Колишнього Голову Конституційного Суду Олександра Тупицького за клопотанням прокурорів Офісу Генерального прокурора оголосили у розшук. Його обвинувачують у несанкціонованому втручанні в роботу автоматизованої системи Державної казначейської служби України. Про це повідомляє пресслужба Офісу Генпрокурора. Також стосовно ексголови КСУ обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Прокурори звернулися із відповідним клопотанням у зв’язку із неодноразовими неявками обвинуваченого у судові засідання, повідомили у пресслужбі ОГПУ.
“Прокурорами Офісу Генерального прокурора підтримується публічне обвинувачення у кримінальному провадженні стосовно колишнього Голови та головного бухгалтера Конституційного Суду України за фактом вчинення ними за попередньою змовою несанкціонованого втручання в роботу автоматизованої системи Державної казначейської служби України (ч. 2 ст. 361 КК України)”, — йдеться у повідомленні.
У березні 2022 року він із порушенням обов’язкових процедур прикордонного та митного контролю виїхав за межі України і до сьогодні на територію України не повернувся.
Раніше Тупицький підтвердив Суспільному, що перебуває в Австрії.
Хто такий Олександр Тупицький
Олександр Тупицький з 1993 року працював в українських судах. У травні 2013 року тодішній президент-утікач Віктор Янукович за своєю квотою призначив його суддею Конституційного Суду. У 2018-19 роках Тупицький був заступником голови КСУ, а у вересні 2019-го – призначений головою на три роки.
Восени 2020 року Державне бюро розслідувань заявило, що розслідує низку кримінальних справ, в яких перевіряється причетність Тупицького до скоєння злочинів у складі злочинної організації. Також ДБР розслідувало самовільне зайняття земельної ділянки на території Криму, а також державної зради головою Конституційного суду України.
28 грудня 2020 року Тупицького викликали до Офісу генпрокурора для вручення підозри у кримінальному провадженні, однак він не з'явився. Через це Офіс генпрокурора зробив подання до президента щодо відсторонення Тупицького від посади очільника КСУ.
29 грудня президент Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення голови КСУ Олександра Тупицького на два місяці. Згодом Конституційний суд оприлюднив заяву, в якій назвав це рішення неконституційним і заявив, що Тупицький продовжить працювати на посаді. Тупицький оскаржив указ про своє відсторонення у Верховному Суді.
27 березня президент Зеленський скасував укази експрезидента Віктора Януковича від 2013 року про призначення Тупицького та Касмініна суддями КСУ. Але 14 липня Верховний суд скасував указ Зеленського про скасування призначення Тупицького головою Конституційного Суду. Наразі справу все ще розглядає Верховний Суд.
Тим часом 16 липня 2021 року Олександр Тупицький отримав нову підозру щодо несанкціонованого втручання в автоматизовану систему суду. 1 жовтня Державне бюро розслідувань завершило розслідування в цій справі.
Що відомо
- Наприкінці липня Подільський районний суд Києва призначив Олександру Тупицькому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Це дозволить клопотати про його екстрадицію з Австрії, повідомили в ДБР. Сам же Тупицький у коментарі Суспільному заявив, що планує оскаржувати це рішення.
- 27 травня 2022 року Тупицького оголосили в міжнародний розшук.