У Кропивницькому суді розглядають справу ексрозвідника Червінського. Містяни влаштували акцію на його підтримку

У Кропивницькому суді розглядають справу ексрозвідника Червінського. Містяни влаштували акцію на його підтримку

Доповнено

У районному суді Кропивницького 12 квітня розглядали справу розвідника та колишнього виконувача обов'язків командира частини Сил спецоперацій Романа Червінського. СБУ звинувачує його у самовільній проваленій операції з вербування російського пілота, що призвело до обстрілу аеродрому “Канатове” в Кіровоградській області та знищені українських літаків. До цього засідання у цій справі відбувались у Києві.

Перед початком судового засідання містяни влаштували акцію на підтримку Романа Червінського. За підрахунками Суспільного, зібралися 20 людей. Вони стояли з плакатами з написами на підтримку підозрюваного та співали Гімн України.

"Ми сподіваємось, що ця справа вже остаточно “розвалиться” у кропивницькому суді. Тому що київські відмовляються її розглядати, бо вона зшита білими нитками та абсолютно безпідставна. У той час, коли судять Червінського, реальних зрадників та коригувальників відпускають, тому що вони ніби покаялись. Роман Червінський – це легендарний розвідник та патріот України. Він не повинен вже майже рік незаконно сидіти за гратами, а має виконувати спеціальні операції та захищати Україну. Його справа немає нічого спільного з правосуддям та демократією", – сказав кропивничанин Дмитро Завражний.

Після акції на вулиці учасники перейшли до зали суду. Судове засідання розпочалось о 12:52. Головуючий суддя у справі – Ігор Гершкул.

Адвокати просили перенести розгляд на іншу дату, оскільки не з'явилися всі потерпілі у цій справі. З 17 людей прийшов один. Роман Червінський вважає, що потерпілі мають бути присутні на засіданні. Також сказав, що з обвинуваченнями не згоден.

"У матеріалах відсутні будь-які докази про те, що я повідомив росіянам про зосередження людей на аеродромі й що я мав якийсь вплив, що вони там з’явилися. Навіть є лист-відповідь самої військової частини, яка найбільше постраждала. Військова частина пише, "ми не будемо визнавати потерпілими, тому що удар був здійснений у результаті аеророзвідки".

У підозрюваного – шість адвокатів. На засіданні були п’ятеро. Андрій Йосипов клопотав про те, щоб перенести засідання для виклику всіх потерпілих. Роман Червінський з його позицією погодився. Вважає, під час слідства на свідків ракетного обстрілу аеродрому чинили тиск.

"СБУ одразу побігло і розповіло історію, що нібито я повідомив росіян, хоча це суперечить матеріалам справи, навіть кваліфікації справи. Бачив, як вони в потерпілих допитувались, що хтось повідомив росіян, і це Червінський".

Прокурор Віктор Кобець не заперечував проти перенесення підготовчого засідання та просив продовжити запобіжний захід тримання під вартою. Сказав, за скоєне передбачене покарання – від 8 до 12 років позбавлення волі.

"Оскільки строк дії запобіжного заходу визначений по 19 квітня 2024 року, вважаю за неможливе проведення підготовчого судового засідання без участі повного складу осіб".

Підготовче судове засідання перенесли. За словами головуючого судді Ігоря Гершкула, через "відсутні докази належного повідомлення потерпілої сторони, яка повинна брати участь у засіданні".

Прокурор Віктор Кобець від коментарів після засідання відмовився.

"Якщо у вас є якісь запити, звертайтесь офіційно до Офісу Генерального прокурора. Дякую".

Адвокат Андрій Йосипов вважає, що справа має розглядатися в Києві.

"У Верховному Суді буде розглядатися клопотання про направлення справи за підсудністю. Що стосується повернення обвинувального акту, він повністю не відповідає тим вимогам, які закріплені в процесуальному Кодексі й на певній стадії процесу ми це питання поставимо".

Зі слів адвокатів, засідання у Верховному Суді заплановане 15 квітня. Дата продовження засідання в Кропивницькому поки невідома.

Що відомо про обстріл аеродрому "Канатове"

23 липня 2022 року російські окупанти вдарили ракетами по Кіровоградській області, зокрема атакували аеродром "Канатове".

За словами голови ОВА Андрія Райковича внаслідок обстрілу загинули двоє працівників відомчої охорони трансформаторної підстанції та військовий. Поранень зазнали 19 людей.

Згідно з матеріалами слідства, армія РФ завдала ракетного удару по аеродрому через самовільні дії українських військових.

Правоохоронці вказали, що колишній виконувач обов'язків командира однієї з частин Сил спецоперацій Роман Червінський був одним із групи людей, які вирішили заволодіти літаком ПКС РФ. Російський пілот нібито погодився на пропозицію перейти на бік України.

У результаті російські окупанти отримали дані про розміщення на аеродромі "Канатове" особового складу Повітряних сил ЗСУ та українських літаків. Це дало змогу армії РФ обстріляти летовище.

Як розповів речник СБУ, Червінський діяв попри заперечення Служби безпеки проводити цю операцію та без згоди відповідних державних органів.

21 квітня СБУ оголосила Червінському підозру в перевищенні військовою службовою особою влади чи службових повноважень. Передбачене покарання — позбавлення волі на термін від восьми до 12 років.

Колишній співробітник ГУР Міністерства оборони Роман Червінський — один з розвідників, які організовували операцію із затримання російських бойовиків ПВК "Вагнер".

На початок