Військовий і поет з Краматорська Павло Вишебаба готує нову збірку віршів, медикиня ТрО Елизавета "Мураха" Жарікова також має добірку поезій, написаних під час повномасштабного вторгнення, і планує пропонувати видавництвам. А також про дебютну збірку "Пироговіння" 18-річної студентки з Сіверськодонецька та віршовані листи до полоненого чоловіка Оксани Стоміної — до Дня поезії, що відзначають 21 березня, Суспільне Донбас розповідає про авторів, чиї збірки вийшли за час повномасштабного вторгнення.
"Дим дитячих багать":
нова збірка Єлизавети Жарікової з "Айдара"
Поетеса та музикантка Єлизавета Жарікова з Луганщини нині під позивним "Мураха" служить бойовою медикинею у підрозділі територіальної оборони.
Як розповіла військовослужбовиця Суспільне Донбас, під час повномасштабної війни у неї вийшли дві збірки.

"Дим дитячих багать" побачила світ восени 2024 року польською мовою, її видало видавництво "Pogranicze" Збірка стала частиною четвертої серії циклу видань поезій українських авторів "Перед лицем війни".
"Я не одразу написала про це для своїх читачів, бо мій підрозділ перебував на важкому напрямку, і було дещо не до того. До неї увійшли тексти переважно часу повномасштабного вторгнення. Вірші переклав відомий поет Лєшек Шаруґа, на жаль, він помер восени 2024 року, і я так і не встигла ані познайомитися, ані висловити вдячність особисто", — розказала поетеса.

Також під час повномасштабного вторгнення вийшла збірка Жарікової "Між любов’ю й любов’ю" у серії "Зона Овідія", започаткованій Тарасом Федюком. До друку авторка її подала 22 лютого 2022 року.
"Вірші в ній ще, можна так сказати, цивільної людини без військового досвіду. Але мої читачі кажуть, що вона досить органічно читається й зараз, бо відчувається небайдужість до боротьби за Україну, хоч прямо про це ніде й не говориться", — зазначила "Мураха".

Як розповіла Єлизавета писати вона почала в дитинстві, найбільше — у підлітковому віці, під час навчання в музичному коледжі, але тоді переважно російською.
До війська жінка приєдналася 25 лютого 2022 року, попередньо записала до ТрО ще в грудні 2021.
"Це було не спонтанне рішення, за пів року до початку нової фази агресії я почала шукати, де зможу долучитися до організованого спротиву. Про рішення вступити до армії не шкодую і досі маю мотивацію", — ділиться військовослужбовиця.

Творчість на війні, зазначає вона, — це психотерапія, зв’язок з попередньою собою й реалізація, віднаходження сенсів, без яких важче робити щоденну роботу.
"Іноді зовсім не до творчості — банально час є лише на сон. Для того, щоб прочитати книжку або написати вірш потрібен лише телефон. З музикою переважно не йдеться про пошук натхнення — іноді доводиться саджати себе за інструмент, замість того, щоб бездумно скропили стрічку новин і накручуватися на негатив. Натхнення з’являється в процесі музикування. А вірші — вони просто стаються, виростають з образу, метафори, відчуття, емоції", — розповіла Жарікова.

"Пироговіння":
дебютна збірка Марії Руднєвої із Сіверськодонецька
Студентка філологічного факультету Києво-Могилянської академії Марія Руднєва під час повномасштабної видала першу книгу "Пироговіння". Марії 15 березня виповнилося вісімнадцять, вона родом з Луганщини. Любов до літератури, за її словами, прищепила шкільна вчителька з Луганська.
Як розповіла авторка Суспільне Донбас, допомогла видати вірші у цьому Кремінська громада Луганської області.

"Я почала писати десь в класі шостому, сьомому. Свідомо писати почала можливо півтора року тому. І коли запропонували видати збірку, я погодилася. Кремінська міська рада виділила кошти", — зазначила Марія.
Дебютну збірку "Пироговіння" Руднєва видала під псевдонімом Лугань Червлена.
"Це моя друга збірка. Перша — "Пироги" не була надрукована. Вона була більш така статична, я не відчувала в ній якогось руху. Пироговіння — це процес того, як віються ті пироги, суфікс "-і" — це завжди про процес, тобто це тривалість. Псевдонім такий тільки для цієї збірки. Лугань, тому що я дуже люблю річки, бо це також плин. Плюс це ще й річка, та, на честь якої назвали Луганськ. Лугань-Луганка, там дві назви", — пояснила авторка.

Тираж книжки 500 примірників. В збірці до п'ятдесяти віршів. 50 відсотків від продажу вона спрямовує на допомогу ЗСУ.
"Повномасштабне вторгнення почалося, коли мені було 14 років — найяскравіші роки — молодість. Вони дуже про різне: там є про війну і про дім, і про всі ці речі. Це боляче і я просто втомилась від того, що це єдині слова, які народжувались. Я зрозуміла, що втрачаю багато емоційного досвіду. Бо він весь зайнятий воєнним досвідом. Я почала це переосмислювати", — розповіла авторка.

"Тільки не пиши мені про війну":
перша збірка Павла Вишебаби з Краматорська
Письменник та військовослужбовець Павло Вишебаба з Краматорська Донецької області свою першу збірку "Тільки не пиши мені про війну" видав у грудні 2022 року. У неї увійшло 43 поезії. Вірші викладені на 112 сторінках. Тоді книгу замовили понад 15 тисяч людей. Це рекордна кількість примірників для збірки віршів в Україні одним накладом.
"Мій викладач в Маріупольському університеті, який також був поетом, казав: "Ми маємо писати не про те що, ми знаємо, а про те що сильно відчуваємо". Зараз дуже багато емоцій, я багато пишу, і людям це відгукується, що не може не тішити", — розказував в інтерв'ю Суспільне Донбас автор.
Павло Вишебаба навчався у Краматорській школі №3, писати почав в 10 років. Згодом переїхав жити до столиці, але, як запевняє автор, з рідним краєм тримає зв'язок.

"Це особисте. Коли ти розумієш, що місця, де ти закохувався, товаришував, вперше поцілувався, топчуть своїми брудними черевиками якісь персонажі із середньовіччя, — це викликає тугу. Зараз знову ворог знищує наші міста, але "український світанок зійде над Донецьким кряжем", — переконаний Вишебаба.
У мирному житті, окрім поезії, чоловік захоплювався музикою, був учасником екологічних ініціатив, заснував перше в Україні веганське кафе One Planet.
У військо пішов добровольцем. Для підтримки свого підрозділу влаштовує поетичні зустрічі, благодійні тури, на яких читає вірші та збирає донати.
Ми зараз переживаємо дуже травматичний досвід, але я вірю, що вірші можуть бути таким терапевтичним методом зцілення цієї країни. Психологічним зціленням.

Як розповів Павло Вишебаба Суспільне Донбас, він вже має достатньо матеріалу для нової збірки, яку планує укласти вже цьогоріч.
"Іпостасі ковили":
добірка віршів журналіста Сергія Горбатенка зі Слов'янська
Лютого 2025 року вийшла друком збірка віршів "Іпостасі ковили" поета та журналіста зі Слов'янська Донецької області Сергія Горбатенка.
Як розповідав Сергій Суспільне Донбас, вірші писав протягом року. Скільки їх точно — не рахував, десь з пів сотні. Натхненням для написання поезій стало кохання. А поштовхом для видання — друзі та педагоги Донбаського педагогічного університету, де Сергій навчався.
"От кажуть: "Спробуймо видати, можливо, подамо документи на вступ до спілки письменників України". Я подумав, що зараз, коли ти живеш на війні й через російські обстріли можеш, в принципі, будь-якої миті загинути — то чому би не спробувати ще трохи пожити й щось по собі залишити", — розказав автор збірки.

У книзі поезії не тільки про любов, є замальовки про природу Донецької області.
"Наскільки красива природа Донеччини: мальовниче небо, прекрасний степ, польові квіти, чудова ковила, яка для мене взагалі стала відкриттям. І от на тлі всієї цієї краси, триває величезне горе, яке несе Кремль сюди — сльози, смерті, кров, руїни, пожежі. І от якось воно все переплелось".
Як повідомив Сергій у Facebook вийшов другий наклад збірки "Іпостасі ковили", гроші від продажу якої обіцяє направити на ЗСУ.

"Ключі від сонця":
збірка поезій про війну Ганни Гайворонської з Кремінної
У січні 2023 року поетеса з Луганщини Ганна Гайворонська у Тернополі видала збірку віршів "Ключі від сонця". Як розповіла авторка Суспільному, писала вона ці твори, ховаючись від обстрілів у Кремінній.
"Коли почалася війна, я місяць була під обстрілами. Не могла нічого робити. Сиділа і при каганці без світла писала вірші. Це мене рятувало. Хотіла і назвати книжку теж на воєнну тему, а потім, думаю, війна мине, то ж хай буде світла така книжка — "Ключі від сонця", — розповіла Суспільному жінка.

Ганна виїхала з Кремінної, коли окупанти підійшли до місто, спочатку був Дніпро, потім Тернопіль. Тут, розповіла авторка, включилася в активну діяльність. Стала членом літературного батальйону, виступала з віршами про війну. Розповідала про рідну Луганщину.
"Наша Кремінна, наша Луганщина — це дуже прекрасна земля. Дуже боляче знати, що там окупанти, що вони викидають і спалюють українські книжки, що вони катують людей, які просто люблять свою країну. Постійно слухаю новини, чекаю, коли ж звільнять мою рідну Кремінну".

Це її тринадцята книжка. Як розповіла поетеса, вона встигла її видати до свого сімдесятиріччя. У збірці — 30 віршів на воєнну тему.
Вірші поетеси з Луганщини Ганни Гайворонської увійшли також до вісімнадцятого випуску літературного журналу "Подільська толока". Це видання у січні презентували у Тернопільській міській бібліотеці.

"Лірика маріупольських бомбосховищ":
вірші Оксани Стоміної
Поетичну збірку "Лірика маріупольських бомбосховищ" про війну поетеса з Маріуполя Оксана Стоміна 5 березня презентувала у столиці у Національному музеї літератури України, повідомила вона у Facebook. Більшість віршів, вона написала під час облоги Маріуполя армією РФ у 2022 році.
Як розповідала авторка Суспільне Донбас, у збірці понад сімдесят віршів. Писала їх у підвалах, начитувала на диктофон.
"У збірці тексти виключно про війну. Ба більше, про цей етап війни. Ловлю себе на тому, що не можу зрадіти тому, що видала книгу. Просто для мене було важливо її зробити. Бо маю подарувати мамам загиблих, про яких там є тексти, дружинам полонених, друзям на фронті", — розказала Стоміна.
Серед віршів, у книжці багато листів Оксани чоловікові в полон, зауважила жінка.
"Він там вже понад два з половиною роки, після "Азовсталі". Зв'язку між нами немає. Тому пишу віршовані листи. Тепер вони чекатимуть на нього в книжці. У нас величезна кількість полонених і зниклих безвісти і, відповідно, тих, хто чекає. Ця книжка великою мірою для них також".

Дерев'яну книгу з віршованими листами до чоловіка поетеса отримала в подарунок напередодні офіційної презентації, повідомила вона у Facebook.
"Абсолютно дивовижна річ — дерев’яна книга "Листи в полон" зі справжнісінькою витинанкою — вишивкою по дереву — на обкладинці. Та ще й у двох примірниках — спеціальний парний подарунок мені й Дмитрові — з побажанням його скорішого повернення", — йдеться у дописі.

Поетеса, називає "Лірику маріупольських бомбосховищ" репортажною, а ще "підвальним пафосом". Зазначає, що ці тексти — це нагадування онукам про події сьогодення. Свою збірку цієї весни вона також особисто презентувала в Німеччині.
"Усі вірші":
літературний вечір Жадана на стадіоні, що родом з Луганщини
25 травня 2024 року в київському Палаці спорту письменник та військовослужбовець Сергій Жадан презентував свою збірку "Усі вірші". За масштабом і атмосферою захід нагадував рок-концерт, хоча музичних виступів не було — Жадан лише читав вірші.
"Змінюється ставлення до всього: держави, співвітчизників, до сусідів, до культури. Ми перебуваємо в стані дуже болючих змін. І цей процес триває", — розповів Жадан в ексклюзивному коментарі для Суспільне Культура.
За словами організаторів, на захід прийшли близько 4 тисяч людей: деякі рядки з віршів зала вигукувала хором.

Збірка "Усі вірші" зайняла 1400 сторінок.
"Сьогодні є як ніколи важливим — відчуття свого, відчуття присутності однодумців, відчуття присутності людей, яким ти довіряєш, які перебувають з тобою на одній хвилі. Для нас поезія є чимось важливим і помітно присутнім в нашому житті. Те, що у фейсбуці Ліни Костенко є щось до пів мільйона підписників — для мене це дуже важлива характеристика сьогоднішнього українського суспільства. І в цілому, те, що торік наклади книжок у нас зросли у два з половиною рази — це також важливий показник, який не так про економіку говорить, як про суспільні настрої та емоційний і психологічний стан", — зазначав Жадан.
За словами Жадана, усі зібрані кошти вони передали на потреби 13 бригади Національної гвардії України "Хартія".

Хто такий Сергій Жадан
Сергій Жадан — письменник, перекладач та фронтмен гуртів "Жадан і Собаки" та "Лінія Маннергейма".
Серед його найвідоміших книг: романи "Депеш Мод", "Ворошиловград", "Інтернат" і поетичні збірки "Цитатник", "Ефіопія", "Життя Марії", "Тамплієри", "Скрипниківка" та інші.
Брав активну участь у харківському Євромайдані та виступав за звільнення з російського ув'язнення режисера Олега Сенцова.
З початку російсько-української війни надає волонтерську допомогу ЗСУ. Заснував благодійний фонд, який підтримує освітні та культурні ініціативи.
У 2022 році комітет літературознавчих наук польської академії наук висунув Сергія Жадана на Нобелівську премію з літератури.
Німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeitung внесло Жадана до рейтингу культурних діячів 2022 року. Також у 2022 році він отримав Премію миру німецьких книгарів, а польська Gazeta Wyborcza назвала його "Людиною року". У червні 2022-го письменник отримав Літературну премію Європейського банку реконструкції та розвитку за англомовний переклад роману "Інтернат".
У червні 2024 року письменник приєднався до Сил оборони – він став до лав 13 бригади Нацгвардії "Хартія".
Уже 24 липня Сергій Жадан оголосив про запуск першого в Україні мандрівного радіо — "Радіо Хартія".
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram