Очільники МАГАТЕ та "Росатому" провели зустріч щодо ситуації на тимчасово окупованій ЗАЕС

Очільники МАГАТЕ та "Росатому" провели зустріч щодо ситуації на тимчасово окупованій ЗАЕС

МАГАТЕ та "Росатом" зустрілися в РФ та обговорили питання щодо ЗАЕС
Окупаційні війська на тимчасово захопленій ЗАЕС. AFP через Getty Images/Андрій Бородулін

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі зустрівся у Калінінграді з очільником державної атомної компанії РФ "Росатом" Олексієм Ліхачовим. Робоча зустріч була в рамках обговорення створення безпечної ситуації на тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС).

Про вчора, 30 травня, повідомили у пресслужбі МАГАТЕ.

За словами Рафаеля Гроссі, аби встановити безпечну ситуацію на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС, необхідна комунікація як з Україною, так і з РФ:

"ЗАЕС продовжує стикатися з серйозними ризиками ядерної безпеки. Ми не можемо дозволити собі ослабити пильність ні на хвилину. З огляду на ці складні та безпрецедентні обставини, коли найбільша атомна електростанція в Європі розташована в зоні бойових дій, є розуміння, що її шість реакторів повинні поки що залишатися в режимі холодної зупинки".
магате, заес, Рафаель Гроссі, Росатом
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі (зліва) і виконавчий директор "Росатома" Олексій Ліхачов (праворуч), під час зустрічі в Калінінграді, РФ, 28 травня 2024 року. Російський пропагандистський ресурс "РИА-Новости"

На думку експертів МАГАТЕ, серед найбільших проблем, пов'язаних із ЗАЕС, є:

 • вразливість ліній електропередач;
 • потреба у водопостачанні для охолодження реакторів;
 • питання комплектування та обслуговування обладнання станції.

Окрім цього у МАГАТЕ зазначили, що експерти агентства, які нині перебувають на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС неодноразово чули протягом тижня звуки вибухів неподалік від станції:

"У неділю команда була розбуджена чотирма вибухами поблизу місця. На ЗАЕС групі повідомили, що пошкоджень на станції немає", — йдеться у повідомленні.

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має 6 заступників.

 • 10 травня 2024 року в МАГАТЕ зазначили, що чули звуки вибуху та пострілів поблизу із Запорізькою атомною електростанцією.
 • 18 квітня 2024 року в МАГАТЕ повідомили про нову спробу атаки безпілотниками на навчально-тренувальний центр Запорізької АЕС.
 • 16 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ успішно провели чергову ротацію на Запорізькій АЕС.
 • 9 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ повідомили, що на навчально-тренувальний центр ЗАЕС, який знаходиться на прилеглій до атомної станції території, здійснив атаку безпілотник. Проте, цього разу прямої загрози ядерній безпеці немає.
 • 7 березня 2024 року МАГАТЕ схвалили проєкт резолюції про термінове повернення Запорізької АЕС під повний контроль України;
 • 1 березня 2024 року експерти МАГАТЕ вкотре повідомили, що чули вибухи та постріли неподалік тимчасово захопленої ЗАЕС;
 • 7 лютого 2024 року Рафаель Гроссі відвідав тимчасово окуповану ЗАЕС, тоді ж відбулася чергова ротація команди МАГАТЕ;
 • 2 лютого 2024 року на тимчасово захопленій ЗАЕС з першого лютого 2024 року працівникам українського "Енергоатома", які не підписали договори з "Росатомом", заборонили доступ до ЗАЕС.
 • 19 січня у МАГАТЕ повідомили, що російська армія знову замінувала окуповану нею Запорізьку АЕС. Зазначається, що вибухові пристрої розташовані між внутрішньою та зовнішньою огорожею навколо електростанції, що є несумісним зі стандартами безпеки, заявив керівник МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Торік у листопаді ЗАЕС була розмінована.
 • 17 січня експертам МАГАТЕ надали доступ до шостого енергоблока. Проте знов було відмовлено у доступі до деяких частин машинного залу.
 • 3 січня у МАГАТЕ повідомили, що експертам не дали доступу до деяких залів енергоблоків Запорізької АЕС.
 • 5 грудня На ЗАЕС відбулась чотирнадцята ротація місії МАГАТЕ. Про це повідомив Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ "Таврія".
 • 3 листопада пресслужба Державної інспекції ядерного регулювання України повідомила про успішно проведену чергову ротацію місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Це вже 14 група експертів Агенції від початку встановлення постійної моніторингової місії.
 • 3 жовтня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив про успішно проведену ротацію;
 • 28 вересня Володимир Зеленський повідомив, що Україна ввійшла до Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії на 2023-2025 роки;
 • 25 вересня Генеральна конференція МАГАТЕ затвердила призначення Рафаеля Гроссі генеральним директором агентства на наступні чотири роки, який починається на початку грудня 2023 року;
 • Під час одинадцятої ротації представників МАГАТЕ на ЗАЕС, українські сапери знешкодили п'ять російських протипіхотних мін на шляху місії;
 • 2 вересня МАГАТЕ успішно провела одинадцяту ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС;
 • 30 травня 2023 року під час засідання Ради безпеки ООН Рафаелем Гроссі були оголошені п’ять принципів забезпечення безпеки Запорізької атомної електростанції.
 • 2 березня 2023 року на Запорізькій атомній електростанції відбулася шоста ротація групи експертів МАГАТЕ;
 • 4 листопада 2022 року на Запорізькій АЕС відбулася друга ротація експертів МАГАТЕ;
 • 7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Так, відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників МАГАТЕ;
 • 1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок