"Кількість потужна": Зеленський про домовленість з партнерами щодо постачання F-16

"Кількість потужна": Зеленський про домовленість з партнерами щодо постачання F-16

"Кількість потужна": Зеленський про домовленість з партнерами щодо постачання F-16
. Винищувач F-16 під час військових навчань НАТО у Польщі, 12 жовтня 2022 року, ілюстративне фото: Getty Images

Володимир Зеленський заявив, що вже отримав від деяких європейських партнерів розуміння щодо кількості винищувачів F-16, які отримає Україна. За словами президента, ця кількість буде "потужною".

Про це він сказав під час зустрічі з журналістами у Києві 6 червня, передає кореспондент Суспільного.

"Я дуже радий, що я отримав інформацію, в мене був день щастя. Доводиться домовлятися по одному, по два, а тут була потужна пропозиція", — зазначив Зеленський.

Водночас він зауважив, що для постачання літаків F-16 Україні потрібне спільне погодження разом США, і жодні деталі чи конкретика наразі не розголошуються.

"Важливо, щоб коаліція ця була домовленістю на папері, це може бути на Рамштайні або на іншій платформі, дай Бог ми це дотиснемо, щодо винищувачів і тоді розпочнеться підготовка всієї інфраструктури, і це не швидко. Розуміння як це робити є", — додав президент.

Що відомо про передачу Україні західних винищувачів

15 травня президент України Володимир Зеленський та прем'єр Великої Британії Ріші Сунак обговорили створення "коаліції винищувачів". Голова британського уряду зазначив, що Сполучене Королівство буде ключовою частиною цієї коаліції.

16 травня стало відомо, що прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте підтримав створення "коаліції винищувачів" для України.

19 травня прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16. До "авіаційної коаліції" приєднаються і Бельгія та Данія.

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні сучасних бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по російській території.

20 травня нідерландський онлайн-сервіс для аналізу у сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж своїх винищувачів F-16 приватній компанії Draken International. Аналітики припускають, що літаки можуть бути передані Україні.

21 травня прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу у підготовці українських військових пілотів.

Після саміту "Великої сімки" стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.

Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Україна пообіцяла не застосовувати їх для ударів по російській території.

На саміті G7 обговорили з партнерами підготовку українських пілотів – утім про повноцінну передачу машин говорити зарано, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.

22 травня речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом для США та інших західних союзників. Реалізовувати відповідний план партнери України розпочнуть у найближчі місяці.

23 травня генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що західні союзники України визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

На початок