Експерти МАГАТЕ вкотре чули вибухи та постріли неподалік тимчасово захопленої ЗАЕС

Експерти МАГАТЕ вкотре чули вибухи та постріли неподалік тимчасово захопленої ЗАЕС

Неподалік ЗАЕС вкотре лунали вибухи та постріли — МАГАТЕ
Запорізька атомна електростанція, перший реактор, ілюстративне. Фото: Енергоатом/Запорізька АЕС

Експерти Міжнародного агенства з атомної енергетики (МАГАТЕ), які перебувають на тимчасово захопленій Запорізькій АЕС (ЗАЕС), повідомили що чули вибух на деякій відстані від станції та звуки пострілів поблизу або безпосередньо на станції.

Про це сьогодні, 10 травня , повідомили в пресрелізі на сайті Міжнародного агентства з атомної енергії.

"Протягом останнього тижня група експертів МАГАТЕ, яка перебувала на ЗАЕС, чула військові дії, включаючи артилерійські та ракетні обстріли на деякій відстані від АЕС, а також вогонь зі стрілецької зброї як поблизу, так і далі від майданчика станції", — йдеться у звіті.

Вчора, 9 травня, експерти МАГАТЕ повідомили про повітряну тривогу в межах станції з обмеженням пересування поза будівлями ЗАЕС, яка нібито була пов'язана з перебуванням у повітрі безпілотника в районі ставка-охолоджувача. Однак, жодного вибуху експерти не помітили.

Минулого тижня МАГАТЕ стала відома інформація про те, що поблизу 6-го реактору ЗАЕС та його навчально-дослідного центру була розгорнута база підготовки операторів безпілотників, а також стартові майданчики для БпЛА:

"Експерти МАГАТЕ не помітили жодних доказів запуску безпілотників або наявності тренувальних приміщень чи стартових майданчиків у периметрі реактору, але попросили отримати доступ до даху сусідньої лабораторної будівлі. На ЗАЕС повідомили, що запит розглядається", — зазначили в агенції.

Окрім того, команда міжнародної агенції провела черговий обхід території, включно з двома сховищами ядерного палива, а також у межах периметра станції, де експерти проводили радіаційний моніторинг при цьому всі зафіксовані значення були в межах норми.

Експерти також виміряли рівень води в спринклерних басейнах, підтвердивши, що місткості достатньо для забезпечення охолодження реакторних установок у їх поточному стані холодної зупинки.

Щодо кадрової ситуації, представники ЗАЕС проінформували команду МАГАТЕ, що нині на станції налічується близько 5 тисяч співробітників, це більше у порівнянні з 2023 роком, але все ще значно менше, ніж було до російської окупації Запорізької атомної електростанції:

"Ми продовжуємо уважно стежити за кадровою ситуацією, оскільки це життєво важливо для ядерної безпеки. Для цього нашим експертам також знадобиться можливість обговорити з операторами головних диспетчерських та іншим кваліфікованим персоналом", – зазначив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Однак експертам МАГАТЕ продовжують перешкоджати у вільному спілкуванню зі співробітниками головної диспетчерської, що впливає на здатність агентства незалежно оцінювати знання та досвід персоналу, які є важливими для підтримки ядерної безпеки на ЗАЕС.

Що відомо про атаку безпілотників по ЗАЕС

7 квітня голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив у соцмережі Х, що на території ЗАЕС вибухнув безпілотник.

Згодом представник Головного управління розвідки міністерства оборони України Андрій Юсов заявив, що Україна не причетна до жодних збройних провокацій на території незаконно окупованої Росією ЗАЕС.

Пізніше у своїй заяві Рафаель Гроссі повідомив про щонайменше три влучання по Запорізькій АЕС, внаслідок яких пошкоджено перший та шостий енергоблоки, а також поранена одна людина.

9 квітня МАГАТЕ повідомили, що на навчально-тренувальний центр ЗАЕС, що розташований поблизу електростанції, здійснив атаку безпілотник.

15 квітня постійний представник України при ООН Сергій Кислиця на Радбезі ООН заявив, що атаки безпілотників на окуповану ЗАЕС 7 і 9 квітня були частиною добре спланованої операції під прикриттям Російської Федерації.

16 квітня Рафаель Гроссі у Радбезі ООН наголосив, що атаки безпілотників на ЗАЕС створюють "дуже небезпечний прецедент".

2 травня в ГУР заявили, що російські військові використовують дрони-камікадзе над ядерними реакторами тимчасового захопленої Запорізької атомної електростанції, а біля шостого реактора обладнали пускові майданчики для своїх БПЛА.

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має 6 заступників.

 • 9 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ повідомили, що на навчально-тренувальний центр ЗАЕС, який знаходиться на прилеглій до атомної станції території, здійснив атаку безпілотник. Проте, цього разу прямої загрози ядерній безпеці немає.
 • 7 березня 2024 року МАГАТЕ схвалили проєкт резолюції про термінове повернення Запорізької АЕС під повний контроль України;
 • 1 березня 2024 року експерти МАГАТЕ вкотре повідомили, що чули вибухи та постріли неподалік тимчасово захопленої ЗАЕС;
 • 7 лютого 2024 року Рафаель Гроссі відвідав тимчасово окуповану ЗАЕС;
 • 2 лютого 2024 року на тимчасово захопленій ЗАЕС з першого лютого 2024 року працівникам українського "Енергоатома", які не підписали договори з "Росатомом", заборонили доступ до ЗАЕС.
 • 19 січня у МАГАТЕ повідомили, що російська армія знову замінувала окуповану нею Запорізьку АЕС. Зазначається, що вибухові пристрої розташовані між внутрішньою та зовнішньою огорожею навколо електростанції, що є несумісним зі стандартами безпеки, заявив керівник МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Торік у листопаді ЗАЕС була розмінована.
 • 17 січня експертам МАГАТЕ надали доступ до шостого енергоблока. Проте знов було відмовлено у доступі до деяких частин машинного залу.
 • 3 січня у МАГАТЕ повідомили, що експертам не дали доступу до деяких залів енергоблоків Запорізької АЕС.
 • 5 грудня На ЗАЕС відбулась чотирнадцята ротація місії МАГАТЕ. Про це повідомив Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ "Таврія".
 • 3 листопада пресслужба Державної інспекції ядерного регулювання України повідомила про успішно проведену чергову ротацію місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Це вже 14 група експертів Агенції від початку встановлення постійної моніторингової місії.
 • 3 жовтня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив про успішно проведену ротацію;
 • 28 вересня Володимир Зеленський повідомив, що Україна ввійшла до Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії на 2023-2025 роки;
 • 25 вересня Генеральна конференція МАГАТЕ затвердила призначення Рафаеля Гроссі генеральним директором агентства на наступні чотири роки, який починається на початку грудня 2023 року;
 • Під час одинадцятої ротації представників МАГАТЕ на ЗАЕС, українські сапери знешкодили п'ять російських протипіхотних мін на шляху місії;
 • 2 вересня МАГАТЕ успішно провела одинадцяту ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС;
 • 30 травня 2023 року під час засідання Ради безпеки ООН Рафаелем Гроссі були оголошені п’ять принципів забезпечення безпеки Запорізької атомної електростанції.
 • 2 березня 2023 року на Запорізькій атомній електростанції відбулася шоста ротація групи експертів МАГАТЕ;
 • 4 листопада 2022 року на Запорізькій АЕС відбулася друга ротація експертів МАГАТЕ;
 • 7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Так, відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників МАГАТЕ;
 • 1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок