Гутерреш прямує до Вашингтона для переговорів щодо "порятунку" зернової угоди

Гутерреш прямує до Вашингтона для переговорів щодо "порятунку" зернової угоди

Гутерреш
Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерреш (Фото : Getty Images)

Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерріш планує поїздку до Вашингтона, щоб зустрітися з держсекретарем Ентоні Блінкеном у рамках продовження зусиль із "порятунку" чорноморської зернової угоди.

Про це пише The New York Times.

Очікується, що під час триденного візиту генсек ООН зустрінеться з Ентоні Блінкеном та членами Конгресу.

Серед тем, які він обговорить з американськими урядовцями, є війна в Україні та зернова угода, яка все частіше опиняється під загрозою через скарги Росії на те, що аспекти угоди, які сприятимуть експорту російського зерна та добрив, не виконуються.

"Ми перебуваємо в дуже делікатний час у відновленні Чорноморської ініціативи", – заявив у вівторок речник генсека ООН Стефан Дюжаррік.

25 квітня Гутерреш мав розмову з Сергієм Лавровим, під час якої глава МЗС РФ заявив, що зернова угода зайшла "у глухий кут", термін її дії швидко наближається до кінця.

На пресконференції в ООН Лавров заявив, що Росія має проблеми з продажем власного зерна та добрив через санкції на її фінансові операції.

В ООН наголосили на важливості зернової угоди, яка дозволила понад 29 млн тонн збіжжя з України потрапити на світові ринки, в тому числі в рамках гуманітарної допомоги.

В організації також заявили, що працюють над просуванням паралельної частини угоди, пов’язаної з відновленням експорту російського аміаку — інгредієнта добрив — через трубопровід через Україну до чорноморського порту Одеса.

"Але залишається кілька перешкод, які ми намагаємося подолати", — сказав Дюжаррік.

Що відомо про погрози РФ заморозити "зернову угоду"

У понеділок вночі, 24 квітня, в окупованому Севастополі пролунали два потужні вибухи. Окупаційний губернатор міста Михайло Развожаєв повідомив, що "була атака двох надводних безпілотників на зовнішньому рейді Чорноморського флоту".

Українські журналісти встановили місце вибуху під час нічної атаки надводних БПЛА в окупованому Севастополі. На противагу заявам окупаційного губернатора міста Михайла Развожаєва, у мережі є фото та відео з місця події, де видно, що вибухнуло саме у Стрілецькій бухті.

У Міноборони РФ звинуватили Україну у нібито порушенні зобов'язань щодо "зернової угоди" атаками БПЛА на Чорноморський флот у тимчасово окупованому Севастополі та інші об'єкти у Криму. Там заявили, що це нібито ставить під загрозу подовження "зернової угоди" після 18 травня.

У ГУР зазначили, що заява Міноборони РФ щодо нібито порушення Україною гумкоридору і атаки на цивільну інфраструктуру Криму є "брехливою маніпуляцією з боку держави агресора".

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

Читайте також

Туреччина підтримує Україну у продовженні роботи "зернової угоди" — посол України в Туреччині

Зернова ініціатива: огляди суден поновлюються — Кубраков

Якби українське зерно постачалось морем, то проблема не стояла б так гостро — Всеукраїнський конгрес фермерів

Туреччина виступила за зняття обмежень щодо експорту російського зерна та добрив

Зернова ініціатива: угода передбачає подовження на 120 днів — речник Генсека ООН

Вибір редакції

На початок