Настінні, перекидні, кишенькові. В Олександрівському музеї на Кіровоградщині зібрали колекцію календарів

Настінні, перекидні, кишенькові. В Олександрівському музеї на Кіровоградщині зібрали колекцію календарів

Календар-щоденник 1915 року
Календар-щоденник 1915 року. Фото: Суспільне Кропивницький

В Олександрівському краєзнавчому музеї Кіровоградської області показали колекцію календарів. Їх півсотні різних типів і розмірів — від кишенькових до книжки-енциклопедії. Частина — фонди музею. Решту принесли працівники музею й знайомі.

Найстаріший календар — 1915 року, розповів керівник музею Василь Білошапка.

"Це календар-щоденник, де можна записувати щоденні справи. Також там є різна довідкова інформація, наприклад, про шляхи сполучення, юридичні й комерційні відомості.

Є календар 1945 року, решта 1980 і пізніших років.

"Усі вони дуже різні. Людям було шкода з ними розставатися, навіть коли рік закінчився, і так вони збереглися".
виставка календарів олексанлрівський музей
На виставці пів сотні календарів різних років, форматів і розмірів. Фото: Facebook Олександрівського краєзнавчого музею

Деякі з календарів — повноцінні книжки. Є "Історичний календар Кіровоградщини" автора Володимира Боська. Інше видання — це великоформатна книга "Олександрівський меридіан: люди, події, час" 2003 року. Один з її авторів — Василь Білошапка. "Там все про олександрівський край. Є інформація по кожному дню — історична, про відомих жителів, які народилися саме цього дня, поради садівникам і городникам, кліматичні відомості, народні прикмети, національні й місцеві свята", — розповів автор.

Також на виставці показали інші експонати, пов’язані з відліком часу. Це саморобні ялинки місцевої майстрині, різдвяний вінок харківської художниці, яка нині живе з родиною в Олександрівці, і годинник початку 20 століття.

"У нас у колекції є кілька старовинних годинників, але цей найлегше було тут розмістити. Годинник зберігався в родичів відомого українського театрального актора Гната Петровича Юри. Він цікавий тим, що там є надпис французькою мовою з назвою виробника. Але ця марка годинників на початку 20 століття була така популярна, що тоді почали виготовляти підробки. І якраз цей годинник виготовили в Німеччині, але під французьку марку".
Годинник, який зберігався в родичів Гната Юри
Годинник, який зберігався в родичів Гната Юри. Фото: Суспільне Кропивницький

За словами Василя Білошапки, в музеї періодично влаштовують різні виставки й з музейних фондів (у музеї експонатів тільки основного фонду 10,5 тисяч), і з приватних колекцій. Наприклад, у березні 2023 року показували колекцію сірників.

На початок