Перейти до основного змісту
Ексголову КСУ Тупицького оголосили у міжнародний розшук

Ексголову КСУ Тупицького оголосили у міжнародний розшук

Ексголову КСУ Тупицького оголосили у міжнародний розшук
. Фото: Радіо Свобода

Подільський суд Києва 27 травня задовольнив клопотання прокуратури і оголосив колишнього голову і суддю Конституційного суду України Олександра Тупицького в міжнародний розшук. Його звинувачують у вчиненні низки кримінальних правопорушень проти правосуддя.

Про це повідомляє пресслужба Офісу генпрокурора.

Зазначається, що клопотання було заявлене прокурорами у зв’язку із систематичним ухиленням Тупицького від участі у судових засіданнях.

В ОГП наголосили, що 17 березня 2022 року він незаконно перетнув державний кордон України в районі пункті пропуску "Косино" у Закарпатській області, та наразі знаходиться на території Австрії.

"Ці обставини є предметом досудового розслідування в окремому провадженні", — йдеться у повідомленні.

Як пише "Судовий репортер", наступним кроком прокуратури буде клопотання про заочне обрання Тупицькому запобіжного заходу — арешту. Після цього Україна зможе звертатись до Австрії із запитом про екстрадицію обвинуваченого.

В ОГП зазначили, що обвинувальний акт стосовно колишнього голови КСУ було скеровано до Подільського районного суду міста Києва 25 травня 2021 року.

За версією слідства, в жовтні 2018 року Тупицький, діючи з корисливих мотивів, в особистих інтересах та в інтересах свого знайомого – колишнього Голови Вищого господарського суду України, який розшукується правоохоронними органами, намагався підкупити свідка, щоб він відмовився свідчити або давав свідомо неправдиві показання у кримінальному провадженні, пов’язаному із незаконним заволодінням майном ЗАТ "Зуївський енергомеханічний завод".

Крім того, за даними слідства, протягом 2018 – 2019 років Тупицький неодноразово, з корисливих мотивів, надавав слідчому Генпрокуратури у цьому ж провадженні свідомо неправдиві показання, поєднані зі штучним створенням доказів захисту щодо особливо тяжкого злочину (ч. 2 ст. 384 та ст. 386 КК України).

Хто такий Олександр Тупицький

58-річний Олександр Тупицький з 1993 року працював в українських судах. У травні 2013 року тодішній президент-утікач Віктор Янукович за своєю квотою призначив його суддею Конституційного Суду. У 2018-19 роках Тупицький був заступником голови КСУ, а у вересні 2019-го призначений головою на три роки.

Восени 2020 року Державне бюро розслідувань заявило, що розслідує низку кримінальних справ, в яких перевіряється причетність Тупицького до скоєння злочинів у складі злочинної організації. Також ДБР розслідувало самовільне зайняття земельної ділянки на території Криму, а також державної зради головою Конституційного суду України.

28 грудня 2020 року Тупицького викликали до Офісу генпрокурора для вручення підозри у кримінальному провадженні, однак він не з'явився. Через це Офіс генпрокурора зробив подання до президента щодо відсторонення Тупицького від посади очільника КСУ.

29 грудня президент Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення голови КСУ Олександра Тупицького на два місяці. Згодом Конституційний суд оприлюднив заяву, в якій назвав це рішення неконституційним і заявив, що Тупицький продовжить працювати на посаді. Тупицький оскаржив указ про своє відсторонення у Верховному Суді.

27 березня президент Зеленський скасував укази експрезидента Віктора Януковича від 2013 року про призначення Тупицького та Касмініна суддями КСУ. Але 14 липня Верховний суд скасував указ Зеленського про скасування призначення Тупицького головою Конституційного Суду. Наразі справу все ще розглядає Верховний Суд.

Тим часом 16 липня Олександр Тупицький отримав нову підозру щодо несанкціонованого втручання в автоматизовану систему суду. 1 жовтня Державне бюро розслідувань завершило розслідування в цій справі.

Що відомо

  • 15 травня закінчились суддівські повноваження відстороненого голови Конституційного суду України Олександра Тупицького. Замість нього суддею призначили Оксану Грищук. 19 травня Грищук склала присягу судді КСУ.
  • Заступник голови Офісу президента Андрій Смирнов вважає, що необхідність існування Конституційного суду потрібно переосмислити і провести нову реформу.

Читайте також

Хто стане новим головою Конституційного суду та що зі справами проти Тупицького

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Топ дня

Вибір редакції

На початок