Оленівська колонія: два роки з ночі вибуху. Спогади свідків теракту

Оленівська колонія: два роки з ночі вибуху. Спогади свідків теракту

Два роки тому, в ніч на 29 липня, на окупованій території Донецької області в колонії №120 в селищі Оленівка, де РФ утримувала українських полонених, в одному з бараків пролунав вибух. Перед тим в це приміщення перевели групу українських військових, серед яких були і азовці. Українські слідчі подію кваліфікували як порушення законів та звичаїв війни, назвала терактом. Як повідомили Суспільне Донбас у відповідь на запит в Офісі генпрокурора, станом на 25 липня 2024 року слідство триває, підозри у справі не оголошували, загинули понад 50 людей, щонайменше 140 були поранені. Як розповідають про ніч теракту в Оленівці ті, хто вижив під час вибуху або був свідком — чотири історії у добірці Суспільне Донбас.

Оленівська колонія: два роки з ночі вибуху. Спогади свідків теракту
Жінка біля меморіалу у Києві у перші роковини оленівської трагедії, 29 липня 2023 рік. AP/Jae C. Hong

Оленівська колонія. Кримінальне провадження

Розслідування ведуть слідчі Головного слідчого управління СБУ, прокурори Офісу генерального прокурора — здійснюють процесуальне керівництво у кримінальному провадженні. Його розпочали за фактом загибелі та отримання поранень різної ступені тяжкості внаслідок вибуху на території виправної колонії №120 в Оленівці Волноваського району Донецької області. Попередньо справу кваліфікують за частиною 2 статті 438 Кримінального кодексу України — порушення законів та звичаїв війни. За данимиякі надали Суспільному у відповідь на офіційний запит у липні 2023 року ОГПУ, вибух у бараці, де утримували азовців, стався у проміжок між 22:00 28 липня 2022 року по 01:00 29 липня 2022 року.

Свідчення про ніч вибуху у бараці колонії: розповіді звільнених з полону

Фото: Суспільне Донбас
Михайло Ротар — морпіх 36-ї бригади, брав участь в АТО до повномасштабного вторгнення, оборонець Маріуполя, вийшов з полону в лютому 2023 року.

Чоловік потрапив в Оленівку з Азовсталі: звідки його, як і інших полонених, відправили до Оленівки — у колонію №120. В інтерв’ю Суспільному Михайло розповідав: готував місця в тому бараці, де потім був вибух.

"Нам сказали, що ми тут будемо робити спальні місця, бо що ще завезуть полонених. Сказали, що в наших бараках місць вже немає, треба ще зробити. І ми робили хлопцям місця. Потім в один момент просто заводять азовців туди. Через два дні туди потрапляє".

"До «Азову» взагалі було погане відношення. Знаю, що хлопців били, катували, з них вибивали свідчення проти себе, проти побратимів. Яке може бути відношення? Якщо хлопців відправили у барак і просто підірвали", — згадував в інтерв’ю Суспільному Олег Совенко.

Фото: Суспільне Донбас
Олег Совенко — боєць полку "Азов", учасник березневої спецмісії до Маріуполя, коли сили перекидали гелікоптерами, оборонець "Азовсталі", виходив у полон 18 травня 2022 року, звільнили його під час обміну у вересні 2022 року.

Він говорив, що барак готували у промзоні, у виробничих цехах. Також, розповідав, що були списки: кого туди відправляють.

"За день сформували список людей, відправили «на барак», матраци перенесли туди. Вони там навіть і разу не переночували, бо вночі стався вибух".
"Під колонією стояла техніка, і вони (окупанти — ред.) постійно вели обстріли звідти і прикривалися намиСаме в ту ніч були «виходи» з системи залпового вогню, і серед цих «виходів» було чутно гучний вибух. Тоді вже піднявся дим, можна було побачити вогонь. Ми всі виглянули та побачили, що горить саме те місце, куди перевели хлопців. До загиблих та важкопоранених в нас доступу не було. Я десь через місяць бачив поранених, коли частину легкопоранених з них вже повернули до бараків".

Фото: Суспільне Донбас
Костянтин Кожекін — офіцер бригади "Азов", до 24 лютого 2022 року був власником бізнесу у Маріуполі, долучився до оборони міста, тримав Азовсталь, був свідком теракту у колонії в Оленівці.

