Перейти до основного змісту
Рубаняк, Іздрик, Тітов. Кого від Івано-Франківщини висунули на Шевченківську премію-2025

Рубаняк, Іздрик, Тітов. Кого від Івано-Франківщини висунули на Шевченківську премію-2025

Шевченківська премія-2025, Оксана Рубаняк, Юрій Іздрик, Нікіта Тітов, Артур Дронь
Номінанти від Івано-Франківщини на Шевченківську премію-2025. Колаж: Суспільне Івано-Франківськ

31 жовтня завершився прийом заявок літературно-мистецьких творів на здобуття національної премії України імені Тараса Шевченка у 2025 році. Від Івано-Франківщини висунули дев'ятьох претендентів у чотирьох номінаціях.

Список поданих творів оприлюднили на сайті Шевченківського комітету.

Література

Юрій Іздрик, книга поезій "Колекція"

Юрій Іздрик — український поет, прозаїк та художник "Станіславського феномену", автор журналу "Четвер". Працює у напрямку постмодерну. Народився у Калуші, що на Івано-Франківщині. Автор повісті "Острів КРК", поетичної збірки "Станіслав і 11 його визволителів", романів "Воццек", "Подвійний Леон", збірки есеїв "Флешка", "Флешка-2GB", "Таке", "Underwor(l)d", "Іздрик. Ю", "Після прози", "AB OUT", "Календар любові".

Читайте інтерв'ю поета для Суспільне Івано-Франківськ: "Четверте життя Іздрика"
Юрій Іздрик
Поет та письменник Юрій Іздрик. Facebook/Ростислав Шпук

"Колекція" — книга поезій, видана у Чернівцях у 2023 році. До збірки увійшли вибрані вірші Юрія Іздрика, які упродовж останніх років у Facebook отримали понад 600 вподобайок. Книга проілюстрована графічними роботами поета з 1990-х років, оригінали яких розійшлися приватними та інституційними колекціями. Для цього видання Іздрик власноруч створив репродукції цих творів.

Колекція, Юрій Іздрик, Шевченківська премія
"Колекція" — книга поезій Юрія Іздрика, номінована на Шевченківську премію-2025. Колаж: Суспільне Івано-Франківськ

Юрія Іздрика на Шевченківську премію висунуло видавництво "Meridian Czernowitz".

Оксана Рубаняк, книга поезій "Назустріч смерті"

Оксана Рубаняк — командирка взводу безпілотних авіаційних комплексів на позивний Ксена та поетка із села Грамотне Верховинського району. На початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну стала на захист країни. Від травня 2022 року Оксана Рубаняк служила кулеметницею у 72 окремій механізованій бригаді імені Чорних Запорожців. Вона була єдиною жінкою у своєму взводі. У доробку Ксени — збірки "Орнаменти долі" та "Дорога життя". У 2024 році бійчиня увійшла до рейтингу Forbes Ukraine "30 до 30: майбутні лідери".

Читайте також: Військова з Франківщини Оксана Рубаняк на позивний Ксена — у списку Forbes "30 до 30: майбутні лідери"
Оксана Рубаняк, Ксена, військова, поетеса
Поетка та військовослужбовиця Оксана Рубаняк на позивний Ксена. Facebook/Оксана Рубаняк

"Назустріч смерті" — книга поезій, написаних Ксеною на фронті, видана у 2023 році. Її тираж становить 1000 примірників. Це — друга книжка поетеси. Авторка називає збірку своїм щоденником інколи у формі конспектування подій, інколи — у формі потоку свідомості.

Оксана Рубаняк, "Назустріч смерті", Шевченківська премія-2024
"Назустріч смерті" — поетична збірка Оксани Рубаняк, номінована на Шевченківську премію-2024. Колаж: Суспільне Івано-Франківськ

Оксану Рубаняк на Шевченківську премію висунуло Івано-Франківське обласне об'єднання Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка.

