Нещодавно троє дружин військовополонених оборонців Маріуполя, які отримали поранення під час теракту в Оленівці в ніч на 29 липня 2022 року, вперше за два роки в режимі відеодзвінка мали розмови зі своїми чоловіками.
Про це троє дружин військовополонених, які є представницями громадської організації "Спільнота Оленівки", повідомили під час пресконференції в Медіацентрі Україна.
На початку липня жінок розшукували у російських Telegram-каналах, після чого дружини оборонців Маріуполя спілкувались зі своїми чоловіками, розповіла дружина військовополоненого Артема Анастасія Гондюл, у них були короткі розмови.
Інша учасниця брифінгу, дружина військовополоненого Олега Анна Лобова розказала, що її розмова з чоловіком була записана росіянами та поширювалася в мережі.
Марія Алєксєєвич, дружина військовополоненого з Маріуполя Сергія, повідомила, що її розмова з чоловіком та відеодзвінок Анастасії Гондюл не були опубліковані як інтерв'ю у мережі. Після спілкування жінкам надіслали уривки розмови, де їхні чоловіки звертаються до української влади щодо звільнення з полону.
"Державні органи України жодного разу нам не повідомили інформацію про наших чоловіків — ні про місце утримання, ні про те, що було з ними після теракту в Оленівці, ні про те, які поранення вони отримали, ніякі свідчення звільнених захисників. Ми все це самі шукали 26 місяців", — розказала Марія Алєксєєвич.
Анастасія Гондюл сказала, що ніхто із представників влади за два роки полону військових не давав рекомендацій, як вести себе при можливих розмовах із чоловіками, не надавали жодної підтримки та не вели комунікацію.
Марія Алєксєєвич уточнила, що комунікація із державними органами відбувається лише за їхньої ініціативи — громадської організації.
Що відомо про теракт в Оленівці
Під час вибуху в ніч проти 29 липня 2022 року, який пролунав на території колишньої виправної колонії у смт Оленівка на тимчасово окупованій території Донецької області, була знищена будівля, де утримували українських військовополонених.
За даними росіян, загинуло понад 50 українських захисників, кількість поранених невідома. За даними Офісу генпрокурора України, поранень зазнали 130 людей. Серед утримуваних були зокрема захисники Азовсталі.
В українській розвідці вважають, що російські окупанти не мали наміру обмінювати полонених в Оленівці та умисно стратили їх, щоб приховати тортури та умови утримування. Генштаб ЗСУ повідомляв, що підрив колонії в Оленівці вчинили найманці ПВК "Вагнера" без узгодження з військовим керівництвом РФ.
3 серпня 2022 року генсекретар ООН Антоніу Гутерреш повідомив, що Організація запускає місію для встановлення фактів трагедії в Оленівській колонії.
28 вересня Уповноважений з прав людини ВР Дмитро Лубінець повідомив, що створена генсеком ООН місія, яка мала розслідувати теракт в Оленівці, так і не прибула в Україну.
11 жовтня на підконтрольну Україні територію повернули тіла 62 українських військових. Серед них — загиблі в Оленівці.
Станом на 10 грудня 2022 року РФ утримувала в Оленівській колонії 150 українців.
Відділ воєнних розслідувань видання Kyiv Independent пів року працював над тим, щоби визначити українських громадян-колаборантів та росіян, які причетні до скоєних в Оленівці злочинів. Журналісти назвали низку імен.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram