Продовження всебічної підтримки України, обмеження критичних постачань до РФ та нові санкції — такі головні висновки саміту "Великої сімки", що проходив у японській Хіросімі. До лідерів сімох найбільших західних економік та очільників Європейського Союзу приєднався і президент України Володимир Зеленський. Які практичні кроки погодили G7 — детальніше у матеріалі Суспільного.
Початок саміту
Відкривали саміт його лідери: прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда, канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем’єр-міністр Сполученого Королівства Ріші Сунак, прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні, прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо, президенти Франції та США Емманюель Макрон і Джозеф Байден та представники ЄС — голова Євроради Шарль Мішель і голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Вони відвідали меморіал миру в Хіросімі. У серпні 1945 місто зіштовхнулося з першим у світі використанням ядерної зброї. Тоді Хіросіма зазнала ядерного удару США, внаслідок якого загинули десятки тисяч людей. Пізніше голова Євроради Шарль Мішель заявив: ядерна безпека як ніколи актуальна. За його словами, приклад японської Хіросіми доводить безвідповідальність ядерної риторики Москви та безумних дій її військових навколо ЗАЕС. Врегулювати кризу може формула миру Зеленського, додав політик:
"Ми стояли поряд з народом України з першого дня (російської агресії — ред.) у солідарності та рішучості. І ми будемо підтримувати їх так довго, як це буде необхідно. Ми підтвердимо нашу підтримку зусиллям України з досягнення тривалого миру. ЄС підтримує формулу миру Зеленського".
У перший день саміту лідери G7 оприлюднили заяву, в якій підтвердили свої зобов'язання з надання фінансової, гуманітарної військової, дипломатичної підтримки, якої потребує Україна.
Нові санкції
Невдовзі після початку саміту лідери почали анонсувати посилення антиросійських санкцій. Першими зголосились британці — на офіційному сайті уряду опублікували розширений санкційний список: до нього увійшли 86 осіб і компаній, пов’язаних з російським енергетичним, металургійним, оборонним, транспортним та фінансовим секторами.

Серед них, зокрема, компанія Umatex, яка виробляє композитні матеріали для "Росатому", що можуть бути використані у військових цілях; компанія Triniti, чиї дослідження та розробки в галузі лазерної фізики безпосередньо фінансуються коштом державного оборонного замовлення РФ, і керівник ЗАЕС Олег Романенко, який вступив у змову з російською владою. Сунак також пообіцяв зупинити імпорт російських алмазів, міді, алюмінію та нікелю:
"Забезпечити перемогу України — це найважливіше, що ми можемо зробити для глобального миру та безпеки. Ми забороняємо весь імпорт російських алмазів, міді, алюмінію та нікелю. Санкції мають явний вплив на послаблення воєнних зусиль Путіна. G7 об’єднується з Україною".
Невдовзі до Сунака приєдналися й інші — про рішення відмовитись від російських алмазів у ЄС оголосив голова Європейської Ради Шарль Мішель. Уже в підсумковій заяві першого дня саміту це зобов'язання взяли на себе усі країни Сімки.
"Щоб зменшити доходи, які Росія отримує від експорту алмазів, ми продовжуватимемо тісно співпрацювати, щоб обмежити торгівлю та використання алмазів, видобутих або оброблених у Росії, і співпрацюватимемо з ключовими партнерами з метою забезпечення ефективної реалізації майбутніх скоординованих обмежувальних заходів, у тому числі за допомогою технологій відстеження", — йдеться у заяві на офіційному сайті G7.
Розширив санкційний список і Вашингтон. Міністерство торгівлі США запровадило обмеження проти 71 компанії. З них 69 — російські, та по одній з Киргизстану та Вірменії. Усі вони були пов’язані з машино- та авіабудуванням або російським ОПК.
Також майбутні санкції анонсувала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. В інтерв’ю німецькій телевізійній компанії ZDF вона заявила, що ЄС покладе край російським обхідним шляхам, які допомагають уникати санкцій:
"Ми серйозно налаштовані зупинити ухилення від санкцій. І саме тому в одинадцятому пакеті ми маємо понад 90 компаній по всьому світу, щодо яких ми маємо чіткі докази того, що вони порушують санкції, тобто постачають санкційні товари безпосередньо до Росії з Європейського Союзу в обхід через треті країни".
Як зауважила фон дер Ляєн, серед цих компаній близько восьми мають китайський слід.
“Це компанії, які існують частково на папері й мають власників, які мають інші національності”, — додала президентка Єврокомісії.

За словами експерта Національного інституту стратегічних досліджень Івана Уса, нова хвиля санкцій доводить, що партнери України не вичерпали свій "санкційний потенціал". "Тиск залишається та продовжується процес появи нових санкцій. Причому не можна сказати, що досягнута межа і опісля більше нічого не буде. Якщо ми подивимось заяви окремих політиків провідних країн світу, то вони кажуть, що треба думати про загальне ембарго для Росії", — зазначив Іван Ус.
За словами економіста, ембарго Британії на імпорт нікелю, алюмінії та міді може вдарити по російських компаніях та їхніх власниках, оскільки деякі з них зареєстровані в країнах-офшорах, що підпорядковуються Лондону. Найбільш відчутним для РФ має стати обмеження на торгівлю алмазами, бо ця галузь — серед найприбутковіших для російського бюджету.
"Зараз відбувається підготовча стадія перед прийняттям ембарго на російські алмази. Для Росії це вагома складова експорту. В економіці Росії вуглеводні на першому місці, а за ними йдуть алмази, золото та інші дорогоцінні метали. Удар буде неприємний", — пояснив Іван Ус.
Прибуття на саміт Зеленського
Попри невизначеність в інформаційному просторі, чи прилетить президент України, Володимир Зеленський прибув до японської Хіросіми на другий день саміту країн G7 — сам глава української держави повідомив про це вже під час приземлення у Японії. Суспільний мовник країни одразу поширив кадри з Зеленським, який виходить з літака та сідає у машину.
У перший день свого візиту президент України зустрівся з президентом Франції Емманюелем Макроном та президентом Європейської ради Шарлем Мішелем. Зокрема з другим обговорили питання початку переговорів щодо вступу України до Європейського Союзу, а також рішення низки країн Євросоюзу ввести експортні обмеження на українську аграрну продукцію.

По прильоту Зеленський також обговорив тему постачання Україні літаків четвертого покоління та тренування на них українських пілотів. Напередодні прем’єр-міністр Сполученого Королівства Ріші Сунак назвав п’ять країн, які навчатимуть українських пілотів на F-16: йдеться про саме Сполучене Королівство, США, Нідерланди, Бельгію та Данію.
Водночас згодом на полях саміту G7 стало відомо, що прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні також заявила про готовність країни навчити українців керувати літаками F-16.
“Йдеться про можливе навчання українських пілотів, рішення, яке ми ще не ухвалили і яке ми оцінюємо з нашими союзниками”, — пояснила Мелоні.
Німеччина, як і Італія, не має винищувачів F-16, проте також підтримує план навчання українських пілотів, заявив федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц. За його словами, навчання українців на американських літаках є важливим "меседжем" для Росії.
"Росія має усвідомити, що не може розраховувати на те, що — якщо війна триватиме досить довго — їм вдасться досягти успіху", — наголосив Шольц.
У межах візиту до Японії окрім європейських лідерів Володимир Зеленський також провів двосторонні зустрічі з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді, президентом Індонезії Джоко Відодо, президентом Республіки Корея Юн Сок Йолем та президентом Сполучених Штатів Джозефом Байденом. З останнім мали спільну пресконференцію.
За її підсумками Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Україна пообіцяла не застосовувати їх для ударів по російській території.
"Я сказав Зеленському, що США розпочнуть навчання українських пілотів на літаках четвертого покоління F-16, щоб підтримати здатність України себе захистити, щоб вони могли протистояти РФ та могли захистити себе краще ніж раніше", — сказав Джозеф Байден.

Глава США також зауважив, що внаслідок російської агресії Бахмут став "спустошеним містом", і навіть передача Україні винищувачів четвертого покоління не вплинула б на ситуацію.
"От, наприклад, Бахмут. Є питання — чи його втрачено, чи ні. А правда в тому, що понад 100 000 росіян втратили в Бахмуті. Це компенсувати дуже тяжко. Бахмут — це спустошене місто… Винищувачі F-16, наприклад, у Бахмуті не потрібні. Вони не принесуть додаткових наслідків".
Остання зустріч президента України Володимира Зеленського відбулася з прем’єр-міністром Японії Фуміо Кісідою. Як йдеться на сайті президента, країни домовилися планують провести спільну конференцію з відновлення України.
“Сторони домовилися про проведення українсько-японської конференції з відбудови України й залучення до цього процесу приватного бізнесу. Лідери обговорили можливість японських інвестицій у виробництво водню, літієвих акумуляторів, автомобілів, енергетичного обладнання, а також у будівництво шляхопроводів і залізничної інфраструктури", — йдеться в повідомленні.
Згодом Володимир Зеленський ще провів власну пресконференцію, на якій детальніше пояснив як відбудовуватимуть Україну.
"Для нас відбудова України — це сигнал для всіх наших людей, що життя продовжується, це дуже важливо. Відбудова є, як швидка Fast Recoery Plan, так і глобальна відбудова. Ми відбудовувати будемо Україну з новими технологіями: від енергетики до медицини. І тут авжеж досвід Японії для нас дуже важливий. Сьогодні ми проходилися по всім напрямкам, з прем'єр-міністром (Японії — ред.) є повне розуміння. Є кілька напрямків: енергетика, особливо зелена енергетика, залізниця, те що для нас важливо, де нам потрібні японські сучасні технології, медицина. Але я думаю, що все це попереду і все буде з позитивним результатом, впевнений в цьому”, — розповів Зеленський.
Військова допомога
У Білому домі підтвердили — США візьмуть участь у створенні "авіаційної коаліції" — дадуть дозвіл на реекспорт американських F-16. На саміті ж обговорили з партнерами підготовку українських пілотів – утім про повноцінну передачу машин говорити зарано, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван. Володимир Зеленський подякував Джозефу Байдену у своєму Twitter.
На тлі Саміту в Японії Сполучені Штати виділили черговий військовий пакет допомоги Україні на суму 375 мільйонів доларів. Це вже 38-й пакет військової допомоги, яку вилучають з інвентарних запасів Міноборони США для України.