Перейти до основного змісту
"Сміливі мають щастя". Катерина Рашевська про депортовану сім'ю з Маріуполя і скаргу на РФ до Комітету ООН з прав людини

"Сміливі мають щастя". Катерина Рашевська про депортовану сім'ю з Маріуполя і скаргу на РФ до Комітету ООН з прав людини

депортація, окупація
Катерина Рашевська на засіданні Ради Безпеки ООН. 4 грудня 2024 року. Катерина Рашевська/Facebook

Команда ГО "Регіональний центр прав людини" довела факт депортації дитини в супроводі мами. Таким чином, українським юристам вдалося спростувати російський пропагандистський наратив про те, що дорослі з неповнолітніми “добровільно” їхали до РФ. Рушійною у цій справі стала історія родини з Маріуполя Донецької області.

Чому за депортацію мами з донькою правозахисники подали скаргу до Комітету ООН з прав людини, чим унікальний цей кейс та як маріупольська родина подолала шлях з окупації в Україну — Суспільне Донбас розповіла юристка РЦПЛ Катерина Рашевська.

"Це одна із перших скарг і одна така, що до серця сильно припала. Тому що вони опинилися в ситуації, коли ти втрачаєш все — твоє щасливе життя, омріяний дім. Ховаєшся від обстрілів в церкві, але й туди росіяни атакують. Травмуєшся, та з останніх сил — йдеш із білою ганчіркою на швабрі, щоб тебе не чіпали, в бік України", — переказує історію маріупольців Катерина Рашевська.

Вона розповідає, що за показами мами, вони не хотіли їхати в Росію, але їх все одно вивезли в Таганрог. Згодом родина встигла перетнути кордон через пункт пропуску "Колотилівка-Покровка" в Україну.

"Обрали Україну, най і окуповану. Не брали російські паспорти до останнього. Я не знаю, як ці бідні люди там жили. І потім ця родина повертається і, буквально, за деякий час, та Колотилівка-Покровка перестає працювати. От таке диво".

Нині родина в безпеці. Мама влаштувалася на роботу, дитина навчається.

"Сміливі мають щастя". Катерина Рашевська про депортовану сім'ю з Маріуполя і скаргу на РФ до Комітету ООН з прав людини
4 грудня 2024 року. Виступ юристки на засіданні Ради Безпеки ООН. Катерина Рашевська/Facebook

"Як в Івана Багряного: "сміливі мають щастя". Батьки, коли ми з ними спілкуємося, часто починають плакати — для них це травматичний досвід. А ця жінка — вона посміхалася. Ця мама посміхалася. І дитина в неї така, вони були незламні".

"Це не означає, що їх не депортували вдвох": переміщення з мамою — це також депортація

Як розповіла Катерина Рашевська, її робота у цій справі полягала в тому, щоб скласти юридичний пазл з початку до кінця, відновити події тих днів з усіх боків — "зібрати просто по крапельках доказову базу".

"ФСБ не зацікавлені, щоб ми над скаргами працювали — когось притягували до відповідальності та тим більше, щоб розказували світу правду. Тому, коли відбувається фільтрація — чистять телефони, все видаляють з комп'ютерів. Ці докази так просто не вивезеш", — зауважила юристка.

Щоб довести, що російські військові свідомо не пропонували маріупольцям альтернативу російській евакуації, юристи Регіонального центру прав людини вивчали супутникові знімки, фотографії, аналізували евакуаційні коридори, працювали над реконструюванням подій, додала вона.

"Недостатньо сказати, мовляв, вони депортували цю родину, тому що вона не хотіла їхати в Росію. А росіяни скажуть: "Дивіться, хотіла. От у нас є згода", наприклад. А коли в у твоєї дитини кров'яки пів лиця, бо її вдарило осколком — то, що хочеш підпишеш. До того ж знаєш, що виїзду в інший бік немає вже — бо тобі не сказали, що працює евакуаційний коридор. Ну, а вони знали, бо вони не могли не знати — це була домовленість між державами", — пояснила Катерина Рашевська.

На думку юристки, ця історія — це також ще один спосіб зламати російську пропаганду щодо кількісті охочих їхати в Росію.

"Те, що дитину вивезли з одним із батьків, не означає, що це не була депортація. Це ще й вдарить по їхній пропаганді, що нібито всі як один, охоче їхали в Росію. Так, якщо ви не дозволяєте поїхати в Україну, то куди ж ще їхати? Якби не існувало іншого варіанту, було б важко доводити. А саме в цей день він існував. Того дня, коли вони хотіли повернутися на підконтрольну Україні територію з Маріуполя, працював евакуаційний коридор", — підкреслила Рашевська.

Чому саме Комітет ООН з прав людини?

Як пояснила Катерина Рашевська, Міжнародний кримінальний суд розглядає справи тільки високопосадовців, як то: Путін чи Львова-Бєлова та на сьогодні опікується виключно депортацією і примусовим переміщенням дітей.

"Комітет ООН з прав людини, тому що взагалі не так багато міжнародних механізмів, які доступні для таких родин і для таких дітей. Наші історії стосуються цілого спектра порушень прав дитини. Не всі вони за класифікацією є порушеннями, що сягають порогу міжнародних злочинів. Тобто ними міжнародний кримінальний суд не опікується, але це не означає, що це не порушення, яке має бути покаране", — розповіла юристка.

Серед прикладів називає мілітаризацію, перевиховання дітей — індоктринаціюІндоктринація - процес повторення і навіювання ідеї, переконання або доктрини кому-небудь до тих пір, поки він не сприйме їх без критики або зайвих питань Простими словами, індоктринація - це ідеологічна обробка, що переслідує різні цілі. в російських школах та на окупованих територіях, які в Україні визнають злочином, на відміну від міжнародних інстанції та частини експертів.

"Сміливі мають щастя". Катерина Рашевська про родину з Маріуполя
"Перевиховання" дітей в окупації. Бердянська МВА

"Міжнародне право каже нам: "Так, пропаганда служби в російській армії — це порушення. Однак, воно не сягає порогу воєнного злочину". І все — міжнародний кримінальний суд каже: "Це порушення, ми ж не проти, але не наша юрисдикція, не наша компетенція це розглядати." ЄСПЛ для таких родин теж недоступний, бо Росія не є членом Ради Європи, її звідти вигнали на початку вторгнення", — пояснила Катерина Рашевська.

Саме тому, підкреслює правозахисниця, кожну справу треба вибудувати, аби захистити її на найвищому рівні.

З 2014 року росіяни поширювали свої освітні стандарти в Криму, викорінювали там українську мову і все українське із навчального процесу. Те саме відбувається на ТОТтимчасово окуповані території, додала Катерина Рашевська, "Юнармія" — це теж про мілітаризацію.

"Зараз такий момент, коли Україна має заручитися підтримкою всього світу. Не буде проковтувати те, що нам говорять, що це не злочини. Шукатиме аргументи — чому потрібно таку поведінку карати, як злочин проти людяності, бо там невичерпний перелік протиправних діянь", — пояснила юристка.
"Сміливі мають щастя". Катерина Рашевська про родину з Маріуполя
Повернення дітей з РФ. Скрін відео зі сторінки у Facebook Миколи Кулеби

За її словами, ця історія маріупольської родини — одна з тих, над якими працюватимуть українські правозахисники, щоб прокласти "маршрут" — юридичну стратегію з правової допомоги, що стосується порушення прав українських дітей, які були депортовані або перебували під контролем росіян на окупованих територіях.

Що відомо про викрадення Росією українських дітей

Уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук повідомляла, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.

За даними Центру нацспротиву на квітень, росіяни на тимчасово окупованих територіях України проводять примусові "медогляди" дітей, аби мати підставу для їх депортації. І з початку року зі сходу України незаконно вивезли близько 103 тисяч неповнолітніх українців.

5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій, йдеться у спільній заяві цих країн. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

В Офісі генпрокурора повідомили, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок