Суми збитків, нарахованої власнику Delfi, замало для відновлення екосистеми – ДЕІ

Суми збитків, нарахованої власнику Delfi, замало для відновлення екосистеми – ДЕІ

Суми збитків, нарахованої власнику Delfi, замало для відновлення екосистеми – ДЕІ
. korrespondent.net

Власнику танкера Delfi нарахували 16 тисяч доларів збитків за завдану довкіллю шкоду. Цього не вистачить, аби компенсувати завдану екології шкоду, розповів голова Держекоінспекції України Андрій Мальований на своїй сторінці у Facebook.

Він зазначив, що розмір шкоди для довкілля визначають за таксами, які затвердили ще у 1995 році. З того часу, за словами посадовця, їх не переглядали та не змінювали. Водночас Мальований наголосив, що з того часу неодноразово змінилася мінімальна заробітна плата, курс долара та вартість очищення моря від нафтопродуктів.

"Що треба зробити, аби порушники платили справедливе відшкодування за завдані збитки? Аварія танкера Delfi та ліквідація її наслідків продемонструвала, якою недосконалою є система нарахування збитків за завдану природі шкоду. Це не якийсь злий умисел, а наслідки небажання міняти застарілу методику," — наголосив Мальований.

Зокрема за кілограм скинутих нафтопродуктів власник має сплатити 329 доларів. На думку очільника Державної екологічної інспекції, це не покриває витрати на відновлення екосистеми.

Мальований додав, що "низькі розцінки" існують і за вирубку лісу (42 гривні за дерево діаметром до 10 сантиметрів), і за незаконне рибальство (наприклад, за вилов однієї акули катран людина заплатить 119 гривень). "Треба комплексно переглядати ці норми і розробляти нові, які б відповідали нинішнім реаліям," — зазначив Мальований.

Нагадаємо, 23 вересня господарський суд Одеської області зупинив провадження щодо стягнення з власника Delfi більш як двох мільйонів гривень. Причина – подання від АМПУ апеляційної скарги на попереднє рішення.

Про прибирання танкера 10 вересня повідомив керівник Одеської ОДА Максим Куций на своїй сторінці в Facebook. За його словами, роботи почалися на світанку. Куций зазначив, що операція "дуже непроста у технічному виконанні" та потребує "точних і неквапливих дій".

11 вересня представник компанії "Трансшип", яка займалася евакуацією, Андрій Іванов розповів, що евакуація танкера Delfi обійшлася у понад 500 тисяч доларів та перевищила суму, вказану у контракті. Судно знаходилося на одеському узбережжі майже рік – з листопаду 2019 року.

12 вересня евакуйований танкер Delfi підняли на необладнаний берег причалу № 24 морського порту Чорноморська. Того ж дня Володимир Зеленський під час брифінгу в Одесі назвав власників танкера Delfi "злочинцями". Однак назвати бенефіціарів президент пообіцяв після місцевих виборів.

Що відомо

  • 22 листопада 2019 року через шторм в Одеській затоці зірвало з якоря танкер Delfi. Його прибило до хвилерізу на пляжі "Дельфін". На борту були капітан та два члени екіпажу. Коли судно зазнало краху, їх евакуювали та направили до лікарні.
  • 25 листопада 2019 року капітан Одеського морського порту Кирило Цюпко повідомив, що Адміністрація морських портів України почне самостійно знімати танкер Delfi з мілини приблизно за два тижні, якщо судновласник не зробить це сам. Того ж дня, екологи зафіксували перевищення норми забруднення моря в 19 разів в районі танкера Delfi.
  • 16 червня голова Одеської ОДА Максим Куций повідомив, що танкер Delfi планують прибрати з пляжу "Дельфін" в Одесі за допомогою повітряних балонів. Після цього буксири відтягнуть судно до порту.
  • 25 червня судновласнику танкера Delfi продовжили термін прибирання судна з узбережжя пляжу "Дельфін" до 20 липня. Як запевнив Максим Куций, судновласник двічі відмовляв у передачі права на підйом судна державним структурам.
  • Роботи з вирівнювання судна почалися 18 липня. Однак підняти його не вдалося. Під час робіт обірвалось місце кріплення одного зі швартувальник кінців канату.
  • 23 липня Адміністрація морських портів України оголосила тендер на прибирання затонулого танкера Delfi з акваторії морського порту в Одесі. Оголошена вартість робіт – 24 мільйони 682 тисячі гривень.
  • Представники судновласника не змогли підняти танкер Delfi 24 липня і 25 липня. Під час останньої спроби відірвався металевий трос.
На початок