Антологія українського альбому. Один в каное

Антологія українського альбому. Один в каное

Антологія українського альбому. Один в каное
.

Чи орієнтуєтеся ви в українських музичних трендах? Чи знаєте, хто їх започаткував? Суспільне та Радіо Промінь продовжують спільний проєкт "Антологія. Український альбом", у рамках якого ми знайомимо або нагадуємо вам про історію становлення вітчизняного шоу-бізнесу. У двадцятому матеріалі проєкту ведуча Світлана Берестовська розповідає про альбом гурту Oдин в каное. Ефір можна почути наживо за посиланням.

2016 рік. У Великій Британії відбувся референдум, на якому 52% громадян проголосували за вихід Британії з Європейського Союзу. Дональд Трамп став 45-м президентом США. Українська співачка Джамала з піснею "1944" здобула перемогу на пісенному конкурсі "Євробачення". Світ втратив одразу кількох найяскравіших музикантів сучасності – пішли у вічність Прінс, Джордж Майкл та Девід Бові. А в українській музиці з’являються нові музичні відкриття: Онука випускає платівку "Відлік", ДахаБраха представляє концептуальний альбом "Шлях", Океан Ельзи дарує шанувальникам диск "Без меж", з'являється мегапопулярний хіп-хоп колектив "Гріби", а гурт Один в каное презентує новий альбом.

Ірина Швайдак – музикантка, співачка та авторка пісень гурту Один в каное. За освітою – філологиня. Іра народилась у маленькому містечку Львівської області у звичайній родині, і здавалося б – нічого не свідчило про те, що згодом ця дівчинка стане лідеркою одного з найуспішніших українських музичних гуртів. Левова частка пісенного доробку Один в каное створена саме в студентські роки. Писати пісні і грати з гуртом Ірина почала на третьому курсі університету.

Свої найперші пісні майбутня Швайдак наважилась заграти перед одногрупниками. Час від часу їхня студентська компанія вибиралась на Високий замок, щоб влаштувати пікнік. Одного разу Іра взяла з собою гітару і заспівала тремтячим голосом перед одногрупниками пісню "Небо". Саме тоді друзі підтримали дівчину і своїми порадами підштовхнули її до того, щоб розвиватись у музичному руслі.

"Небо" – це для мене знакова пісня. Вона має релігійний підтекст. У той час я захопилася релігією і ходила в християнську спільноту, де навчилася грати на гітарі.
Ірина Швайдакспівачка, "Один в каное"

Ще навчаючись в університеті, Іра побачила оголошення про пошук вокаліста у новостворений гурт. Те оголошення написав Устим Похмурський, який згодом стане одним із засновників гурту Один в каное, її гітаристом, а ще – найкращим другом та соратником Ірини Швайдак. Назву для гурту знайшли випадково в інтернеті серед переліку індіанських імен. Спочатку дівчину зачепила назва "Звук крику сови", але потім якось погодились, що "Один в каное" подобається усім найбільше.

Отже, гурт сформувався, з назвою визначилися. Залишалося написати пісню, яка примусить говорити про молодий колектив усю країну. Такою стала композиція "Човен" на вірші Івана Франка. Як зізнається співачка, вона ніколи не зможе повністю присвоїти цю пісню гурту, бо снова належать великому українському поетові. Потім вона дізналась, що сам Франко хотів, аби його вірш був піснею. Тому можливо, що Один в каное виконали його бажання.

Після того як у репертуарі гурту з’явилася пісня "Човен", без неї не минає жоден концерт. Її перше публічне виконання відбулося у 2013 році на музичному фестивалі "Франко Фест". Після цього молодих музикантів почали частіше запрошувати на різноманітні фестивалі та пропонувати виступи на клубних сценічних майданчиках.

Цікаво, що від самого початку музиканти вирішили не брати у свою команду менеджерів і піарників, і до сьогодні усю адміністративну роботу виконують самостійно. Скромність, чесність та абсолютна відсутність будь якого пафосу – за це люблять і цінують Один в каное.

Отже, у 2013-му концертів у молодої львівської групи побільшало. Найкраще їх, звичайно, приймають вдома – хоча й дотепер Іра Швайдак завжди хвилюється, коли виступає у рідному Львові. Одну з найпроникливіших пісень першого альбому вона присвятила відомій львівській вуличці.

То навіть не пісня – ідея, передчуття, емоція. Я не написала її, йдучи по тій вулиці. Просто з’явилась емоція, і з думкою про Личаківську вулицю, про атмосферу, яка тоді там панувала, і народилася ця пісня.
Ірина Швайдакспівачка, "Один в каное"

Попри набуту популярність, до 2015 року всі музиканти гурту працювали за іншим фахом. Іра, наприклад, намагалася поєднати музику з роботою у Львівському реабілітаційному центрі для молоді з вадами розвитку. Коли вона остаточно вирішила піти з тієї роботи, в голові виникли слова: "маленький хлопчик, який мовчить, в тебе око одне кричить". Так у першому альбомі гурту з’явилася ще одна зворушлива пісня.

Формат дебютної платівки досить незвичний, адже складається із двох дисків, на які потрапили пісні, написані за п'ять років існування гурту. Перший альбом – і відразу подвійний? Небачене зухвальство новачків українського шоу-бізнесу. Як це не дивно звучить, записували альбом у Дніпрі. Саме там львівські музиканти знайшли людину, з якою одразу виникло порозуміння – як у творчості, так і у житті. Отже, спрацював звичайний людський фактор. Але зверніть увагу – зазвичай музиканти шукають для запису альбому круту студію з великими можливостями. Один в каное шукали людину, яка буде з ними на одній музичній хвилі. Потрібно було записати 25 пісень – Іра звільняється з роботи, інші учасники гурту також повністю концентруються на музиці. Поїздки до Дніпра почастішали.

Швайдак неодноразово наголошувала, що й надалі співатиме виключно українською. Їй подобаються англомовні пісні, бо певні особливості цієї мови надають більше простору й можливостей для музиканта. Проте дівчина каже, що рівень її англійської поки що не дозволяє писати тексти з тим змістом, який вона б хотіла, не дає розуміти такі нюанси, щоб складалася поезія. Проте в альбомі Один в каное все ж таки є пісня іноземною мовою. Композиція "Пішы" заспівана білоруською.

Один в каное не часто виступають у Білорусі, але коли трапляються концерти у Мінську або Вітебську, слухачі сприймають трек на "ура". Взагалі, саме цей гурт може створювати унікальну атмосферу на всіх своїх концертах, використовуючи при цьому мінімум інструментів та обходячись без зайвих шоу-елементів.

І, звісно, якщо ви частий гість на концертах Один в каное, ви знаєте, якою піснею вони зазвичай завершують свій виступ.

Попереду в них ще безліч концертів, триває робота над новим альбомом – але то вже буде зовсім інша історія.

Антологія українського альбому

На початок