Союзники окремо визначатимуть терміни навчання українських пілотів — Столтенберг

Союзники окремо визначатимуть терміни навчання українських пілотів — Столтенберг

Союзники окремо визначатимуть терміни навчання українських пілотів — Столтенберг
. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Фото: АР

Західні союзники України визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16. При цьому країни НАТО також працюють над збільшенням обсягів військового виробництва.

Про це у коментарі журналістам перед радою міністрів оборони ЄС заявив генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг.

"Протягом останніх днів ми почули оголошення від кількох союзників, у тому числі від Сполучених Штатів, Сполученого Королівства та кількох європейських союзників, що вони розпочнуть навчання (українських — ред.) пілотів на сучасних західних винищувачах стандарту НАТО. Це свідчить про нашу готовність стояти поруч з Україною і бути готовими до довгострокових заходів. Я залишу це окремим союзникам — оголосити, коли саме вони почнуть навчання", — зазначив він.

Генсек НАТО додав, що Заходу вкрай необхідно нарощувати військове виробництво.

"Зараз це війна на виснаження, а війна на виснаження стає битвою за логістику, а потім за виробництво. Нарощування виробництва є абсолютно ключовим", — підкреслив Столтенберг.

За його словами, в першу чергу йдеться про збільшення обсягів виробництва боєприпасів.

"Звичайно, щоб продовжувати підтримувати Україну, нам також потрібно нарощувати виробництво зброї та боєприпасів. Тепер я бачу, що все більше і більше членів НАТО підписують контракти, і це те, що нам потрібно, щоб гарантувати, що виробництво дійсно збільшується", — додав посадовець.

Єнс Стольенберг пояснив, що нині Альянс переглядає керівні принципи щодо збільшення виробництва боєприпасів, які мають вирішальне значення для бою, включно з боєприпасами 155 калібру, "критично важливими у війні в Україні". У червні має відбутися зустріч із цього питання за участі країн НАТО, ЄС і України, зауважив він.

"Я вирішив запросити представників оборонної промисловості з обох боків Атлантики на наше засідання міністрів оборони наступного місяця на захід, на якому ми будемо спілкуватися безпосередньо з усіма міністрами та оборонною промисловістю. ЄС, звичайно, запрошено, Україну запрошено на цю подію", — розповів генсек.

До заходу мають долучитись високий представник ЄС з питань оборони і зовнішньої політики Жозеп Боррель, а також єврокомісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон, щоб забезпечити якнайповнішу взаємодію з оборонною промисловістю, додав Столтенберг.

Раніше речник командування Повітряних сил України Юрій Ігнат розповів, що навчання українських пілотів на винищувачах F-16 ще не розпочалось. Наразі триває підготовка фахівців до початку тренувань. При цьому 23 травня високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що у кількох країнах Європи почалася підготовка українських пілотів для польотів на винищувачах F-16.

Чи отримає Україна західні винищувачі

19 травня прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16. До "авіаційної коаліції" приєднаються і Бельгія та Данія.

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні сучасних бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по російській території.

20 травня нідерландський онлайн-сервіс для аналізу у сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж своїх винищувачів F-16 приватній компанії Draken International. Аналітики припускають, що літаки можуть бути передані Україні.

21 травня прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу у підготовці українських військових пілотів.

Після саміту "Великої сімки" стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.

Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Україна пообіцяла не застосовувати їх для ударів по російській території.

На саміті G7 обговорили з партнерами підготовку українських пілотів – утім про повноцінну передачу машин говорити зарано, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.

22 травня речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом для США та інших західних союзників. Реалізовувати відповідний план партнери України розпочнуть у найближчі місяці.

На початок