Литва заявила, що проситиме НАТО надати Україні план дій щодо членства.
 • 8 квітня про підтримку надання Україні плану дій щодо членства в НАТО заявила Латвія.
 • 10 квітня наміри України стати членом НАТО підтримала Туреччина.
 • 3 травня президент Польщі Анджей Дуда заявив, що його країна підтримує надання Україні плану дій щодо членства у НАТО та підніме це питання на червневому саміті НАТО.
 • 6 травня керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що США підтвердили підтримку отримання Україною плану дій щодо членства в НАТО.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди