"Впевнений, була закладена вибухівка. Це була помста і страта". Теракт в Оленівці: свідчення бійця "Азова", який вижив

"Впевнений, була закладена вибухівка. Це була помста і страта". Теракт в Оленівці: свідчення бійця "Азова", який вижив

Ексклюзивно

У спеціально облаштованому ангарі для бійців "Азова" влаштували вибух, перед ним для відводу очей стріляли РСЗВ та міномету, допомогу пораненим не надавали протягом кількох годин, насміхались, намагались приховати сліди та докази і все — заради помсти азовцям. Так розповідає про теракт у колонії в тимчасово окупованій Оленівці боєць 12 бригади полку "Азов" Остап. Чоловік був свідком і того, як окупанти готували теракт в Оленівці, був у бараку під час вибуху, рятував побратимів потім. Розповідь експолоненого до роковин трагедії в Оленівці.

Остап боронив Маріуполь, потім на "Азовсталі" як бойовий медик рятував бійців, виходив із бункеру, який називали "залізяка". Згадує: це було 19 травня. Всіх військовослужбовців тоді обшукували:

"Перед автобусами стояли війська Російської Федерації. Нас обшукали, познімали на відео. Десь там бігав Святков (російський пропагандист — ред.), питав: "Де азовці, де азовці?". Вони дуже хотіли в нас знайти якісь нацистські татуювання. Нас всіх роздягали, знімали на відео і потім завантажили в автобус".

З 19 числа Остап перебував у колонії №120 у тимчасово окупованому селищі Оленівка. Він був серед тих полонених, яких підірвали у бараку в ніч з 28 на 29 липня 2022 року.

Публікуємо розповідь чоловіка. Далі — пряма мова.

Підготовка до теракту в колоні в Оленівці. Спогади Остапа

Було два великі бараки, де тримали азовців. Нас окремо посадили від всіх. 27 липня (2022 року — ред.) до нас прийшли у бараки. Зачитали список з 200 людей. Сказали зібрати речі, що ми переселяємося. Ми всі зібрали речі і нас невеликими групами вивели за територію колонії у промзону. Там був спеціально підготований ангар. Це був цех, там стояли верстати токарні. Я так зрозумів, що це цех, де люди, які відбували покарання щось виробляли.

Оленівська колонія боєць 12 бригади "Азов" Нацгвардії України Остап теракт РФ Донецька область
Боєць 12 бригади "Азов" Нацгвардії України Остап, Донецька область. Суспільне Донбас

Там були ліжка підготовані, дуже-дуже тісно вони були поставлені. 200 ліжок. Потім ще вечором довели декількох людей. Ввечері ми перерахувалися: якраз нас рівно 200 чоловік. Потом вночі декількох забрали і ще одного зранку забрали. 28 числа в нас залишилося 193 по списку.

Десь в обід прийшла адміністрація колонії і вигнала нас всіх на вулицю. Вони щось там робили в ангарі. В самому ангарі стояла кран балка і трансформатор. Вони сказали, що вони нам проводять нічне світло. Десь вони там перебували півтори-дві години, після чого вони пішли, і ми назад в ангар.

Ніч вибуху в оленівській колонії. Спогади Остапа

Десь до 22:30 я розмовляв зі своїм другом "Космосом". Після чого ми пішли спати. Лягли, я не міг заснути. Пройшло десь хвилин 20 — і відпрацювала система РСЗВ "Град", яка максимально близько стояла до тюрми. За весь час, поки ми знаходилися в Оленівці, жодного разу так близько ніяка артилерійська установка не стояла. А цього разу, ну, просто максимально близько. Вона відпрацювала весь боєкомплект: 40 ракет вистрілила. Я ще дуже здивувався, чому так близько.

Після чого був один типу "приліт" просто в нікуди, це було на 100% зімітовано —для того, щоб ми моли почути звук. Швидше за все міна 120 мм, а до лінії фронту, до нашої першої лінії фронту було 17-18 кілометрів. Міномети так далеко не стріляють.

Проходить десь хвилина півтори, до двох хвилин — і стається перший вибух в бараку якраз коло цього трансформатора. Це досить велике приміщення, шириною десь 30 метрів. І так сталось, що я якраз спав в іншому куті від трансформатора. Це сталося переді мною.

Боєць 12 бригади "Азов" Нацгвардії України Остап оленівська колонія теракт РФ Донецька область
Барак всередені в оленівській колонії після вибуху. Зруйноване приміщення в’язниці в Оленівці, 29 липня 2022 року. Фото: AP

Я просто побачив сполох, з верхньої частини нар я упав на підлогу. І одразу моментально другий вибух. І все починає горіти.

Другий вибух: всі горять, всі кричать, люди починають виходити з будівлі, а не можуть вийти, бо вихід завалений і ліжками, і тілами. Паніка почалась.

Я тоді получив дев'ять осколкових поранень. Ми спали коло вікна, невелике таке вікно з гратами, його винесло ударної хвилею. Я просто почав хлопців вікно виводити, і так вивів декілька людей вилізли на вулицю.