Богдан Томенчук, книга поезій "Вишийте, мамо, бронежилет"

Богдан Томенчук — поет та освітянин з Івано-Франківська, директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти. Автор видав 14 поетичних збірок, зокрема "На паперті душі", "Сповідайтесь, мої тривоги", "Німі громи", "Сезон ненаписаних віршів", "Місто героїв і понятих", "Силуети/Постаті", "Ранкове місто пізніх ліхтарів", "Жінка з одного вірша", "Дві джезви", "Ранкове місто пізніх ліхтарів", "Переступний день", "Ad libitum", "Густина порожнечі".

Богдан Томенчук
Поет та освітянин Богдан Томенчук. Facebook/Ростислав Шпук

"Вишийте, мамо, бронежилет" — поетична збірка, видана у 2023 році. Вона складається з віршів, написаних у різні роки, зокрема у перші місяці повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Гроші, вторговані з продажу книги, пішли на підтримку Збройних сил України.

"Вишийте, мамо, бронежилет", Шевченківська премія-2025, Богдан Томенчук
"Вишийте, мамо, бронежилет" — поетична збірка Богдана Томенчука, номінована на Шевченківську премію-2025. Колаж: Суспільне Івано-Франківськ

Богдана Томенчука на Шевченківську премію висунув Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.

Артур Дронь, книга поезій "Тут були ми"

Артур Дронь — поет та військовослужбовець 125 окремої бригади територіальної оборони ЗСУ на позивний Давид. Народився у селі Воскресинці, жив у Підмихайлівцях, що на Івано-Франківщині. Автор збірки віршів "Гуртожиток № 6". Твори Дроня надруковані в антологіях "Молоді голоси" та "Поміж сирен: нові вірші війни", у збірці оповідань "Моє тихе Різдво". Окремі його поезії перекладені литовською, англійською, польською, італійською, фінською, норвезькою, білоруською, естонською, іспанською та французькою мовами. До повномасштабного вторгнення РФ в Україну Артур Дронь працював івент-менеджером у "Видавництві Старого Лева".

Читайте інтерв'ю Артура Дроня для Радіо Культура: "Позивний Давид: поет Артур Дронь про те, як став стрільцем, пішов на фронт та свої улюблені псалми"
Артур Дронь, поет, військовий
Поет та військовослужбовець Артур Дрон на позивний Давид. Facebook/Артур Дронь

"Тут були ми" — поетична збірка на воєнну тематику, яка побачила світ у 2023 році. У лютому цього ж року рядки з вірша Дроня процитувала прем'єр-міністерка Італії Джорджіа Мелоні. У листопаді 2024 року книжка вийде англійською мовою в ЄС та Великій Британії, а у лютому-березні 2025 — у США та Канаді.

"Тут були ми", Артур Дронь, Шевченківська премія-2025
"Тут були ми" — збірка поезій Артура Дроня, номінована на Шевченківську премію-2025. Колаж: Суспільне Івано-Франківськ

Артура Дроня на Шевченківську премію висунув "Український осередок міжнародного "ПЕН-клубу".

Зиновій Легкий, книга “Час каяття і розплати”

Зиновій Легкий — освітянин, автор новел, повістей та 30 романів. Народився у селі Заланів Рогатинської громади. Літературною діяльністю почав займатися наприкінці 1960-х років. Лауреат премій імені Богдана Лепкого та Ірини Вільде. Проживає на Львівщині.

Зиновій Легкий
Письменник та освітянин Зиновій Легкий. Львівський національний університет природокористування

"Час каяття і розплати" — книга, видана у Львові у 2023 році про події XX століття на Галичині. До неї увійшли три романи — "Стогін ріки", "Розірвана пастка" та "Розплата".

"Час каяття і розплати", Зиновій Легкий, Шевченківська премія-2025
"Час каяття і розплати" — книга Зиновія Легкого, номінована на Шевченківську премію-2025. Колаж: Суспільне Івано-Франківськ

Зиновія Легкого на Шевченківську премію висунула Львівська обласна універсальна наукова бібліотека.

Літературознавство і мистецтвознавство

Іван Коломієць (Вано Крюґер), книга есеїв "Розчахнута квітка"

Іван Коломієць на псевдо Вано Крюґер — поет, філософ, стипендіат президента України, член PEN Ukraine родом із Городенки, що на Івано-Франківщині. Автор поетичних збірок "Прощальний поцілунок Ілліча", "Зіґґі Фрейд & Ктулху", "Вертеп на Куренівці", "Цебер без дна" та есеїв "Коли я чую слово "культура"..."

Іван Коломієць, Вано Крюґер
Поет та філософ Вано Крюґер. Валентин Кузан

"Розчахнута квітка" — книга есеїв про український культурний розвиток 2010-2020-х років, присвячена поезії, видана у 2020 році. У ній автор пише про поетів та поеток, як-от Іван Драч, Олег Лишега, Василь Голобородько, Емма Андієвська, Микола Воробйов, Олександр Мимрук та Дмитро Кириченко. Іван Коломієць пройшов з цією книгою до третього туру Шевченківської премії-2024 у номінації "Публіцистика й журналістика".

Вано Крюґер, "Розчахнута квітка", Шевченківська премія-2025
"Розчахнута квітка" — книга есеїв Вано Крюґера, номінована на Шевченківську премію-2025. Колаж: Суспільне Івано-Франківськ
Читайте також: "Всупереч естетиці соцреалізму: як українцям повертають пам'ять про витіснене покоління поетів"

Вано Крюґера на Шевченківську премію висунула Громадська рада з питань культури та спорту.

Публіцистика і журналістика

Володимир Мула, документальний проєкт "Футбол має тривати"

Володимир Мула — кінорежисер, продюсер, спортивний репортер, журналіст та ведучий. Народився у Городенці, що на Івано-Франківщині. Автор серії репортажів про Ріо-де-Жанейро та циклів "Балтійськими країнами" і "Американська мрія". Був спеціальним кореспондентом української служби BBC на чемпіонаті Європи з футболу у Франції та на літніх Олімпійських іграх у 2016 році. Автор документальних фільмів "ЮКІ" та "Нація футболу". У жовтні 2024 року Мула увійшов до складу Ради з державної підтримки кінематографії 2024-2026.

Володимир Мула
Кінорежисер, продюсер, спортивний репортер, журналіст та ведучий Володимир Мула. Facebook/Володимир Мула

"Футбол має тривати" — документальний проєкт 2023 року, створений Володимиром Мулою у співавторстві з британським режисером Алексом Ґейлом на замовлення Paramount+. Фільм висвітлює шлях футбольного клубу "Шахтар" з Донецька на Лізі чемпіонів сезону 2022-2023 років під час повномасштабної війни. Завдяки цій чотирисерійній стрічці Мула став першим українським режисером, який здобув премію Sports Emmy Awards.

"Футбол має тривати", Володимир Мула, Шевченківська премія-2025
"Футбол має тривати" — документальний проєкт Володимира Мули, номінований на Шевченківську премію-2025. Колаж: Суспільне Івано-Франківськ

Володимира Мулу на Шевченківську премію висунуло державне підприємство "Національна кінематека України".

Візуальні мистецтва

Нікіта Тітов, серія "Шлях свободи"

Нікіта Тітов — український художник, плакатист, ілюстратор. Народився в Йихві, що в Естонії. Тривалий час жив у Харкові, працював артдиректором рекламної агенції у Києві, а з березня 2022 року — мешкає в Івано-Франківську. Свій перший плакат Нікіта Тітов створив під час Революції гідності у 2013 році. Твори митця можна побачити у Facebook, на блакитно-жовтому паркані навпроти посольства РФ у Вашингтоні, а також у виставкових залах України та світу. Художник створює інсталяції, ілюстрації до книг та поштові марки (плакат "Передова", який у 2020 році став водночас маркою та монетою Нацбанку; марка "Все буде UA!" у 2024 році). Деякі плакати та картини Нікіти Тітова зберігаються у фондах музеїв, зокрема й у бібліотеці Конгресу США.

Читайте інтерв'ю художника для Суспільне Івано-Франківськ: "Триматися, щоб підтримувати". Нікіта Тітов про психіатричну інклюзію, військових й акцію біля посольства РФ у США
Нікіта Тітов, художник
Художник Нікіта Тітов. Facebook/Нікіта Тітов

"Шлях свободи" — серія плакатів Нікіти Тітова, які розповсюджуються у соціальних мережах та використовуються на різних акціях підтримки України у світі. Серія започаткована у 2013 році й до сьогодні нараховує понад 1750 робіт. Понад чотири сотні плакатів Тітов створив лише у перший рік повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

"Шлях до свободи", Нікіта Тітов, Шевченківська премія-2025
"Шлях свободи" — серія плакатів Нікіти Тітова, номінована на Шевченківську премію-2025. Колаж: Суспільне Івано-Франківськ

Нікіту Тітова на Шевченківську премію висунув Івано-Франківський краєзнавчий музей.

Зореслава Пилипишак, картина "Серце Ісуса"

Зореслава Пилипишак — акварелістка, поетка та майстриня-вишивальниця з Івано-Франківська. Авторка двох збірок — "Зустріч у кав'ярні" та "Зимовий джаз". Малює натюрморти, займається художньою вишивкою.

Зореслава Пилипишак
Майстриня-вишивальниця Зореслава Пилипишак. Facebook/Зореслава Стасюк

"Серце Ісуса" — картина, виконана у техніці ручної вишивки хрестиком. Розмір — 55 на 65 сантиметрів. На вишивці — 115 тисяч рахункових хрестиків. На ній зображений Ісус на чорному тлі.

"Серце Ісуса", Зореслава Пилипишак, Шевченківська премія-2025
"Серце Ісуса" — вишита картина Зореслави Пилипишак, номінована на Шевченківську премію-2025. Колаж: Суспільне Івано-Франківськ

Це може бути вишита копія картини, присвяченої римо-католицькому культу "Найсвятішого серця Ісуса" святої Маргарити Марії Алякок. Автором оригіналу, ймовірно, є австрійський художник Ганс ЗацкаГанс Зацка був австрійським художником, відомим своїми картинами на релігійні, міфологічні та алегоричні сюжети. Художник створював портрети, пейзажі та натюрморти. Його роботи часто використовувалися як прикраси церковних інтер'єрів. Художник народився 8 березня 1859 у Відні. Йому приписують популяризацію полотен меншого розміру для розміщення в тісних приміщеннях у європейських будинках на початку XX століття. Зацка помер 17 грудня 1945 року у Відні. Він часто підписував свої твори іменами П'єр де Ронсар або Джозеф Бернар або іншими псевдонімами, щоб продати більше робіт поза обумовленими контрактними угодами.

Ісус Христос, Ганс Зацка
Картина з Ісусом, автором якої міг бути австрійський художник Ганс Зацка. Artvee

Зореславу Пилипишак на Шевченківську премію висунула франківська фортечна галерея "Бастіон".

Фільм "Довбуш" — також серед номінантів на Шевченківську премію-2025

Цьогоріч у номінації "Кіномистецтво" — лише один претендент на Шевченківську премію-2025. Це — повнометражний ігровий фільм "Довбуш" Олеся Саніна, Сергія Михальчука та Алли Загайкевич, що вийшов у прокат у 2023 році.

Читайте також інтерв'ю про стрічку: "Виконавець ролі Правиці Ростислав Держипільський про зйомки фільму "Довбуш"
Ростислав Держипільський, Олексій Гнатковський, Довбуш
Франківці Ростислав Держипільський та Олексій Гнатковський у фільмі "Довбуш". Facebook/Dovbush Movie

Події фільму відбуваються у Карпатах на початку XVIII століття. У центрі сюжету — опришківський ватажок Олекса Довбуш. У стрічці грають українські, польські, американські актори, серед них — двоє франківців: народний артист України Ростислав Держипільський та заслужений артист України Олексій Гнатковський. Натурні зйомки відбувалися у Карпатах, Львові, Дрогобичі, Києві та на Тернопільщині. У широкий прокат стрічка вийшла 24 серпня 2024 року. За перший вікенд фільм зібрав 8,7 мільйона гривень. На сервісі IMDb кінокартину оцінюють на 7,7 бала з 10.

Фільм "Довбуш"
"Довбуш" — фільм, номінований на Шевченківську премію-2025. Колаж: Суспільне Івано-Франківськ

Стрічку "Довбуш" на Шевченківську премію висунула національна спілка кінематографістів України.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube

Топ дня

Вибір редакції

На початок