Реконструйований сквер у центрі Кропивницького: хто доглядатиме за деревами

Реконструйований сквер у центрі Кропивницького: хто доглядатиме за деревами

Ексклюзивно

Ділянку реконструйованого 2023 року скверу у центрі Кропивницького з деревами та кущами передадуть на баланс комунального підприємства "Благоустрій" не пізніше червня.

Про це Суспільному розповів керівник підприємства "Укрсфера", що займалося реконструкцією скверу з лютого по листопад 2023 року, Дмитро Костишин.

Під час реконструкції, з його слів, зрубали 40 дерев, що росли там майже пів століття. Замість них висадили нові. Ділянка комунальної власності в оренді підприємства, сказав, з 2006 року.

"Дерева, які зрубали, були в дуже плачевному вигляді. Це підтвердила експертиза. Росли близько сотні дерев, сухостоїв було, мінімум, 10%. Посадили ми близько 30 дерев різних видів – і катальпи, і червоні клени кущоподібні, ялинки, бонсаї, близько 430 кущів, майже 60 туй, газон поклали рулонний – близько двох тисяч квадратних метрів".

За словами Дмитра Костишина, нині у реконструкцію підприємство інвестувало понад вісім мільйонів гривень. Планують вкласти ще понад мільйон. Площа скверу – понад шість тисяч квадратних метрів.

"Зараз ми облаштовуємо зони, де просів ґрунт. Так відбувається після зимового часу. Все, що хотіли, все досягли. Зробили демонтаж, засипали пустоти під сквером, зробили дорожні й тротуарні покриття, встановили фонтан".

Крім того, сказав, підготували комунікації для автоматизованого поливу, хоча в початковому проєкті реконструкції скверу його не було.

"Бо це дороге питання. Це не бюджетні ресурси, це наші приватні ресурси, які ми інвестували у сквер. Проклали, є можливість для його встановлення, воно нікуди не дівається – труби лежать, тиск в системі стабільний. Ми вже залучили "Благоустрій", підписали договір на обслуговування, на виконання робіт, уже втілюємо. Лишилося автоматику та басейн самого фонтану передати. Полив уже вони здійснюють".

Перш ніж передати ділянку на баланс комунального підприємства, замінять дерева, що не прижилися, сказав керівник підприємства.

Хто нині відповідає за стан дерев

Відповідати за стан дерев та догляд за ними має орендар, йдеться у письмовій відповіді головного архітектора міста Романа Лунгола на запит Суспільного.

"На даний час право оренди перейшло від товариства з обмеженою відповідальністю "Укрсфера" до "ФК 2020" у зв’язку з набуттям права власності на об’єкт нерухомості, який перебуває на земельній ділянці. Кількість, місце та породи дерев погоджено орендарем з виконавчими органами Кропивницької міськради, відповідно до умов Меморандуму від 27 липня 2021 року".

У жовтні 2021 року під час брифінгу Роман Лунгол говорив, що у сквері ростуть 102 дерева. Тоді десять з них комісія визнала сухостоєм. Їх мали спиляти. За рік аварійними визнали ще 30 дерев. Про це йдеться в актах комісії, розміщених на сторінці департаменту містобудування міської ради у Facebook.

В якому стані дерева у сквері

У центральній частині скверу – кулеподібні катальпи, розповів Суспільному дендролог, інженер садово-паркового господарства Євгеній Ткачук. Він оглянув дерева та кущі, які посадили у центральному сквері у листопаді 2023-го під час його реконструкції та будівництва там "МакДональдзу".

"Недешеві рослини, але вони вже неправильно посаджені. Це тисячі гривень – можливо десять, можливо 15. Використали агроволокно на землі й підсипали гравієм декоративним. Тобто доступ кисню до коріння обмежений. Це зіграло сумну роль для цієї рослини. Вона засохла".
Реконструйований сквер у центрі Кропивницького: хто доглядатиме за деревами
Євгеній Ткачук біля катальпи. Суспільне Кропивницький

Показав, що кущі ялівцю – жовті. Зі слів дендролога, ялівець був пересушений ще до посадки.

"А враховуючи те, що ще не літо, ми можемо розраховувати, що 60% цих рослин літа не переживуть. Мінусом конкретно цієї рослини є те, що вона дуже піддається ураженню щитівкою ялівцевою і потребує обробки пестицидами. А у громадському місці застосовувати пестициди майже неможливо, бо це отруйні речовини".
Реконструйований сквер у центрі Кропивницького: хто доглядатиме за деревами
Кущі ялівцю у сквері. Суспільне Кропивницький

Вдалим рішенням вважає спірею та дерен.

"Це ті рослини, які підходять під нашу кліматичну зону. Наприклад, є рослини, які зовсім не потребують догляду. Дерен сибірський не сохне й нормально себе почуває".
Реконструйований сквер у центрі Кропивницького: хто доглядатиме за деревами
Спірея у сквері Центральний. Суспільне Кропивницький

Євгеній Ткачук пояснив, що у перші три роки дерева потребують інтенсивного поливу.

"Сквер до цієї реконструкції був у занедбаному стані. У даній конфігурації насаджень вони потребують спеціалізованого догляду й великої команди садівників, які будуть доглядати виключно лише за цією локацією. При наших ресурсах це майже нереально. Є проблема з поливом. Автоматичної системи поливу немає. І крапельного поливу окремих рослин немає".
На початок