Я забіг, щоб витягнути свого друга я підбіг до нього: він був мертвий. І ще декілька людей догорали. Ми просто не могли в самий епіцентр вогню залізти, тому що там була дуже велика пожежа, їх завалило ліжками. Ми просто чули, як вони кричать.

Ми намагалися потушити це, бо в нас була там вода — стояла п’ятисотлітрова бочка і відро було. Декілька разів ми постаралися залити це все водою, але це не допомогло.

Поранені після вибуху в Оленівці: як окупанти не надавали допомоги. Спогади Остапа

Ми почали всіх поранених тягнути до в'їзду на територію колонії. Коли ми підтягнули всіх поранених і почали підходити ближче до паркану, до в'їзду (він освітлювався), спецназ почав стріляти в гору і кинув нам світлошумову гранату.

Ми почали сортувати дуже важких, важких і середньої важкості поранених. Важкопоранених ми складали по ліву сторону цієї алейки, на якій ми були, а середніх і легких поранених — по праву сторону. Один з спецназівців кинув вміст своєї аптечки: джгут Есмарха та радянський ІПП (індивідуальний перев'язувальний пакет).

Щоб зробити імпровізовані турнікети, ми просто рвали на собі одяг, зав'язували на кінцівках, ламали гілки. І так ми зупиняли кровотечі. Десь хвилин через 40, може, через годину нам кинули декілька простирадл працівники. Цими простирадлами ми перемотували хлопців.

тіла загиблих оленівська колонія теракт РФ Донецька область
Тіла загиблих полонених українських військових в оленівській колонії. Тіла загиблих полонених українських військових у в’язниці в Оленівці, на території, контрольованій Росією і бойовиками "ДНР", 29 липня 2022 року. Фото: AP

Хлопці почали помирати від крововтрати, внутрішньої переважно. І від опіків: було декілька дуже важких, вони мали опіки майже всього тіла.

Ніколи не забуду і завжди буду про це говорити. Коли помер побратим, дуже-дуже важко поранений, я підійшов до нього подивитися, що з ним, і побачив, що він помер. Заступник начальника тюрми стояв в цей момент, пив каву і каже: "Цей вже здох?"

Оленівська колонія. Скільки загинули під час вибуху в ніч на 29 липня: спогади Остапа

До ранку в нас, якщо я не помиляюсь, або шість, або дев'ять людей так померли, яких можна було врятувати, якби вони вчасно надали допомогу. На території тюрми були медики з 555-го госпіталя. Їх відразу до нас не пустили, хоч вони там кричали, просилися до нас. В них були деякі медичні засоби: бандажі, турнікети. Їх пустили через 4-5 годин, коли вже декілька людей просто стекли кров'ю. 47 зразу й інші не доїхали просто до лікарні.

Акція Житомир оленівська колонія теракт РФ Донецька область
Акція в Житомирі після вибуху 29 липня 2022 року в оленівській колонії. Акція в Житомирі на підтримку бійців батальйону “Азов” після вибуху в колонії Оленівки, де загинули понад 50 військовополонених з “Азовсталі”, 1 серпня 2022, (Photo by Alexey Furman/Getty Images)

Нас, легких поранених, відвели назад на територію колонії. Поселили в ДІЗО. В камері нас було 35 людей, а в іншій камері — 37. І ми просто по пам'яті згадували, хто є, кого нема, кого ми завантажили у КамАЗи, хто поїхав у лікарню у Донецьк, а хто лишився. І так по пам'яті, ми прикинули що до 54-55 людей (померли).

Вибух був зсередини, це було сплановано як помста і страта бійців Азова: версія Остапа

Оленівська колонія боєць 12 бригади "Азов" Нацгвардії України Остап теракт РФ Донецька область
Боєць 12 бригади "Азов" Нацгвардії України Остап, Донецька область. Суспільне Донбас

Я впевнений, що це була закладена вибухівка. І всі так думають. Ну, ніякої зброї поки що такої точної немає, щоби прямо поцілити в одне місце з інтервалом у дві секунди.

Коли стався вибух дах був назовні, а не всередину. Якби по нам щось прилетіло би, дах був би провалений всередину. А так: він була назовні. І видно було, що її ударною хвилею розірвало, а не що її пробила якась ракета.

Також побратим, якого взяли на впізнання тіл, свідчить, що стояло відро з уламками, які вони розкидували і потім казали, що по нас перелетів HIMARS.

Я думаю, що це була помста нам страта просто. Вони знають, що ми ідейні, що згуртовані. І хоч би якось себе потішити. У Маріуполі вони не змогли нас перемогти, і до того скільки воювали, не змогли нас перемогти. І вони вирішили просто-напросто нас стратити.

Теракт у колонії в Оленівці в ніч з 28 на 29 липня 2022 року

Що відомо про кількість загиблих азовців під час вибуху в Оленівці та розслідування справи

Українські правоохоронці розслідують вибух у Волноваській колонії №120 як порушення законів і звичаїв війни. За даними, які Офіс генпрокурора оприлюднив 29 липня 2024 року у Facebook, вибухи пролунали між 23:00 28 липня та 01:00 29 липня 2022 року. Згідно з даними слідства, на той час у бараці утримувалося 193 військовополонених полку "Азов".

Як повідомили Суспільне Донбас у відповідь на запит в Офісі Генпрокурора, на 6 серпня 2024 року, серед тіл, які повернули до України під час обміну 11 жовтня 2022 року, як повідомила російська сторона були останки 57 полонених, яких утримували на території колонії в Оленівці. Крім того, упродовж вересня-жовтня повернули тіла ще двох вбитих, чиї особи не було не були встановлені. Згодом підтвердилось їх перебування на території Оленівки.

На 6 серпня 2024 року, йдеться у відповіді, вдалось встановити та ідентифікувати особи 49 жертв. 48 — після молекулярно-генетичних експертиз, дані щодо одного — з показань потерпілих та свідків. Крім цього, ідентифіковані ще семеро загиблих українських бійця, які не перебували під час вибуху у бараці.

Не ідентифіковані троє загиблих, один з яких ймовірно загинув в результаті вибуху у приміщенні бараку, повідомили у ОГПУ.

В ході досудового розслідування допитали 20 військовослужбовців "Азова", які безпосередньо перебували у приміщенні під час вибуху, та які в подальшому були звільнені в ході обмінів військовополоненими з РФ.

Також допитали близько 40 військовослужбовців, які утримувались у колонії та перебували та, коли стався вибух.

"У кримінальному провадженні призначено та проведено не менше 110 експертиз, зокрема експертизи матеріалів, речовин та виробів, вибухотехнічні, трасологічні, зброї та слідів і обставин її використання, судово-медичні та молекулярно-генетичні експертизи. На теперішній час отримано висновки у всіх призначених експертизах, за винятком 11 висновків судово-медичних експертиз щодо причин загибелі військовослужбовців, тіла яких були видані в ході репатріаційних заходів", — повідомили Суспільному в ОГПУ.

"За результатами проведених експертиз на теперішній час органом досудового розслідування перевіряється кілька версій щодо типу озброєння та механізму його застосування, однак дотепер не отримано достатніх даних та доказів, які б давали можливість стверджувати про високу вірогідність будь-якої з цих версій", — відповіли нам. До того, у 2023 році ОГПУ повідомляв про імовірне застосування термобаричної зброї (грататомета).

Що встановило слідство у справі двох керівників колонії в Оленівці: відповідь ОГПУ, яке отримало Суспільне Донбас

"Досудовим розслідуванням зокрема встановлено, що з 23:00 28 липня 2022 року до 01:00 28 липня 2022 року в одному з приміщень колонії, в якому утримувались військовослужбовці окремого загону спецпризначення (ОЗСП) "АЗОВ", в результаті застосування невстановленого в ході досудового розслідування озброєння відбулись вибухи та почалась пожежа.

Від отриманих вибухово-осколкових травм, осколкових поранень тіла та ушкоджень внутрішніх органів, ушкоджень, спричинених джерелом дії термічного фактору, та інших тяжких тілесних ушкоджень одразу загинули не менше 41 військовослужбовця. Отримали поранення різного ступеня тяжкості близько не менше 145-ти.

Після цього через пожежу та, побоюючись повторних вибухів, військовослужбовці ОЗСП "АЗОВ" перемістились якомога далі: до огорожі біля в’їзду на територію колонії. Там перебували невстановлені в ході досудового розслідування співробітники Федеральної служби виконання покарань Російської Федерації, а також представники "Волноваської виправної колонії», в тому числі начальник "Волноваської виправної колонії" та перший заступник начальника "Волноваської виправної колонії".

"Не дивлячись на наявність тяжких поранень та велику кількість постраждалих, попри заклики про допомогу, зазначені особи, які фактично здійснювали ефективний контроль у "Волноваській виправній колонії" та діяли узгоджено, за попередньою змовою між собою та іншими невстановленими особами, навмисно не забезпечили належних та достатніх медичних препаратів і засобів для надання медичної допомоги, значно зволікали з наданням першої невідкладної медичної допомоги та евакуацією постраждалих до медичного закладу. Це призвело до загибелі від отриманих поранень до та під час евакуації 9 військовослужбовців "Азова", — встановили слідчі.

Підозри у справі оголошені 27 липня 2024 року. Двом чоловікам, вони — громадяни України й обіймали посади начальника та першого заступника начальника установи створеної угрупованням "ДНР" на базі колонії. Їм інкримінують жорстоке поводження з військовополоненими, поєднане з умисним вбивством, вчиненим за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 438 КК України).

СБУ назвала, імена підозрюваних — Сергій Євсюков та Дмитро Нейолов. Також у СБУ розповіли, що у листопаді 2022 року обох окупантів зняли з "посад", наразі вони переховуються на тимчасово окупованій частині Донеччини.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок