Перейти до основного змісту
Співпереживання, емпатія та історична пам'ять: що таке День жалоби та чому його відзначення важливе для суспільства

Співпереживання, емпатія та історична пам'ять: що таке День жалоби та чому його відзначення важливе для суспільства

День жалоби, що це таке, як поводитися, чому День жалоби важливий
Чому День жалоби важливий для суспільства. Колаж Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

Тринадцятого квітня 2025 року російська армія влучила іскандерами по центральній частині міста Суми, внаслідок чого загинуло 34 людини, серед них двоє дітей. Пошкоджено приміщення Сумського державного університету та ще кілька прилеглих будівель.

У зв'язку з цим у низці міст України 14 квітня оголошено День жалоби. А у Сумах вшановуватимуть пам'ять загиблих до 16 квітня. У закордонних дипломатичних установах також будуть приспущені державні прапори.

День жалоби це не лише формальна процедура, а й важлива частина культури, яка відображає глибину співпереживання і пам'яті суспільства про трагічні події та втрати. Відзначення цього дня допомагає колективно зберегти пам'ять про важливі моменти історії та відновити зв'язок між поколіннями.

Суспільне Культура розбиралося, що таке День жалоби та чому його відзначення важливе для суспільства.

День жалоби (його також називають День трауру або День скорботи) — це один або кілька днів, які оголошує влада через трагічні події, такі як теракти, катастрофи (через численні людські жертви), або у зв'язку зі смертю видатної людини.

У різних країнах день жалоби виглядає по-різному, але головне — він об'єднує людей у спільній пам'яті про втрати. Усі звичні речі цього дня — мовчання, приспущені прапори, скасовані розваги — допомагають не тільки згадати загиблих, а й відчути об'єднання усього суспільства.

Що роблять у День жалоби

У День жалоби пам'ять про загиблих вшановують через низку символічних дій, які об'єднують людей у скорботі та співпереживанні.

На будівлях державних установ, органів місцевого самоврядування та підприємств приспускають прапори України — як знак жалоби та поваги.

Часто по всій країні оголошують хвилину мовчання. У цей час зупиняється робота, транспорт, звучать оголошення на телебаченні та радіо із поясненням причин трауру.

Також часто скасовують будь-які розважальні заходи: концерти, фестивалі, змагання. А на телебаченні та радіо змінюють ефір: замість гумористичних програм чи розважальних шоу можуть показувати документальні фільми, новини або більш спокійні передачі.

Інколи у містах проходять церемонії покладання квітів — до меморіалів, пам'ятників або місць, пов'язаних із трагедією. А у храмах різних конфесій правлять панахиди й молебні за душі загиблих.

Як поводитися у День жалоби

У День жалоби важливо поводитися з повагою до загиблих, і до тих, кого глибоко зачепила трагедія.

Зокрема, варто утриматися від розваг, гучної музики та святкувань. Це ж стосується і дописів у соціальних мережах.

Звертають увагу і на зовнішній вигляд: одяг часто обирають стриманий, без яскравих або провокативних елементів (це не обов'язково має бути чорне).

Також у цей день можна запалити свічку пам'яті, покласти квіти, або долучитися до меморіальних заходів. Якщо день має загальнонаціональне значення, вдома можна вивісити прапор із чорною стрічкою як знак скорботи.

Дотримання таких норм — це не лише повага до загиблих, а й свідчення зрілості суспільства, його здатності до гідного вшанування. Це спосіб сказати: кожне життя має значення і спільний біль не проходить повз.

Чому День жалоби важливий

Передусім це спосіб вшанувати пам'ять загиблих — тих, хто стали жертвою трагічних подій, насильства, катастроф чи інших обставин. У цей день ми проявляємо повагу до їхнього життя та збереження пам'яті про них.

День жалоби — це також шанс для колективного співпереживання та намагання знайти сили рухатися вперед, пам'ятаючи про минуле. Це символічний жест, що демонструє: ми разом не лише у радості, а й у найскладніші моменти.

Цей день допомагає усвідомити суть трагічних подій — згадати, чому вони сталися, які наслідки мали й що ми можемо зробити, щоб подібне не повторилося в майбутньому.

Це також момент підтримки постраждалих та родин загиблих. А для тих, хто пережили особисту втрату, він може стати важливою частиною процесу зцілення.

Крім того, участь у пам'ятних заходах пробуджує емпатію та співчуття, допомагає формувати чутливе суспільство, здатне до гуманізму й солідарності. Жалоба навчає бути уважними до болю інших.

Також такі дні — це про збереження історичної пам'яті, бо вони нагадують про події, які змінюють нас як націю.

Як відзначають День жалоби в інших країнах

У всіх країнах світу проводять дні жалоби як важливий спосіб вшанувати пам'ять жертв трагічних подій або видатних особистостей та продемонструвати солідарність суспільства перед втратою.

Більшість офіційних заходів схожі у всіх країнах. Люди одягаються в чорне та приспускають національні прапори. У день жалоби телебачення та радіо можуть змінювати програму, а масові розважальні заходи скасовують чи переносять.

Наприклад, після авіакатастрофи 29 грудня 2024 року в Південній Кореї було оголошено семиденну жалобу. Тоді державні службовці носили чорні стрічки, а телекомпанії та артисти вирішили перенести заплановані розважальні програми та концерти. Зокрема, телеканали MBC та KBS скасували заплановані шоу, а к-поп-артисти відклали свої виступи.

День жалоби — це час, коли суспільство робить усвідомлену зупинку, щоб віддати шану пам'яті, відчути спільний біль і засвоїти важливі уроки. Жалоба — це більше ніж просто звичай; це вияв солідарності та емпатії, і так ми підтверджуємо значущість кожного життя. Саме в такі дні формується культура співчуття, де немає чужого горя. Це важливий крок на шляху до глибшого розуміння себе та інших.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня
Вибір редакції
На початок