Сі Цзіньпін підтримує продовження "зернової угоди" — Офіс президента

Сі Цзіньпін підтримує продовження "зернової угоди" — Офіс президента

Лідер Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін
. Лідер Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін, фото: Getty Images

Лідер Китаю Сі Цзіньпін під час переговорів телефоном з президентом України Володимиром Зеленським висловив підтримку у продовженні "зернової угоди".

Про це повідомляє пресслужба Офісу президента України.

В ОПУ зазначили, що під час переговорів Зеленський висловив готовність України залишатися гарантом глобальної продовольчої безпеки. При цьому він підкреслив, що "українські порти заблоковані Росією, а з ними й експортні шляхи".

"У цьому контексті сторони висловили спільну підтримку необхідності належної імплементації та продовження дії Чорноморської зернової ініціативи. Володимир Зеленський поінформував президента Китаю про реалізацію глобальної гуманітарної програми "Зерно з України", — йдеться у повідомленні.

26 квітня президент України Володимир Зеленський мав телефонну розмову з лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Під час годинного спілкування сторони обговорили весь комплекс актуальних питань двосторонніх відносин. Окрему увагу приділили шляхам можливої взаємодії з метою встановлення справедливого і сталого миру для України.

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

Китай і війна Росії проти України

Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.

Китайська влада обережно коментує війну: з одного боку, вони не підтримали Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення. Також Китай неодноразово закликав влади України і РФ до мирного врегулювання конфлікту.

На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення "односторонніх санкцій". Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.

25 лютого CNN із посиланням на джерела, пов’язані з американською розвідкою повідомив, що Китай розглядає можливість відправлення зброї до Росії для використання у війні проти України.

У березні Сі Цзіньпін здійснив офіційний візит в Росію, де зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним.

5 квітня представниця Держдепу Андреа Калан у коментарі Суспільному повідомила, що США не бачать ознак, що Китай надсилає зброю Росії.

Читайте також

Президент призначив посла України в Китаї

РФ відмовилась погоджувати рух суден через "зерновий коридор" — ВМС

Німці не вірять Китаю як посереднику на війні в Україні — опитування

Гутерреш прямує до Вашингтона для переговорів щодо "порятунку" зернової угоди

На початок