ДБР оголосило підозру ексголові КСУ Тупицькому та правоохоронцям, які допомогли йому виїхати за кордон

ДБР оголосило підозру ексголові КСУ Тупицькому та правоохоронцям, які допомогли йому виїхати за кордон

Оновлено
Breaking News
Конституційний суд України. Конституційний суд. Фото: УНІАН

У понеділок, 7 жовтня, Державне бюро розслідувань повідомило про підозру колишньому голові Конституційного Суду України та правоохоронцям, які його переправляли за кордон.

Про це повідомляє ДБР.

Там уточнили, що підозру повідомили колишньому голові Конституційного Суду, співробітнику Державної прикордонної служби та заступнику начальника одного з районних відділів правоохоронного органу на західній Україні.

"ДБР у співпраці з Адміністрацією Державної прикордонної служби України, ДВБ Нацполу та СБУ зібрало докази причетності фігурантів до організації незаконного переправлення громадян через державний кордон України", — йдеться у повідомленні.

ДБР встановило, що правоохоронець створив організовану групу, яка переправляла військовозобов’язаних чоловіків через державний кордон та підшукував охочих скористатись їхніми послугами.

Джерела Суспільного у правоохоронних органах підтвердили, що мова йде про ексголову КСУ Олександра Тупицького.

Хто такий Олександр Тупицький

58-річний Олександр Тупицький з 1993 року працював в українських судах. У травні 2013 року тодішній президент-утікач Віктор Янукович за своєю квотою призначив його суддею Конституційного Суду. У 2018-19 роках Тупицький був заступником голови КСУ, а у вересні 2019-го призначений головою на три роки.

Восени 2020 року Державне бюро розслідувань заявило, що розслідує низку кримінальних справ, в яких перевіряється причетність Тупицького до скоєння злочинів у складі злочинної організації. Також ДБР розслідувало самовільне зайняття земельної ділянки на території Криму, а також державної зради головою Конституційного суду України.

28 грудня 2020 року Тупицького викликали до Офісу генпрокурора для вручення підозри у кримінальному провадженні, однак він не з'явився. Через це Офіс генпрокурора зробив подання до президента щодо відсторонення Тупицького від посади очільника КСУ.

29 грудня президент Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення голови КСУ Олександра Тупицького на два місяці. Згодом Конституційний суд оприлюднив заяву, в якій назвав це рішення неконституційним і заявив, що Тупицький продовжить працювати на посаді. Тупицький оскаржив указ про своє відсторонення у Верховному Суді.

27 березня 2021 президент Зеленський скасував укази експрезидента Віктора Януковича від 2013 року про призначення Тупицького та Касмініна суддями КСУ. Але 14 липня Верховний суд скасував указ Зеленського про скасування призначення Тупицького головою Конституційного Суду. Наразі справу все ще розглядає Верховний Суд.

Тим часом 16 липня 2021 року Олександр Тупицький отримав нову підозру щодо несанкціонованого втручання в автоматизовану систему суду. 1 жовтня Державне бюро розслідувань завершило розслідування в цій справі.

Журналісти "Схем" побачили Тупицького 24 березня 2022 року у Відні поруч із автомобілем, зареєстрованим на дружину. На початку квітня ДБР розпочало розслідування незаконної втечі екссудді за кордон. Якщо провину доведуть, Тупицького очікує позбавлення волі на строк від п'яти до семи років із забороною обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю три роки.

15 травня закінчились суддівські повноваження відстороненого голови Конституційного суду України Олександра Тупицького. Замість нього суддею призначили Оксану Грищук. 19 травня Грищук склала присягу судді КСУ.

27 травня 2022 року Тупицького оголосили в міжнародний розшук.

В липні 2022 року Подільський районний суд Києва призначив йому запобіжний захід: тримання під вартою. Це дозволить подати клопотання про його екстрадицію з Австрії, повідомили в ДБР. Тупицький підтвердив Суспільному, що перебуває в Австрії, він заявляв, що планує оскаржувати рішення суду.

Раніше повідомлялося, що українські журналісти виявили Тупицького у столиці Австрії Відні.

На початок