Перейти до основного змісту
"Лірика маріупольських бомбосховищ" вже у продажі, а виробництво фільму "Журналіст" — на паузі: добірка новин культури

"Лірика маріупольських бомбосховищ" вже у продажі, а виробництво фільму "Журналіст" — на паузі: добірка новин культури

Журналіст, Махов
Зйомки фільму про Махова "Журналіст". Анастасія Блищик/Facebook,

У Львівському національному театрі імені Марії Заньковецької покажуть моновиставу "Птах на горищі", присвячену вона темі депортації українських дітей. У центрі п'єси — історія дівчини з Маріуполя Донецької області, яку всиновили та вивезли до Росії окупанти.

Роботу над документальною стрічкою "Журналіст" про військовослужбовця та журналіста з Луганщини Олександра Махова, що загинув у битві за Довгеньке, поставили "на паузу". Причина — Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) призупинило фінансування всіх програм та проєктів в Україні на 90 днів. Для завершення фільму необхідні пів мільйона гривень.

Письменниця з Маріуполя Оксана Стоміна видала збірку поезій про війну. Книжку на загал в Україні ще не презентувала, але планує. У віршах про облогу рідного міста і про полон чоловіка. Де її можна придбати, а також як задонатити на фільм і коли пройде вистава — читайте в добірці, яке зібрало Суспільне Донбас.

Чи вийде документальний фільм про Олександра Махова

Виробництво кінострічки "Журналіст" про військовослужбовця та журналіста з Луганщини Олександра Махова нині поставлене на паузу через припинення фінансування проєкту. Про це Суспільне Донбас розповіла ініціаторка фільму Анастасія Блищик.

"Зараз вивчаємо юридичні питання, думаємо як виходитимемо з ситуації, що склалася. Спостерігаємо на реакцію інших компаній, що опинилися в схожій ситуації. Лист про призупинення фінансування прийшов на пошту продюсерки Іванни Слободянюк", — зазначає Анастасія.

поезія про війну
Кінострічка "Журналіст". Анастасія Блищик/Facebook,
"Відповідно до розпорядження президента Дональда Дж. Трампа "Переоцінка та переорієнтація зовнішньої допомоги Сполучених Штатів"….цим Chemonics International Inc. видає лист про призупинення, який набуває чинності негайно...", — процитувала лист жінка на сторінці у Facebook.

За її словами, кінострічка готова на 70 відсотків — матеріал відзнятий, нині триває процес монтажу.

"Журналіст" — фільм про битву за Довгеньке, що під Ізюмом.

"Добре, що завершили збір матеріалу: були поїздки на фронт, дозйомки в Києві, знайшли всіх хлопців, з якими Саша воював в Довгенькому. Однак, попереду фарбування, монтаж, звук, титри, просування. Треба довести фільм до логічного кінця — це надважливо для воїнів 95 окремої десантно-штурмової Поліської бригади ДШВ ЗСУ та усіх, хто вірив у цей фільм та поважав Сашка", — ділиться ініціаторка документальної кінострічки.

Стрічку планували показати за кордоном, в якій саме країні — поки не говорять.

Для того, щоб закінчити фільм необхідні пів мільйона гривень. Учасники проєкту відкрили збір, реквізити для донатів є на сторінці Блищик та продюсерки Ivanna Slobodianiuk. Як зазначає Анастасія, люди активно долучаються.

Попри фінансові труднощі, Анастасія вірить, що 17 квітня, в день народження Махова знімальна команда все ж презентує тизер та розпочне фестивальний шлях і підготовку до прокату фільму.

Олександр Махов. Фото: Facebook / Олександра Махова
Олександр Махов був військовослужбовцем 95-ї окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ. Загинув 4 травня 2022 року під час бойових дій під Ізюмом на Харківщині. Йому було 36 років.

"Лірика маріупольських бомбосховищ" — поезія про війну

У друк вийшла поетична збірка про війну поетеси з Маріуполя Оксани Стоміної, більшість віршів якої, вона написала під час облоги Маріуполя армією РФ у 2022 році. Про це вона повідомила у Facebook.

поезія про війну
Оксана Стоміна, поетеса з Маріуполя. Стоміна/Facebook

Як зазначила маріуполька, книжка далася їй важко.

"Це не стільки поетична збірка, скільки меморіал. У пам'ять про загиблих, про зруйновані міста й скалічені долі, про те, що неможливо відбудувати й те, що відбудується обов’язково. З глибокою повагою та вдячністю до захисників і думкою про полонених. З впертою вірою в справедливість", — йдеться у дописі.
поезія про війну
Вірші Стоміної зі збірки. ababahalamaha

Як розповіла авторка Суспільне Донбас, у збірці понад сімдесят віршів. Писала їх у підвалах, начитувала на диктофон дорогою з Байхового кладовища, біля стіни Михайлівського собору.

"У збірці тексти виключно про війну. Ба більше, про цей етап війни. Ловлю себе на тому, що не можу зрадіти тому, що видала книгу. Просто для мене було важливо її зробити. Бо маю подарувати мамам загиблих, про яких там є тексти, дружинам полонених, друзям на фронті", — розказала Стоміна.

Серед віршів, у книжці багато листів Оксани чоловікові в полон, зауважила жінка.

"Він там вже понад два з половиною роки, після Азовсталі. Зв'язку між нами немає. Тому пишу віршовані листи. Тепер вони чекатимуть на нього в книжці. У нас величезна кількість полонених і зниклих безвісти і, відповідно, тих, хто чекає. Ця книжка великою мірою для них також".
поезія про війну
"Лірика маріупольських бомбосховищ". Стоміна/Facebook

Поетеса, називає цю поезію репортажною, а ще "підвальним пафосом". Зазначає, що ці тексти — це нагадування онукам про події сьогодення.

"Я намагаюсь фіксувати це з 2014. І транслювати за межі України також. Тоді у мене були книжки англійською, німецькою і литовською. Зараз першою, як не дивно, була не в Україні, а в Італії. Але я всіма руками — "за", бо їм потрібно постійно розповідати нашу версію подій", — ділиться письменниця.

поезія про війну
Вірш "Камінь". ababahalamaha

Свій відсоток від продажів Стоміна планує спрямувати на донати.

Книгу письменниці з Донеччини Оксани Стоміної "Лірика маріупольських бомбосховищ" вже можна придбати, зокрема у видавництві АБАБАГАЛАМАГА.

"Птах на горищі. Трибунал" — п'єса про депортацію українських дітей

13 лютого на камерній сцені Національного театру імені Марії Заньковецької  пройде моновистава "Птах на горищі" за п'єсою українського драматурга Олега Михайлова. Поставив її режисер Ігор Білиць, присвячена темі депортації Росією українських дітей.

поезія про війну
"Птах на горищі", історія про депортацію українських дітей. zankovetska.com.ua

Про це повідомив театр імені Марії Заньковецької.

"Кількість дітей, які перебувають на анексованих Російською Федерацією територіях, під загрозою депортації, примусового переміщення чи всиновлення оцінюється у 1,6 мільйона. Це не офіційна цифра. Та й це не цифра — майбутнє України", — йдеться в афіші вистави.

У центрі сюжету, історія тринадцятирічної дівчини з Маріуполя Донецької області. Під час фільтрації у її матері знайшли український військовий квиток, їх роз’єднали. Тепер єдиний спосіб розмовляти із нею — це записувати відео десь на горищі будинку російської сім’ї "освободітєлєй".

поезія про війну
У центрі сюжету історія маріупольки. zankovetska.com.ua
Національний театр ім. Марії Заньковецької — моновистава "Птах на горищі" 13 лютого, 18:00. Камерна сцена, пр. Свободи, 26 м. Львів. Придбати квитки можна тут.

Топ дня
Вибір редакції
На початок