Азовець Костянтин Кожекін також розповідав нам у інтерв’ю, що у новий барак, де згодом стався вибух, переміщали людей по списку, в першу чергу з "Азову". За спогадами експолоненого, наглядачі пояснювали це тим, що бараки переповнені і треба покращити умови.

"Там (у приміщенні, куди перевели азовців — ред.) нашвидкуруч був зроблений ремонт. Цей барак взагалі не був робочим. Звичайний ангар. Там навіть зробили туалети і щось схоже на душ, чого не було у інших, і перевели всіх людей туди. Потім на другу ніч, як мені здається, ми прокинулися від серії вибухів, від криків, хоч наш барак був найбільш віддалений. Зранку дізналися, що загинули наші побратими.
Нам сказали: це українська сторона обстріляла Оленівку. Навіть до того вони намагалися викликати обстріл Оленівки. Яким чином? Вони підводили майже під стіни свої РСЗОшки, свої самохідні установки артилерійські і стріляли безпосередньо в близькості до колонії. Відповіді від наших не було. Коли вони відходили, то була "отвєтка" від наших. У наших була локація, що там знаходиться колонія з нашими полоненими. Було зрозуміло що це теракт, що це сплановано, підготовлено".

Костянтин, як і інші свідки, розповів: після вибуху пораненим українським бійцям не надали вчасну допомогу:

"Десь п’ять годин протримали не надававши ніякої медичної допомоги. Коли все ж таки почали надавати медичну допомогу, надавали силами наших медиків "Азову" та інших підрозділів. І через це декілька людей загинули через втрату крові не дочекавшись цього евакуаційного транспорту".

Військовий, вже вийшовши з полону, продовжував аналізувати оленівський теракт. На його думку, мінімум наглядачів або працівників колонії знали заздалегідь про підготовку.

"В мене склалося враження, що якщо хтось знав про цей теракт, то це була одна-дві людини у колонії. Не могли всі охоронці знати, що готується теракт, — поведінка була б зовсім інакша. Я думаю, це все було підготовлено сплановано заздалегідь, але велика кількість охоронців до цього не залучалася".

"Азовець" Микита Шастун Фото: Суспільне Донбас
Микита Шастун — боєць полку "Азов", з початку повномасштабного вторгнення захищав Маріуполь, в боях за місто втратив брата, прорвався на Азовсталь, був у полоні в Оленівці. Чоловік вижив під час теракту, який влаштували окупанти в ніч проти 29 липня.

"За день до виводу (у новий барак — ред.) прийшли та перевірили всіх людей, які є по списку. Ми не розуміли, для чого це. Всі сподівалися, що обмін буде. Але так не сталося — нас вивезли на промзону. Ми зайшли: це був цех виробництва металу. І там стояли 200 ліжок, все було зайнято, проходи були маленькі. Ми вже почали підозрювати. Ми зрозуміли — щось не то, тому що нас почали огороджувати колючим дротом. Охорона почала рити окопи навколо нас. Ми вже розуміли, що щось буде. Для якоїсь акції тут перебуваємо. Так і вийшло", — згадував у інтерв'ю нам боєць.
"Першу ніч переночували, на другу, о 23:40, — почалися вибухи. І якраз прямо в наш барак і прилетіло. Поруч декілька "прильотів", а потім — саме в наш барак. Я дивом врятувався, не знаю, як вийшов лише з контузією і маленькими уламками".

Микита Шастун теж говорив про те, що пораненим не надали вчасно допомоги, як і медикаментів, аби це могли зробити їхні побратими.

"Ми прорвали ворота і вийшли на дорогу на промзону, там вже стояла російська охорона з автоматами. Стріляли під ноги. Хлопці почали виносити інших хлопців. Я намагався надавати домедичну допомогу. Чекали медиків, нам ці руські накидали ганчірок, якісь бинти. Ні турнікетів, ні пневмотораксів, нічого не було. Просто штопали хлопців, як могли".
"Поруч зі мною був медик — в нього були перебиті руки. Уламки потрапили йому у кісті, і він не міг сам надавати допомогу. Я під його наглядом робив якісь процедури — бинтував, перемотував. Медики до нас прийшли десь у першій годині ночі. Це були медики морпіхів та з маріупольського госпіталю, і вони хоч якось допомагали. Ми — їм, вони — нам".
"Це було пекло, ніч пекла. Хлопців просто скидали у КамАЗи, штабелями клали поранених, вантажити закінчили ми о 8-й ранку".

Микита Шастун також розповідав: після підриву бараку тих, хто вижив тримали окремо від інших в'язнів. "Нас перевели на ДІЗО. І 37 людей жили у кімнаті шість на шість метрів. Тільки дерев'яні піддони — нічого більше. Таргани миші — все бігає по нас. Води не вистачало, технічної води не було, питної майже не було. Невідомо, чого нас не перевели до братів наших — до хлопців", — розповідав чоловік.

27 вересня Микиту Шастуна з Оленівки відправили у Таганрог, 31 грудня він повернувся з російського полону.

Оленівська колонія: два роки з ночі вибуху. Спогади свідків теракту
Будівля бараку в Оленівці після вибуху вночі 29 липня 2022 року. Колонія в Оленівці, Донецька область. 29 липня 2022 року, фото: АР

Що відомо про колонію в тимчасово окупованій Оленівці

Волноваська виправна колонія № 120 розташована вона за 30 кілометрів від тимчасово окупованого Донецька. Після початку повномасштабного вторгнення росіяни створили в колонії фільтраційний табір.

Тут утримували й катували понад три тисячі військовополонених Збройних Сил України, правоохоронців та цивільних осіб, йшлося у повідомленні Нацполіції щодо розслідуванняПро провадження повідомили у березні 2024 року. відносно начальника та працівників Оленівської виправної колонії.

Є ще одне розслідування, у ньому підозрюваний — колишній очільник колонії в Оленівці, слідство має дані, що він причетний до катування понад сотні військових. Цей чоловік до 2014 року був начальником сектору з розшуку в Горлівському райвідділі розформованої міліції Донецької області. Як повідомляли в СБУ, дії підозрюваного охоплюють період з початку повномасштабного вторгнення РФ і до кінця липня 2022 року.

Оленівська колонія: два роки з ночі вибуху. Спогади свідків теракту
Плакат, присвячений теракту в колонії в Оленівці, 4 серпня 2022 рік, Київ. Getty Images/Oleksii Chumachenko/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Оленівська колонія: що відомо про теракт

Під час вибуху в ніч проти 29 липня, який пролунав на території колишньої виправної колонії у смт Оленівка на тимчасово окупованій території Донецької області, була знищена будівля, де утримували українських військовополонених.

Росіяни зробили заяву: загинули понад 50 українських захисників, кількість поранених невідома, винні ЗСУ.

11 жовтня на підконтрольну Україні територію повернули тіла 62 українських військових. Серед них — загиблі в Оленівці. Загиблих щонайменше 57, поранених 130 — дані, які озвучили у липні 2023 року. Тоді ж Офіс генпрокурора повідомив рік тому: за висновками слідчих, по бараку вистрілили з термобаричного гранатомету. На липень 2023 року тривали експертизи ДНК по шістнадцятьох імовірних загиблих. В українській розвідці була версія, що російські окупанти не мали наміру обмінювати полонених в Оленівці та умисно стратили їх, щоб приховати тортури та умови утримування. Генштаб ЗСУ повідомляв, що підрив колонії в Оленівці вчинили найманці ПВК "Вагнера" без узгодження з військовим керівництвом РФ.

3 серпня 2022 року генсекретар ООН Антоніу Гутерреш повідомив, що Організація запускає місію для встановлення фактів трагедії в Оленівській колонії.

28 вересня Уповноважений з прав людини ВР Дмитро Лубінець повідомив, що створена генсеком ООН місія, яка мала розслідувати теракт в Оленівці, так і не прибула в Україну.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини 4 жовтня 2023 року оприлюднило звіт із новини деталями та висновками щодо теракту в колонії в тимчасово окупованій Оленівці. На основі інтерв’ю з понад 50 свідками та постраждалими, а також аналізу доступних відео та фотографій, ООН підтвердило раніше озвучені організацією дані про те, що вибухи не були спричинені HIMARS.

Щодо безпеки військових у звіті також звертають увагу на те, що 28 липня 2022 року в колонії перебували тисячі українських військовополонених та затриманих, водночас відстань до лінії фронту становила приблизно 14 кілометрів. "Безпосередня близькість колонії до лінії фронту наражала військовополонених на небезпеку військових дій", — додали в ООН.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок